Jak sie zabezpieczyc - przepiecie

Wiatm W pracy mam doczynienia z niemieckimi sterownikami ktore moga byc zasilane napieciem stalym z zakresu 18V-36V (optymalne 24V). Sa to sterowniki procesorowe. Ze sterownikami mamy pewien problem jesli chpodzi o przepiecia ..juz przy napieciu przekraczajacym ok 36V sterownik ulega uszkodzeniu. Wobec powyzszego mam do Was pytanko: Czy moglibyscie mi podsunac jakis uklad zabezpieczajacy przed przepieciem taki ktory bede mogl sobie wpiac miedzy sterownik a zasilanie.

Z gory dziekuje za pomoc

Pozdrawaim krezolek

Reply to
krezolek
Loading thread data ...

moze zadbaj o to zeby to napiecie (wnioskuje ze zasilajace) nie przekraczalo tych magicznych 36V a najlepiej zeby mialo 24V jak bedzie wiadomo gdzie powstaja przepiecia to mozna szukac czegos na stronach

formatting link
- nie mam z ta firma nic wspolnego tylko tak mi sie "mechanicznie" kojarzy z przepieciami :) swoja droga zabawki troche drogie

pozdrawiam

Reply to
." .

krezolek napisał(a):

Do prostego zabezpieczenia to dioda zenera np. 33V a przed nią bezpiecznik polimerowy. A w sumie to nie powinieneś zasilać tych sterowników tak przypadkowo zmieniającym sie napięciem.

Reply to
Artur Butryn

Powitanko,

Warystor + bezpiecznik (polyswitch). Albo szybsze - transile. Warystor tanszy, ok 1 zl. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Transile też kupuję po 1 PLN - gdzie to 'tańsze'?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

Ale ja za 1 PLN mam 1.5KE...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

Ale tu chyba chodziło o zabezpieczenie przed szpilkami. Poza tym transil przy 1A wytrzyma znacznie dłużej niż kilkadziesiąt ms.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable
Reply to
Marek Dzwonnik
[...]

A jednak znacznie dłużej...

Rozpatruję 1.5KE, czyli 1.5kW

Odpowiednio 15 kW i 150W ale... Biorę wykres do ręki i sprawdzam ile cykli przeciążenia wytrzymuje. I wychodzi mi, że przy 100 cyklach po

8.3 ms (czyli wyprostowany sinus 60 Hz) można przeciążyć do 60A (zapewne Ipk). Myślisz, że zasilacz da wyższy prąd? Moc ciągła tego transila to 5W.

Co do jednego masz rację - najgorszy przypadek to ten na pograniczu zadziałania zabezpieczeń.

Dlatego też nie wstawiłbym transila 0.6 kW a 1.5 kW

Instalator mierząc tylko napięcie stwierdzi, że wszystko ok. Jeśli jednak spróbuje odłączyć zasilanie sieciowe, to od razu będzie wiedział, że akumulator siadł.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.