Nowa dyrektywa dotycząca poboru mocy?

Ale nie sposób określić, czy jest to przegrzanie z powodu nasycenia. Nie potrzeba wcale nasycać rdzenia, żeby go przegrzać czy doprowadzić do rozsypki. Na przykład w rdzeniach stosowanych we wznacniaczach magnetycznych wystarczy trafić w rezonans i magnetostrykcja pokruszy rdzeń. W rdzeniach proszkowych łatwo przegrzać rdzeń bez nasycenia samymi prądami wirowymi - wystarczy za duża częstotliwość pracy.

Ale to nie jest tak, że weźmiesz sobie pierwszy rdzeń z brzegu i zastąpisz rdzeń proszkowy.Gama produkowanych rdzeni ferrytowych ze szczeliną jest bardzo wąska w porównaniu z proszkowymi - to nie musi poprawnie zadziałać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

mozna uzyc stabilizatora impulsowego o nizszej czestotliwosci przelaczania niz 250khz. np. 150khz, 56khz... zeby nie sialo wazne jest zeby uzyc dobrej cewki i dobrych kondensatorow, (cewka z rdzeniem zamknietym , np. kubkowa), a calosc zamknac w metalowej obudowie. w praktyce 'sianie' w eterze bedzie tylko na pare metrow w okolicach urzadzenia nawet jesli uzyjesz cewek powietrznych i nie obudujesz tego w zaden sposob... no chyba ze masz bardzo szybkie czasy przelaczania tranzystorow..

co do diod shottky'ego to musze cie zmartwic ze ich spadek napiecia jest nizszy tylko jesli chodzi o _zalaczenie_ diody - czyli to co pokazuje miernik. kiedy plynie przez taka diode prad, spadek napiecia sie zwieksza. dobre diody o malym spadku (np. z zasilaczy do PC , takie co maja po 20A) zwykle 'stabilizuja' sie w okolicach 0.5V przy 1-2A. pradzie. zaleta tych diod jest to ze 'wlaczaja' sie bardzo 'szybko' , tj. wlasnie kiedy napiecie na nich bedzie przekraczac zaledwie 0.3V, i tak im 'zostaje' , tzn. jesli napiecie zmniejszy sie z 0.4V do 0.3V to dioda bedzie dalej przewodzic (slabo bo slabo ale jednak) i bedzie miec tez charakterystyczny rozklad pojemnosci.

jak to ktos tutaj juz pisal, przesiasc sie na dobry i sprawny zasilacz impulsowy to dobry pomysl. ostatnio tez sie bawilem w mierzenie co ile bierze na 'standby' i przyznam ze sie troche zszokowalem. co do toroidow to :

20W halogen zasilany zasilaczem toroid 150W konsumuje 30W 35W halogen zasilany zasilaczem toroid 150W konsumuje 45W (jak rowno :) 50W halogen zasilany zasilaczem toroid 150W konsumuje 60W

dla porownania tania chinszczyzna , tzw. 'transformator elektroniczny' impulsowy - odpowiednio - 20W halogen = 24W, 35W halogen - 40W , 50W halogen - 55W.

inne ciekawe wyniki - ladowarki do nokii - ponizej 1W (impulsowe)

stary neptun 750 - na czuwaniu 9W (!!!) nowy LCD toshiba full HD - na czuwaniu 14W drukarka laserowa samsung - 16W (na czuwaniu) miniwieza LG - 9W (na czuwaniu i wlaczona) wzmacniacz creative (cos a'la kino domowe) - 25W(!!! to rekord, sam nie wiem co tam tyle ciagnie). monitor LCD EIZO (17 cali) - 9W (na czuwaniu)

jak widac ladowarki do komorek byc moze nie pobieraja za duzo, ale wszelaki inny sprzet domowy pobiera skandalicznie duze ilosci pradu 'na czuwaniu' szczerze mowiac spodziewalem sie wartosci rzedu 0.5-1W... zwlaszcza po tym nowszym sprzecie (telewizor LCD np.) w sumie w calym domu sprzet 'na czuwaniu' zuzywal 83W (!)

btw. z ciekawszych pomiarow to przecietny komputer pobiera 70-90W jak zupelnie nic nie robi (bez wygaszacza ekranu, z linuxem ktory robi tylko 'halt' i pelnym ACPI/APM) to tez bardzo duzo, zwlaszcza ze pelne obciazenie procesora np. komplilacja zwieksza pobor mocy zaledwie do

120-150W (w zaleznosci od 'mocy' komputera, ilosci procesorow, etc). zastanawia mnie co tyle bierze pradu w tych kompach, moze odswiezanie pamieci? bo na pewno nie procesor , grafike tez przelaczalem w tryb tekstowy i nie mam zadnych wynalazkow typu karta graficzna zajmujaca dwa sloty i zasilana osobnym zasilaczem. to co mierzylem to amd64 sempron 1600 z ddr 400mhz , dwuprocesorowe delle na sdramach (po 1.3Ghz na procek) i dual core z 2G ramu (ten zarl 90W na dzien dobry, i do 150W przy odpaleniu grafiki 3d) stare poczciwe p100 konsumuje 44W.

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski
[...]

Błądzisz - łatwiej jest zapanować nad EMI właśnie przy wyższych częstotliwościach pracy przetwornicy. Wtedy potrzeba mniejszych dławików i kondensatorów i spadają koszty dobrych filtrów. To przetwornice pracujące na stosunkowo niskich częstotliwościach są kłopotliwe - duże dławiki z potężnymi pojemnościami pasożytniczymi, wielkie kondensatory z dużą LSR, gęste prążki w generowanym widmie zakłóceń. Nowoczesne przetwornice nie dość, że dzięki wyższej częstotliwości pracy dają mniej prążków, to jeszcze w konstrukcji uwzględniono konieczność rozproszenia widma i częstotliwość oscylatora nie jest stała.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał:

a czy ferryty nie są rdzeniami proszkowymi? acha no i rdzenie proszkowe są nie przewodzące, wies skad niby tam prądy wirowe?

Reply to
gargamel

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał:

są, prara i dia magnetyczne, tylko mają małe mi:O)

wiesz, myslałem że jest w tej dziuedzinie jakiś postęp i już wymyślono takie rdzenie proszkowe że mają pomijalnie wąską pentlę histerezu magnetycznej:O)

może źle szukałem, ale żanej pętli histerezy nie znalazłem:O(

Reply to
gargamel

Użytkownik "Piotr Curious Gluszenia Slawinski" napisał w wiadomości:

a zastanów sie może gdzie się ten chłam produkuje? wprawdzie nie jest to cccp ale tak samo komusze przygłupy:O(

tam nikt o takich pierdołach jak oszczędzanie nie myśli, w kompach to sam zasilacz impulsowy pobiera aż 10W na bezczynności:O( reszta to procek

40-100W w zależnosci od modelu, obecne grafiki to i potrafią żreć wiecej mocy niż procesor, dysk, stacja CD/DVD po 10W na sztukę, dodatkowo szybki ram jest dynamiczny, odświeżanie też cos tam pobiera, acha no i jeszcze jeden numer: mój monitor LG LCD pobiera taką samą mnoc nieżnie od tego czy świeci na maksa, czy jest ściemniony, po prostu wszędzie głupole, ale co zrobisz?:O(
Reply to
gargamel

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Jutro rozbiorę zasilacz, zobacze w jakim układzie toto pracuje, jaka jest częstotliwość, ile zwoi na dawiku więc postaram się określić jego indukcyjność. Napewno trochę będę działał na ślepo, jednak gra warta zachodu bo można uratować cała dostawę zasilaczy.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

I tu się zgodzę że wyższa to lepsza pod względem gęstości prążków. Natomiast im niższa owszem prążków więcej ale harmoniczne wypadną słabiej. W wyższej prędzej długi przewód stanie się anteną niż w niższej.

Ale czy w pobliżu takiego zasilacza całe widmo nie szumi bardziej.

Może jestem staroświecki ale muszę powiedzieć że zdecydowanej większości krótkofalowcy nie lubią zasilaczy impulsowych.

A teraz deserek: Zmierzyłem wczoraj wieczorkiem. Zasilacz 13,8V 300W trafo toroid. Moc spoczynkowa zmieniająca się w okolicach 1-2W Zasilacz z serwera 300W 3-5W Podłączam transceiver 430MHz homemade na odbiorze. Moc pobierana około 12-13W. Z zasilaczem z serwera 300W moc 14-15W Transceiwer podczas nadawania z mocą do anteny15W Zasilacz toroid hmmm sporo prawie 40W Zasilacz z serwera około 25W Podłączam dodatkowy wmazniacz PA430MHz 60W Moce jeszcze bardziej na korzyść zasilacza impulsowego. No jest to oczywiste. Ale jednak na biegu jałowym zasilacza oraz przy odbiorze na TRXie wypada lepiej toroid.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "Piotr Curious Gluszenia Slawinski" snipped-for-privacy@gjv234.internetdsl.tpnet.pl> napisał w wiadomości news:ggssqk$94a$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

formatting link
podany przykładowy spadek dla MBR2020-MBR2045 spadek przy 25A 0,63V

Taki popularny mostek 50A przy 25A wypada już jednak gorzej bo aż 1,1V

formatting link

0,47V różnicy to prawie 12W. Drugie 12W będzie mniej na stabilizatorze gdy o te 0,47V podamy niższe napięcie z prostownika zmniejszając ilość zwoi transformatora.

Też wszystko przemierzyłem i niestety ale nie jest wesoło. Tak tylko kilka przykładów. Stary TV Grundig u dziecka to bierze nawet 35W! To sa dopiero jaja. Dlatego jest wyłączany z prądu. Kino domowe Yamaha, moc standby nie zmierzalna. Wow! Piec Vaillant trafo EI 4-5W nieźle nieźle. Sterownik kolektorów TDC3 trafo EI 2W super Natomiast HP LJ4L Impulsowy? chyba tak 2,8W. Mniej niż twoja :) nieźle Staruszek skaner UMAX Astra 1220S SCSI zasilacz impulsowy zewnętrzny 9-10W już trzecia sztuka w okresie jego życia. Co tu tak żre? Świetlóweczka? Po dłuższym czasie się wyłącza ale nie chce mi się czekać dlatego gdy nie potrzebny to po prostu wtyczka z sieci i wyłączony.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "gargamel" snipped-for-privacy@dolina.pl napisał w wiadomości news:gguejh$k1q$ snipped-for-privacy@news.wp.pl...

nie Twarde, trudne do upiłowania pilnikiem ferryty. Kruche i miękkie proszkowe.

Może dlatego ze wykonane ze sproszkowanego żelaza ?

Marek

Reply to
marko1a

Błądzisz. Po pierwsze - w przetwornicy nie stosuje się długich połączeń w miejscach, w których mogłyby spowodować cokolwiek złego. Po drugie - błąd w założeniu - przetwornica konwertuje moc z wydajnością równą: P = W * f, gdzie: P - moc przetwornicy, W - energia przenoszona w pojedynczym cyklu pracy f - częstotliwość pracy. Przy stałej mocy przetwornicy podniesienie częstotliwości pracy zmniejsza ilość energii jednego cyklu. Wszelkie pasożytnicze impedancje również wtedy otrzymują mniej energii, którą mogłyby przenieść w postaci emisji niepożądanej.

Szumi mniej, niż klasyczny zasilacz sieciowy potrafi wyszumieć swoimi diodami prostowniczymi. Na dokładkę zasilacz klasyczny szumi z prążkami co 50 Hz :(

Bo nie zdają sobie sprawy z tego, że dobrze skonstruowany zasilacz impulsowy szumi mniej niż tło, w jakim pracuje.

Rzecz podstawowa: w zasilaczu klasycznym dobry filtr na wejściu, to rzadkość. O PFC nie ma co marzyć. W impulsowych to norma.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie. Ile razy można?

Z drobin żelaza zawieszonych w nośniku. Mają dość spore rozmiary.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Sądziłem, że rozmawiamy o materiałach ferromagnetycznych i traktujesz dyskusję poważnie...

Co to "pentla"? Materiały ze szczeliną - w przypadku rdzeni proszkowych szczeliną rozproszoną - z samej zasady mają wąską pętlę histerezy.

Bo nie jest nikomu do niczego niepotrzebna. Masz wykres strat.

Cały czas popełniasz dość podstawowy błąd wiążąc straty z pętlą histerezy. Materiały o bardzo wysokiej przenikalności mają bardzo szeroką pętlę histerezy i jakoś problemu nadmiernych strat się nie zauważa.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

No ta drogą nie pomyślałem.

Możliwe że tak jest ale dobrze to czy nie drogo i trudne we własnoręcznym wykonaniu ? Chętnie zabrałbym się za wykonanie jakiegoś zasilacza impulsowego wypasionego a nie tylko takiego co to niby tylko działa ale barierą są wiedza, elementy indukcyjne i parę tam jeszcze innych spraw.

Marek

Reply to
marko1a

Nie ma się czego wstydzić - nawet konstruktorom zdarza się zapominać o tej zależności.

Jasne, że trudne. I drogie, jeśli nie masz wyposażenia - minimum, to dobry zasilacz warsztatowy (jeśli budujesz przetwornice DC/DC), transformator separacyjny 230/230 (jeśli sieciowe), oscyloskop i miernik indukcyjności.

Elementy indukcyjne nie są barierą. Wiedzę można posiąść. Tylko praktyka wymaga czasu, niestety.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.