Dwie cewki

W dniu 2022-09-06 o 18:41, Paweł Pawłowicz pisze:

Według mnie odpowiedź nie jest taka jednoznaczna i zależy od tego jakie badania wolno nam wykonać. Jak tylko 'oczami' to nic nie stwierdzimy. A jak możemy robić inne eksperymenty to w zadaniu nie było chyba ograniczenia do jakiegoś jednego pomiaru, czy rodzajów pomiaru.

Zakładam, że chodzi o jednowarstwowe uzwojenie.

Jeśli widzimy na którym końcu wchodzi jeden drut a na którym drugi to według kierunku wytwarzanego pola będziemy w stanie stwierdzić w którą stronę drut jest nawinięty nawet jak samego uzwojenia nie widzimy.

Jeśli oba druty są jeszcze w tej zasłoniętej części zebrane razem do środka (długości cewki) i wyprowadzone razem to... Jak jeden koniec uziemimy, a na drugi podamy przebieg zmienny o odpowiedniej częstotliwości (aby cewka nie była już 'zwarciem' to mierząc pole elektryczne (względem tego uziemienia) w pobliżu końców cewki będziemy w stanie stwierdzić na który koniec udaje się który drut i problem sprowadziliśmy do poprzedniego który już ma rozwiązanie. P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

W dniu 06.09.2022 o 10:16, Robert Wańkowski pisze:

Kierunek nawinięcia ma o tyle znaczenie, ze pola cewek powinny się sumować, a nie znosić. Nie wiadomo przecież, jak ktoś te słuchawki podłączy i prawdopodobnie będzie płynąć tylko składowa zmienna.

Reply to
Cezary Grądys

To sluchawki, wiec jeszcze powinna byc "biegunowosc" miedzy uszami zgodna.

J.

Reply to
J.F

Dnia Tue, 6 Sep 2022 21:08:06 +0200, J.F napisał(a):

Tak stare słuchawki o jakich jak sądzę jest mowa, były mono więc ewentualna niezgodność fazy nie gra roli. Ucho tego nie wykrywa.

Reply to
Jacek Maciejewski

Czekaj czekaj, bo ten przyklad bardzo wredny jest.

Wszystkie 3 cewki sa nawiniete/połaczone w te samą strone. Tzn gorne maja odwrotny kierunek niz dolne. Oni chyba pisza, ze srodkowa jest odwrotna, a wcale nie.

Gdyby w srodek kazdej spirali wbic po stalowym gwozdziu/precie, to bylyby one namagnesowane w tą sama strone, bo sa obiegane przez prad w tym samym kierunku.

Ale ... pole magnetyczne biegnie zamknietymi liniami. Gdyby miec tylko takie 3 cewki, np na kawalku plytki ... pole byloby silniejsze, gdyby srodkowa była obrocona. Tak jak z tym rdzeniem U

- jedna cewke trzeba obrocic.

Ale ... gdyby tak wziac duzy toroidalny rdzen ze szczeliną, taki, ze te 3 cewki akurat wchodzą w szczeline ... no - to mam duz dylemat - ile zwojow ma taka cewka, czy moze - jaki strumien obejmuje ...

J.

Reply to
J.F

A jednak - ten test szumowy stereo odroznia "biegunowosc". Co nie znaczy, ze zamienione nie bedą działac - bedzie slychac, tylko troche dziwniej.

J.

Reply to
J.F

Tak po samym widoku stwierdzic, gdy nie widzimy uzwojen? Nie da sie, bo wystarczy zamienic konce, aby odwrocic.

Tzn my mowimy "elektrycznie", a Tobie chyba ciagle chodzi o prawo lub lewoskreta helise uzwojenia ..

No ale widzisz jak drut biegnie - od jednego konca cewki do drugiego i z powrotem. Helisa co chwila zmienia skretnosc.

J.

Reply to
J.F

Dnia Tue, 6 Sep 2022 23:04:01 +0200, J.F napisał(a):

Jak zastosujesz test stereo do słuchawek mono? :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Testu nie zastosuje, ale slychac bedzie troche dziwnie.

Tak jak test stereo z zamienioną biegunowoscią.

Swoją drogą to od pewnego czasu pytam, na co te nasze uszy sa wrazliwe, bo na faze sinusoidy to raczej nie.

Cos w tych szumach jest ukryte, ze slychac roznice.

J.

Reply to
J.F

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.