Firmware - jak zabezpieczyc sie przed kopiowaniem.

Loading thread data ...

Powitanko,

Gosc po wlaczeniu ma unikalny kod. Musi go wpisac na Twojej stronie www i dostaje klucz odblokowujacy urzadzonko. Ow unikalny kod moglby byc generowany np. na podstawie czasu od wlaczenia do nacisniecia jakiegos przycisku, dzieki czemu bylby unikalny przy takim samym pliku wsadowym.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Jest to jakis pomysl. Ale skoro gosc ma firmware w postaci pliku binarnego, mikrokontrolerki nie sa jakies strasznie wypasne, to zhackowanie i wywalenie koniecznosci aktywaci to robota na jeden wieczor, moze mniej. IMHO wylacznie preprogramowane kosci daja jakotakie zabezpieczenie.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. napisał(a):

A może bootloader z wszytym kluczem zabezpieczającym. Przy programowaniu procesor dekoduje w locie zawartość przesyłaną przez klienta.

Reply to
Virus_7

"news.onet.pl" napisal:

Rozwiązanie z zewnętrzna kością serial pewnie dałoby się ominąć przy pomocy prostego "emulatora" - pytanie tylko czy byłoby to opłacalne. Niedawno widziałem chipy PLD (prod. zdaje się Actel) z wbudowanym dekoderem AES. Programuje się je przy pomocy zaszyfrowanego zbioru wynikowego - klucz ustala się podczas wstępnego programowania - dzięki temu nawet mając plik wynikowy nie jesteś w stanie poprawnie zaprogramować "obcego" chipa - nie eliminuje to jednak konieczności wstępnego zaprogramowanie wszystkich kostek. GRG

Reply to
Gregor

Anna napisał(a):

Obudowa to zaden problem, do tego masz podstawki testowe, programowanie to chwilka. Problemem jest to, ze majac kod binarny mozna prosto kazde zabezpieczenie z niego wywalic. I jak bys nie kombinowal to da sie to ominac, jedynie preprogramowane chipy mialyby sens, bo ominiecie tego chyba byloby nieoplacalne ekonomicznie.

Reply to
T.M.F.

Thu, 08 Feb 2007 11:10:54 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Tomasz Sliwa snipped-for-privacy@TOprz-rzeszow.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

To może być też do obejścia, ktoś weźmie analizator cyfrowy, posiedzi i rozgryzie protokół...

Reply to
BLE_Maciek

Witam > jakieś rozwiązania

Tak sobie gdybam...

A moze jakis "typowany" pod urzadzenie programator z wlasnym softem, ktory bedzie liczyl ilosc zaprogramowanych urzadzen. Taki programator moglby wpalac glowny program do urzadzenia i jednoczesnie odblokowywac, np. poprzez wpis w jakiejs dodatkowej pamieci albo "przepalenie" jakiegos zabezpiecznia, np. konkretnym napieciem.

Pozdrawiam Tomasz Sliwa

Reply to
Tomasz Sliwa

Thu, 08 Feb 2007 11:53:46 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Tomasz Sliwa snipped-for-privacy@TOprz-rzeszow.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Tak - klient wgrywa tylko loader, podłącza do urządzenia antenę, urządzenie zgłasza przez radio żądanie pobrania programu a my wysyłamy. Oczywiście w obie strony używamy DSSS ;-)

Reply to
BLE_Maciek

To zakodowac sygnal cyfrowy poprzez modulacje analogowa ;).

Chodzi mi bardziej o "rozliczanie" klienta. Urzadzenie projektujemy tak, zby wspolpracowalo z naszym programatorem, dajemy klientowi binarke i sprzedajemy za pare groszy lub dajemy programator z odpowiedniem softem na PC. Programator pamieta, ile urzadzen zaprogramowal. Po roku klient "uczciwie" mowi, ze zaprogramowal 1000 urzadzen. Przyjezdzamy z faktura, podlaczamy sie z innym softem do programatora, a programator mowi nam, ze zaprogramowal 3500 urzadzen i juz mamy poglad na uczciwosc klienta.

Pozdrawiam Tomasz Sliwa

Reply to
Tomasz Sliwa

I jeszcze inne pomysly z zastosowaniem programatora:

  1. Nasze binarne Firmware mozna latwo zaszyfrowac i zahardkodowac w Software do programatora. Dodatkowo mozna jeszcze jakies kroki odszyfrowania zostawic programatorowi. Wowczas zmuszamy klienta do zastosowania naszego softu z naszym programatorem.
  2. Binarke szyfrujemy sobie znanym szyfrem ktory potrafi odszyfrowac tylko nasz Software do programatora.

Pozdrawiam Tomasz Sliwa

Reply to
Tomasz Sliwa

:-) mozna i tak. Prosciej: W programatorze umieszczamy wejscie internetowe i konfigurujemy go tak, zeby wspolpracowal z jakims naszym serwerkiem. Klient, zeby zaprogramowac urzadzenie, podlacza programator do sieci, wchodzi na nasza strone, naciska opowiedni przycisk i urzadzenie mu sie programuje "online" z sieci. Mozna wtedy klientowi zrobic ladny licznik zaprogramowanych urzadzen na naszej stronie www w stylu: Gratulujemy zaprogramowania urzdzenia nr 1292. Dziekujemy za wspolprace. :-) Pozdrawiam Tomasz Sliwa

Reply to
Tomasz Sliwa

...

Z pomysłów "nieelektronicznych": może napisać umowę z % od ilości sprzedanych sztuk. Kontrola prawidłowości na podstawie prawa wglądu (a nie kopiowania) do faktur. Wystarczy sprawdzić wyrywkowo wybrane miesiące.

Z pomysłów elektronicznych,

  1. dostarczyć programator z "licencją" na określoną ilość programowań - do obejścia.
  2. współuczesniczysz w produkcji na etapie programowania układu.

Generalnie umawianie się na % jako podstawą wynagrodzenia ma więcej wad niż zalet i dawno już od tego odszedłem. K.

Reply to
John Smith
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski
Reply to
Roman Filipecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.