Jak zabezpieczyc wyjscie mostka mocy PWM

Witam Sorki ze nie sprawdzilem czy nie bylo juz ostatnio rozmowy na ten temat , ale zalezy mi na czasie... Zbudowalem uklad ktorego zadaniem mialo byc sterowanie predkoscia i kierunkiem silmika komutacyjnego. Jako element wykonawczy wstawiony jest uklad L6203 - jest to mostek typu H na czterech tranzystorach polowych. Obydwa wyjscia zabezpieczone sa dwoma diodami do masy. W karcie katalogowej tego ukladu radzili by dac jeszcze gasik ( szeregowo polaczony maly rezystor i kondensator pomiedzy wyjsciami ) ,ale zabardzo nie wiem jak wplywa on na prace PWM. Uklad z gasikiem za bardzo niechcial mi dzialac przy niektorych wypelnieniach. W ostatecznosci go nie dalem. Wszystko dzialalo by dobrze - silnik lagodnie przyspieszal i zwalnial - gdyny nie to ze jak kaze sie silnikowy gwaltownie zatrzymac to mostek sie pali.

  1. Czy zna ktos jakis dobry sposub zabezpieczenia tego ukladu ?
  2. A moze jednak podlaczyc gasik z tym tylko ze z prawidlowo dobrana rezystancja i pojemnoscia ? - tylko jak to wyliczyc ?
  3. A gdyby tak dac dodatkowe diody pomiedzy wyjsciem a napieciem zasilajacym mostka ? czy by to nie wystarczylo ?

Pozdrawiam

Adam

Reply to
Adam Bartosz
Loading thread data ...

Jak go zatrzymujesz? Zwierasz oba dolne tranzystory? To sobie policz ile mocy tracisz w driverze - calosc energii silnika tracisz w tranzystorach...

Lepiej pokombinowac z oddawaniem energii :-) bo przynajmniej nie bedziesz palic drivera przy kazdym STOP...

Nie zwierac nim setek A.

Gasik w tym przypadku nie pomoze - gasik moze co najwyzej stlumic siakies przepiecia...

Daj po prostu dwustronnego transila - ale dalej bedziesz mial ten sam efekt.

Reply to
jerry1111

dodaj jakies szybkie zabezpieczenie nadpradowe... rezystor lub kawalek sciezki + komparator

Reply to
Greg

On Behalf Of Adam Bartosz

A jak go zatrzymujesz? Przeciwprądem? '-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

Czesc

Dzieki za odpowiedz i prosze o jeszcze

Czyli lepiej by bylo gdybym ,chcac zatrzymac silnik, odciol wszystkie cztery tranzystory naraz ? Co wtedy mi grozi ?

- Zakladam ze juz sa cztery diody , po dwie na wyjscie mostka , jedna do plusa i druga do masy. A czy historia sie nie powtozy przy skokowej zmianie predkosci ? A jaki sposob bylby nato ? ( oprucz tego by zmieniac ja bardzo lagodnie )

Adam

Reply to
Adam Bartosz

Witam

W tym ukladzie jest juz przewidziane miejsce na zabezpieczenie adpradowe.( i ja je wykorzystuje ) Z tym tylko ze jest ono pomiedzy masa a dolnymi tranztstorami mostka ( razem dla oby ) . Tak ze jak juz kolega wyzej zauwazyl - tranzystory sie pala zanim jeszcze prad wyplynie poza uklad - no chyba ze zabezpieczenie dam na wyjsciu silnika. Ale jak to zrobic by to zabezpieczenie na wyjsciu nie mowilo mi tylko ze : " wlasnie ci sie spalil uklad.. " Pozatym prad tam plynie w obu kierunkach...

Adam

Reply to
Adam Bartosz

Wtedy hamowanie nie bedzie ostre :))) GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

Ostre czy nie ostre... ale , czy bezpieczne ? ( czytaj: wielorazowe )

Silnik wszak jest indukcyjnoscia a jak przez cewke nagle przestanie plynac prad wyindukuje sie dosyc spory impuls napiecia. Tylko czy tak bedzie i w tym przypadku ? Jak zniosa to diody na wyjsciach ? ( 3 A, 200 V )

Adam

Reply to
Adam Bartosz

Wtedy by wszystko dzialalo... Tylko ten przeciwprad trza podawac _inteligentnie_ :-)

A tak szczerze mowiac, to ani diody rownolegle do tranzystorow nie sa potrzebne, ani jakies straszne elementy przepieciowe :-), tylko jak zwykle, trza sterowac silnikiem inteligentnie...

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.