Nowa dyrektywa dotycząca poboru mocy?

i napisało:

Ale ta apokryficzna dyrektywa odnosi się do ogólnie pojętej sprawności ładowarek/zasilaczy. Najłatwiej to obserwować na biegu jałowym, kiedy urządzenie pobiera prąd z sieci i nic pożytecznego w zamian nie robi. Na ogół jednak taki marny zasilacz również w czasie pracy ma marną sprawność, więc nawet jak ktoś wsadza ładowarkę w dziurę w ścianie tylko na czas ładowania telefonu, to też jest na czym oszczędzać. Mnie też jest przykro patrzeć na zasilacze do jakichś routerów, switchy czy bramek, które (sądząc po efektach termicznych) potrafią zżerać dwa razy więcej energii od zasilanego urządzenia. Polepszenie sprawności energetycnej takich zasilaczy nie wydaje mi się bez sensu.

Bezsensowne "płacenie więcej za coś co jest zbędne" to by było wtedy, gdyby jakaś dyrektywa nakazywała montowanie do każdej ładowarki takiego układu, który wykrywa brak przepływu prądu na wyjściu i po trzech minutach uruchamia dźwiękowy sygnał ostrzegawczy o natężeniu minimum 85dB. Albo jeszcze lepiej odtwarza w szesnastu językach umoralniającą gadkę na temat konieczności oszczędzania prądu.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski
Loading thread data ...

najwiecej bierze fax, potem telewizor, kuchenka gazowa - z zegarem, radiobudzik led, komputer, no i w koncu pare ladowarek.

Zauwaz ze nie ma tu jeszcze cyfrowego dekodera TV, dvd wiecznie wlaczonego, juz nie ma modemu ..

J.

Reply to
J.F.

A co jeśli ktoś jest (tak jak ja) ZA masową emisją gazów cieplarnianych i globalnym ociepleniem ?

Reply to
William

Niedawno "przeleciałem" w domu wszystkie urządzenia miernikiem UT71E z funkcją pomiaru mocy. Miernik posiada pomiar mocy czynnej, pozornej, oraz cosinusa fi. Wniosek z pomiarów jest taki: Lodówka po 10 latach nie oszukujmy się ale nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Stara włączała się dużo częściej niż nowa. Wymiana na nową to redukacja na rachunku o dobre 30zł na miesiąc! Starą na złom bez sentymentów że jeszcze przeciez działa! Oczywiście lodówkę :) Druga sprawa. Zmierzone razem i osobno zasilacze: routera + switcha + wzmacniacza anteny TV + wzmacniacza dystrybucyjnego TV + kamery na zewnątrz domu. Wszystkie zasilacze to grzejące się impulsowe badziewiaki made in china 12V. U mnie akurat zasilane z jednej listwy typu acar. Zastapiłem je wszystkie jednym wspólnym zasilaczem na toroidzie 12V 80VA ze stabilizatorem na LM317. W prostowniku diody schottkiego. Koszt wykonania zasilacza około 50 zł. Miernik pokazuje teraz jakieś 25-30% mniejsze zużycie mocy czynnej czyli tej za która płacimy. Moc pozorna spadła znacznie więcej bo poprawił się cos fi, więc elektrownia i moja instalacja jest mi wdzięczna.

Marek

Reply to
marko1a

lodówka powiedzmy 1200zł, 30zł/mies to ponad 3 lata zwrotu..... Inna rzecz, że ja mam 10 letnią polską lodówkę i zużywa 30zł na miesiąc. Nowa nie pobierałaby nic ? :)

Reply to
William

Użytkownik "marko1a" napisał:

bardzo ciekawa funkcja, ale te mietniki UT to chińskie badziewie:O(też kupiłem i żałuję)

sprawność zasilaczy o działaniu ciągłym jest bardzo niska, chyba nie przekracza 50%, to że dałęś toroid to tylko zmniejszyłeś straty w rdzeniu, ale cała reszta strat wynikajacych z metody prostowania pozostała:O(

zasialcze impulsowe mogą osiagać sprawności zdaje się 90%, a to że u ciebie mają spore straty to wynika chyba faktycznie z badziewia produkowanego w chinach:O(mój zasilacz impulsowy w kompie na jałowym pobiera aż 10W) wiec jakbyś zmontował sobie pożądny zasilacz impulsowy to bys dopiero zaoszczędził:O)

p.s. a w czym lepsze są te diody szotkiego w prostowniku?

Reply to
gargamel

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:ggj4pa$jnv$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

Ja miałem polara 10 letniego który w okresie letnim potrafił się włączać

12h/dobę.

Marek

Reply to
marko1a

Uzytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisal w wiadomosci news:ggjegh$mdt$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Ale my mówimy o zasilaczu na zewnatrz a nie ukladach zasilajacych wewnatrz urzadzen których nie sposób poprawic. Zaczniesz wnikac w strukture rezystorów wewnatrz urzadzen ? Zasilacz który jest zewnetrzny nie uklad zasilania wewnatrz urzadzenia. Czytaj uwaznie

Spore. W skali miesiaca i roku juz spore. W rok sie zwraca.

A jednak sprawdzone i ma. Idac twoim rozumowaniem podliczmy caly do. Telewizor odkurzacz lampki na choinke. Ale po co skoro tu mowa o kontretnych urzadzeniach zasilanych w jednym pomieszczeniu technicznym z róznych zasilaczy, gdzie kazdy zasilacz ma spore straty wlasne. Zastosowanie zasilacza zbiorczego dla urzadzen znikomej mocy powoduje zysk wlasnie o te straty wlasne.

Jezeli w skali miesiaca grupa urzadzen zuzywa np. 20 zl to obnizenie o 3-6 zl uwazasz za bezsensowne?

Nie czytasz. Napisalem ze mierzylem rózne urzadzenia, nie tylko zarówki. Wiesz co to jest cos fi wiec powinienes czytajac mój post sie domyslac ze nie ma sensu porównywac zmierzonej mocy indukcyjnego lub pojemnosciowego obciazenia z moca wyliczona ze zmierzonego U i I bez znajomosci cos fi. Niby moglem sie podeprzec odczytanym cos fi podczas pomiaru watomierzem ale ja poszedlem bardzo na skróty i ograniczylem sie tylko do porównania mocy zmierzonej i wyliczonej zarówki bo ta ma cos fi bliski 1

Napisalem juz w pierwszym poscie. Po raz kolejny stwierdzam ze nie czytasz dokladnie. Jezeli chcesz dyskutowac to postaraj sie zapoznac z tematem inaczej dyskusja nie ma sensu.

Moze ty tak. Ale jak ja widze te smieci, stare TV w lesie i nad rzeka to niestety ale mam odmienne zdanie.

Nie wierzysz ? Jak chcesz to ci zrobie kilkanascie fotek z tego typu padnietych zasilaczy. Niektóre z nich moglyby z powodzeniem sluzyc jako zapalniki do wzniecania pozarów.

Twoje zdanie.

A widziales pod kamera termowizyjna ? Bo ja sobie poogladalem. Niestety ale nie wyglada to tak jak ty piszesz. Temperatura dlawika na rdzeniu proszkowym dochodzila w jednym z modeli do 140 stopni. W innym w wyniku przegrzewania rdzen proszkowy tracil parametry. Rdzen sie nasycal Dlawik przestal robic to co mial robic. Nastepnie padaly kondensatory az ostatecznie uklad tak sie grzal podczas pracy ze plytka zostala w paru miejscach zweglona. Niestety ale mistrzem w produkcji energii cieplnej sa badziewne chinskie impulsówki. Transformatory chinczycy zreszta tez badziewne robia. Blachy sie grzeja, zbyt cienki drut nawojowy.

A co bylo z platanina kabli z pojedynczych zasilaczy ? Nie istnialy? Radiowo ? Przeciez sa wszystkie urzadzenia sa razem obok siebie z jednej listwy bylo zasilane. Zamiast kilku kostek do listw wieszam na scianie zgrabny niewielki zasilacz. Chyba brak ci zdolnosci manualno-estetycznych.

Po raz kolejny udowodniles ze nie czytasz. Pisalem powtarzalem juz specjalnie dla ciebie ze chodzi o urzadzenia które akurat wszystkie zasilane sa z 12V zasilaczy. I nie interesuje mnie co jest wewnatrz urzadzn.

Masz prawo.

Czytaj dokladniej posty :) Pozdrawiam

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "i" snipped-for-privacy@i.com napisał w wiadomości news:gghv9u$4sl$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jak ktoś sobie pokorzystał z dobrodziejstw polskiej komunikacji zbiorowej, to potem stoi w takim korku niemalże z rozkoszą. Każda forma aktywności człowieka jest nieekologiczna, tak naprawdę niewiele da się z tym zrobić, może z wyjątkiem ograniczania najcięższych przestępstw przeciwko naturze. Ale takie szopki jak RoHS czy green mode kolejnej generacji itp to mieszanie kijem w g.., próba zarabiania i wygryzienia konkurencji. Z ekologią ma to niewiele wspólnego.

e.

Reply to
entroper
[...]

I po co te Schottky, skoro i tak marnujesz moc na LM317? Bądź konsekwentny i zrób stabilizację na LM2673 - wtedy to ma sens.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Uzytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisal w wiadomosci news:ggjegh$mdt$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

No wlasnie 1-2 W strat impulsówki. Zasilajacej urzadzenie 5W. Jest sie czym chwalic. Akurat tak sie sklada ze accespoint WiFi ubiquiti jaki ja mam pobiera 5W. Switch deczko wiecej. Zgadnij jaki pobór jalowy ma zasilacz na toroidzie 80VA. I druga zagadka zasilacz 13,8V 20A na toroidzie 230/16V 350W na tranzystorach MOSFET oraz diodach schotkiego. Jaka jest moc jalowa?

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "gargamel" snipped-for-privacy@doli.na napisał w wiadomości news:ggjl2h$jpf$ snipped-for-privacy@news.wp.pl...

To nie mój tylko firmowy. Ja mam kilka mierników w domu, fluke, metex, i marketowe ale żaden nie ma pomiaru mocy.

Tak szczerze... to najpierw był powód ograniczenia zakłoceń radiowych podczas pracy na pasmach krótkofalarskich a potem wspólny zasilacz gdy stwierdziłem że to sie sporo wszystko grzeje. W sumie gdy chodzi o niewielkie moce ale jednak ciągle 24h/dobę, straty impulsowych badziewi chińskich. Można zmniejszyć lub przynajmniej pokryć te moce przy okazji zwiększając pewność działania, że nie spowoduje pożaru, że nie walnie podczas burzy,\ i ze nie będę go musiał co rok dwa wymieniać. Zasilacz jest z trafa 12V do halogenów produkcji polskiej. Daje jakieś

11,2V. Dla mocy zbiorczej odbiorników około 25W moc tracona na LM317 jest mniejsza niż sumy mocy traconych zasilaczy impulsowych. Diody schottky mają mały spadek napięcia a to oznacza mniejsze straty na nich i mozliwość obniżenia napięcia na uzwojeniu wtórnym o jakieś 0,5V Obniżenie napięcia to mniejszy spadek na stabilizatorze czyli kolejne mniej watów strat.

Marek

Reply to
marko1a

Pan J.F napisał:

A wiadomo ile mocy tracone jest w złych zasliczach (co w standardowy sposób można poprawić), a ile w pracujących urządzeniach (co też można, ale to już inny problem)? Taki radiobudzik przecież cały czas robi to, co ma robić -- odmierza i pokazuje czas, a jak odmierzy, to radiobudzi.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

No jak to. Spadek na diodach mniejszy a więc moc strat mniejsza no i dzięki mniejszemu spadkowi napięcia mogłem sobie pozwolić na odwinięcie paru zwoi z trafa w ten sposób na LMie jest tez niższy spadek napięcia. Myślałem o takim czymś jak LM2673 ale drugim waznym aspektem było pozbycie się prążków śmieci w eterze. Szczerze nie wiem co i jak mocno taki LM2673 produkuje w eterze.

Ostatecznie stwierdziłem że spróbuję jeszcze wykonac stabilizator na jakimś IRFie i parze różnicowej. Taki zasilacz sobie zrobiłem w wersji 20A Założeniem było wymyślić układ taki aby był prosty i nieskomplikowany. No i udało się. Na 4 sztk. BUZ11A i parze róznicowej na dwóch tranzystorach. Niskie napięcie na prostowniku, nie zagraża w razie przebicia układu stabilizatora natychmiastowym uszkodzeniem odbiornika. Spadek napięcia na zaciskach zasilacza przy 20A to około 150mV. I nie sieje w eterze! oprócz tego zasilacz może być zwarty przez dowolny czas. Wtedy po prostu prąd nie płynie.

Marek

Reply to
marko1a

Użytkownik "marko1a" napisał:

ja tam wstawiam w obwód 1omowy resyztor i mierzę woltomierzem (wskazanie mam w watach:O) ale tem kosinus fi to już naprawdę wygodna funkcja, ale mniejsz o wygodę, co z tego jak te mierniki chińskie mają straszne błędy:O(

ale porządny zazilacz impulsowy jest burzoodporny, a co piszesz o kondensatorach w innych postach to zarówno kondensatory jak i transformatory w zasilaczach impulsowych są "liliuputowe" w porównaniu do ich odpowiedników z zasilaczy ciągłych, wiec jak juz naprawdę chcesz oszczędzić, to nie przesiadaj się z badziewia chińskiego na badziewie ciągłe, tylko przesiadz się na porządnego mercedesa impulsowego:O)

a jaki ten spadek mają konkretnie te szczotki? bo zwykłe mają 0,6V

Reply to
gargamel

Pan William napisał:

Nie wiem, nie mierzyłem. Pompa ma trzy biegi opisane prędkościa obrotową i pobieraną mocą. Może to moc maksymalna, ale jednak indukcyjny silnik jednofazowy trochę mocy marnuje.

A to już bardzo słuszna uwaga. Jak ktoś grzeje dom prądem, to w ogóle nie powinien przejmować się zbytno tak zwaną energooszczędnością, bo i tak cała moc pobrana z sieci w końcu zamienia się w pożyteczne ciepło. W Polsce sezon grzewczy trwa większą część roku, a uwaga ta odnosi się zwłaszcza do oświetlenia -- w jesieni i zimie, gdy jest zimno, jest również ciemno i świecić trzeba. Jeszcze dalej na północ, gdzie w zimie trwa noc (lub prawie noc) polarna, takie mocne świecenie zamiast grzania ma jeszcze taką zaletę, że łagodzi zimową depresję wywołaną brakiem światła.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan William napisał:

To i tak nie ma nic do rzeczy. Podwyższoną emisję gazów cieplarnianych możemy zorganizować w o wiele bardziej efektowny i efektywny sposób. Gaz ziemny kupiony u ruskich, zamiast zasilać nim elektrownie, możemy wypuszczać bezpośrednio do atmosfery. Metan powoduje wielokrotnie większy efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla powstały z jego spalania.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.