Re: Dwie cewki

>> Dwie osobne cewki. Jedna nawinięta zgodnie a druga przeciwnie.

>>> Zasilone tak, aby zgodnie z regułą prawej ręki kierunki pola były zgodne. >>> Oba pola są identyczne? Bo cewki nie. >>> Pytam w kontekście antycznych słuchawek, gdzie są dwie cewki na rdzeniu >>> U z magnesu trwałego. >>>
formatting link
>> Domniemam, że jeden koniec U to N a drugi S. Cewki powinny mieć bieguny >>> zgodne z magnesem. >>> Ma znaczenie ten kierunek nawinięcia przy zachowanych zgodnych biegunów? >> Nie znam się na konstrukcji słuchawek elektromagnetycznych. Mogę się >> jedynie wypowiadać o konstrukcji dławików czy transformatorów na >> rdzeniach U. Zakładając, że mamy do czynienia z chęcią uzyskania >> jednego, łącznego uzwojenia, zazwyczaj projektuję identyczne cewki i >> wskazuję połączenie ich końców. To powoduje, że pola obu cewek się >> sumują. Podobnie robi się w podwójnych przetwornikach gitarowych i >> zapewne też tak się robiło w słuchawkach elektromagnetycznych. > A co z jeżeli jedna będzie nawinięta odwrotnie ale strumienie będą się > sumować bo prąd będzie płynął w niej odwrotnie?

Żeby pola się zsumowały, to przy odwrotnym połączeniu cewki muszą być takie same - tak, jak opisuję wyżej.

Wykonaj sobie eksperyment myślowy i wyprostuj rdzeń. Wszystko stanie się jasne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.