ogrzewanie mieszkania IR

W dniu niedziela, 27 stycznia 2013 21:57:19 UTC+1 użytkownik uzytkownik napisał:

Po co te koszty jak elektryczny grzejnik z marketu za 59 złotych potrafi utrzymać w pomieszczeniu temperaturę z dokładnością jednego stopnia. Wiem bo mam takie grzejniki.

Reply to
kogutek444
Loading thread data ...

W dniu 2013-01-27 21:57, uzytkownik pisze:

Nie, zdecydowanie szkoda mi czasu na jałową dyskusję.

Reply to
PeJot

W dniu 25.01.2013 18:28, Piotr Gałka pisze:

To fakt, energia nie ginie. Ale sprawność dotyczy jak się dzieli dostarczona energia na energie użyteczną i energie strat.

Reply to
Cezary Grądys

Potrzebujesz demona maxwella ;) (Pompa ciepła jest odwróceniem działania silnika, więc jeżeli masz tylko dwa "zbiorniki ciepła" to taki układ dąży do wyrównania średniej energii po obu stronach - do wychłodzenia pomieszczenia.)

ALE! Dysponując dwoma "dużymi zapasami ciepła" na różnych poziomach energetycznych można by zastosować silnik cieplny napędzający pompę ciepła.

Nie licząc problemu z kosztami da się np. zrobić układ w którym energię geotermalną używamy do grzania zimą a latem jako napęd do silnika cieplnego, który następnie napędza klimatyzację. Tylko prościej będzie użyć dwa obiegi "grawitacyjne" - jeden geotermalny a drugi do płytkiego wykopu.

W przypadku obcej planety na której chcemy zrobić bazę może to wyglądać ciekawiej, np w układzie:

- powierzchnia planety -155*C

- wnętrze planety -5*C

- pomieszczenia 25*C

powinno operować całkiem sprawnie, powoli acz nieubłaganie zużywając "zasób nieodnawialny" jakim jest różnica temperatur.

Reply to
Michoo

W dniu 2013-01-27 16:46, Desoft pisze:

Sprawność jest jednostką SI? Chcesz być hiperpoprawny to idź pouczaj fizyków, że nie można mówić o ujemnej temperaturze bezwzględnej. Hint: inwersja obsadzeń

Reply to
Mario

Jest... gdyż poza czystą energią mechaniczną sprężarka produkuje też energię cieplną. Teraz kwestią użytkownika jest czy tę energię zużyje dla siebie, czy od razu wupuści wentylacją za okno.

Reply to
DJ

W dniu 2013-01-28 09:01, Ghost pisze:

Tia. A ze zwykłej pompy nie można uzyskać wody bo przecież pompa jej nie produkuje tylko transportuje z niższego punktu.

Reply to
Mario

Prawda. I to jest kolejny minus IR względem ogrzewania klasycznego konwekcyjnego.

Reply to
DJ

W dniu 2013-01-27 22:55, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Ale koszty grzania są około 2,5 raza większe niż w przypadku kotła na gaz.

Reply to
Mario

Widzę że temat tego ogrzewania podczerwienią rozgrzał dyskusję w te zimowe dni :))))

Podsumowując moje zmagania z klientem - nie dał się przekonać za skarby świata, mimo iż sam koszt zakupu tych paneli grzejnych będzie wyższy niż koszt zakupu kotła dwufunkcyjnego. A i tak musi mieć jakieś urządzenie na grzanie wody. Instalację gazową już ma, grzejniki i obieg CO też jest, natomiast kable pod zasilanie tych śmiesznych grzałek musi kłaść nowe, dotychczasowe nie wytrzymają mocy.

Reply to
DJ

Pan DJ napisał:

A mówią, że w kraju kryzys.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Tylko mówią... Kiedy widzę jakie auta jeżdzą po ulicach, i ile ludzie w sklepach wydają na wypełniony po brzegi koszyk. To widzę raczej dobrobyt i rozrzutność. Chyba że to wszystko na kredyt? Wówczas rzeczywiście jest kryzys. Poza tym ogromna podatność na marketing, który wmawia że gdy kupisz produkt XYZ to natychmiast będziesz w krainie szczęśliwości.

Reply to
DJ

W dniu poniedziałek, 28 stycznia 2013 11:39:31 UTC+1 użytkownik Mario napisał:

A czy będą mniejsze jak do grzejnika elektrycznego dołożyć to co PeJot wymyślił?

Reply to
kogutek444

W dniu 2013-01-28 15:31, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Chodzi ci o ogrzewanie strefowe o którym pisał? Jeśli w niektórych pomieszczeniach obniżysz temperaturę, to owszem obniżysz zużycie energii. No to powiedzmy, że w połowie mieszkania obniżysz temperaturę z

21 stopni do 18. Przy różnicy temperatury między wnętrzem (+21) a zewnętrzem (np -10) równej 30 stopni masz obniżenie różnicy temperatur o 10%. Przy stratach przez przewodnictwo masz strumień energii proporcjonalny do różnicy temperatur. Czyli obniżenie o 3 stopni daje oszczędności o 10% w tych pomieszczeniach, więc około 5% w skali mieszkania. To są drobne oszczędności. Z kolei proste termostaty utrzymujące różne temperatury w różnych pomieszczeniach, nie dają się sensownie sterować w cyklu dobowym ani wpiąć w automatykę pogodową. A obie te metody też mogą dać kilkuprocentowe oszczędności. No chyba, że do każdego pokoju dasz sterownik tygodniowy, ale wtedy mnoży się koszty.
Reply to
Mario

W dniu 2013-01-28 16:52, Mario pisze:

Chyba chodzi o to że w grzejniku z marketu za 59 zł jest tak samo dobry termostat, jak w sterowniku tygodniowym.

Reply to
PeJot

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:ke5kei$pll$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Nie twierdzę, że Roman napisał źle - tylko, że zabrzmiało to marketingowo. Jeżeli zadawala Cię precyzja chińskiej gospodarki, podająca moc w w sobie tylko znanej jednostce jaką jest wat lub wierzysz w istnienie inteligentnych proszków do prania - to przecież Twój wybór. Mi to przeszkadza, że nie można się dowiedzieć jakie rzeczywiste parametry ma dane urządzenie. Pisząc o SI miałem na myśli jakiś układ odniesienia - więc nie było to hiperpoprawnie.

Reply to
Desoft

W dniu 2013-01-28 17:45, Desoft pisze:

Wszyscy (chyba) na tej grupie rozumiemy, że nie istnieje perpetuum mobile. Więc jeśli ktoś pisze o sprawności 300% to wiadomo, że to jest opis izolowanego obiektu nie uwzględniającego w bilansie energii faktu, że jej duża część jest zabierana z rezerwuaru. Nie sądzą żeby fizycy protestowali. Tym bardziej, że sami czasami biorą pod uwagę izolowany model w którym celowo nie uwzględniają wymiany energii między elektronami a siatką krystaliczną i piszą o temperaturze poniżej zera. Po prostu taka umowa. Zarzuty o 300% sprawności czy o sformułowanie "uzyskiwana energia" jest moim zdaniem hiperpoprawnością, czyli niektórzy starają się być bardziej papiescy niż papież. Dodam, że z wykształcenia jestem fizykiem. Na swoją obronę dodam, że termodynamika nie była moim ulubionym działem fizyki :)

Reply to
Mario

W dniu poniedziałek, 28 stycznia 2013 16:58:25 UTC+1 użytkownik PeJot napisał:

Lepszy. Sterownik tygodniowy pewno kosztuje więcej niż 59 zł. Grzejnik za 6 dych nie dość że reguluje temperaturę to jeszcze grzeje.

Reply to
kogutek444

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.