Czy przetwornik ADC może zakłócać mie

A wydajnosc pradowa zrodla jest wystarczajaca? Jak masz ustawione rejestry DDRA i PORTA? Jako input bez pullupa? Ktora to ATMega? Moze masz pod ta linia jakis dodatkowy bajer, ktorego nie wylaczyles?

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

Mam taki problem - do wejścia ADC w Atmega mam podłączone sygnały z czujników rezystancyjnych, które służą do pomiaru temperatury także przez inny układ. Niestety coś robię nie tak, bo ów "inny" układ do którego się podpinam, działa wtedy niepoprawnie. Czy to możliwe żeby można było coś sknocić w kodzie / ustawieniach portu i podawać jakieś napięcie na wyjściu? Testując mój układ podpinałem dzielnik napięcia na potencjometrze i wszystko wyglądało ok, a w rzeczywistych warunkach objawy są takie, że układ do którego się podpinam odczytuje niepoprawne temperatury. Dla pewności odlutowałem wszystkie zabezpieczenia sprzed Atmegi i sygnał idzie bezpośrednio na nóżkę portu. Pomiędzy odczytami nie zmieniam ustawień portu (DDRA) ani nic na ten port nie wysyłam (PORTA).

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Żołna

"Dariusz Żołna" snipped-for-privacy@email.com schrieb

No ale pisales o jakims dzielniku napiecia jeszcze, to tez bierze prad. Jest on w koncu podpiety czy nie? Jaki ma opor? Kiedy dokladnie czujnik dziala zle a kiedy dobrze?

Po podpieciu dzielnika? Po podipeciu atmegi? Przy kazdym uruchomieniu konwersji ADC?

hej

Reply to
mw158979

"mw158979" snipped-for-privacy@tam.pl schrieb

Jak dlugi jest kabel do atmegi? Jaki zakres napiec wychodzi z czujnika oraz jakie Vcc ma proc?

hej

Reply to
mw158979

T.M.F. pisze:

Trudno mi to powiedzieć, myślałem że impedancja wejściowa Atmegi jest wystarczająco duża. To są czujniki w samochodzie, więc raczej powinno być zrobione "grubo".

DDRA i PORTA na 0x00 (czyli input bez pullupa), Atmega32, po mojej stronie żadnych dodatkowych bajerów.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Żołna

Dariusz Żołna pisze: > Mam taki problem - do wejścia ADC w Atmega mam podłączone sygnały z > czujników rezystancyjnych, które służą do pomiaru temperatury także > przez inny układ. Niestety coś robię nie tak, bo ów "inny" układ do > którego się podpinam, działa wtedy niepoprawnie. Czy to możliwe żeby > można było coś sknocić w kodzie / ustawieniach portu i podawać jakieś > napięcie na wyjściu? Witam Spotkałem się z przypadkiem, że ADC zakłócało sygnał wejściowy. Rozwiązaniem było dodanie małego kondensatora na wejściu. Całość działała jako przetwornik dźwięku, a zastosowany mikrokontroler to jakaś '51 Silabsa.

Reply to
EM

Niezaleznie od powyzszego .. przetworniki rozne sa, i niektore zaklocic moga. ATmegi to raczej nie dotyczy .. ale ciekaw jestem jak wyglada obciazenie napiecia referencyjnego ..

J.

Reply to
J.F.

Zgodnie z zasadą Heisenberga wręcz musi - nie da się dokonać obserwacji nie wpływając na obserwowany obiekt...

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

EM pisze:

Dzięki za info Tobie i wszystkim którzy się odezwali. Problem się wyjaśnił i jak to często bywa jest banalny - podczas montażu urządzenia, do obudowy dostały się opiłki metalu i drgania przy uruchomionym silniku powodowały, że radośnie sobie podskakiwały we wnętrzu powodując zwarcia.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Żołna

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.