nowa lodowka

formatting link
Nie bardzo rozumiem - czy chip sie naprawde chlodzi, czy tylko elektrony w nim chlodne, ale nowa jakosc nam chyba grozi.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu 2014-09-16 17:07, J.F. pisze:

Pachnie demonem Maxwella ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Niestety jak zwykle pismaki przekręcili wszystko do góry nogami. Przeczytałem źródło, czyli artykuł w Nature i nie mam pojęcia skąd wytrzasnęli informacje o tym, że "chip się chłodzi do -228st.C". Tak jak się domyślasz, tylko "elektrony są chłodne", znaczy się studnia kwantowa przepuszcza ze źródła do drenu przez kropkę kwantową elektrony o ściśle określonej, niskiej energii, dlatego się ten biedak po drodze o nic nie rozbija i nie grzeje struktury. Ale jak już przeleci przez te dziurę walnie w coś w drenie, więc koniec końców i tak swoją niewielką energią podgrzeje dren. Nowa jakoś polega na tym, że się grzeje znacznie mniej, ale do chłodzenia czegokolwiek jest temu jeszcze baaaaardzo daleko. Zresztą sami naukowcy w podsumowaniu przewidują, że może da się z tego zrobić mniej grzejące się elementy. Na pewno magicznych "pochłaniaczy ciepła" a'la free energy z tego nie zrobimy.

BTW w lampie elektronowej gdyby nie grzejnik i trochę zbyt szybkich elektronów rozwalających łeb o anodę to też by się prawie nic nie grzało, tylko jak inaczej (i sensownie!) zmusić te dziady żeby wyleciały z katody?

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 16.09.2014 19:35, Jakub Rakus pisze:

Nakazem eksmisji? ;)

Reply to
Andrzej Lawa

Fotokatoda + dioda laserowa? :->

Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy w dzisiejszych czasach to jest _aż tak_ bezsensowne. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2014-09-17 13:28, J.F. pisze:

Uzyskać się do tylko po co :) elektrony do katody nie polecą.

A rozbierałeś kiedyś lampę? bo ja tak, ta siatka jest bardzo rzadka w stosunku do pozostałych siatek, więc całkiem sporo elektronów do anody dociera.

Reply to
janusz_k

Ale to się też będzie cholernie grzało, jaka jest sprawność takiej diody?

No było tu niedawno o nowince w postaci tranzystorów z próżniowym kanałem.

Reply to
Jakub Rakus

Dnia Wed, 17 Sep 2014 20:59:07 +0200, janusz_k napisał(a):

To potrafi mimichodem wyjsc :-)

Jak to siatka. Ale nie rozumiem jednego - jej cel to powstrzymanie emisji wtornej z anody, ale co z tego ze ona elektrony spowolni, jesli za nia znow sie rozpedza i to tak samo jakby jej nie bylo ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 17 Sep 2014 13:28:16 +0200, J.F. napisał(a):

Neutralizuje elektrony wtórne wybite z anody OIDP :) poprzez odpowiednie ukształtowanie pola.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2014-09-17 o 21:46, J.F. pisze:

Nie, ona jest po to, żeby wybite elektrony nie uciekały od anody do drugiej siatki. Wystarczy, że do niej nie dolecą, to i prądu nie będzie. Wcale nie ma spowalniać elektronów lecących od katody, chociaż to tak wychodzi.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2014-09-17 21:46, J.F. pisze:

No chyba że tak :) mogło by być tunelowo tyle że to próżnia to nie ma gdzie tunelować tych elektronów, więc nadal kicha. Ciekawa jest ta studnia kwantowa z artykułu, w jaki sposób ją uzyskali, czy to elektrostatycznie sortują w niej elektrony na wolne i szybkie, czy inaczej.

Albo zawróci, ma potencjał ujemny podobnie jak elektrony, a one odbite od anody już nie mają takiego pędu jak te biegnące od katody które są przyspieszane przez 2 siatkę. Więc zmniejsza prąd siatki 2 i ją częściowo ekranuje od anody.

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.