Czy taranzystor może być prostownikiem?

Pytanie jak w temacie. I proszę o poparcie wypowiedzi komentarzem!! Wiem, że posiada dwa złącza PN ale czy one pozawalają (z wąskim pasmem bazy) na protowanie każdego przebiegu??

Tito

Reply to
news_onet
Loading thread data ...

Witam

Masz rację, tranzystor(bipolarny) posiada 2 złącza P-N. Jedno B-E(baza-emiter) i drugie B-C(baza-kolektor). Zgrubsza rzecz biorąc złącza te, to diody. Jednak różnią się i to znacznie. Złącze B-E to dioda Zenera o napięciu 5-7V, natomiast złącze B-C to zwykła dioda o napięciu wstecznym zależnym od typu tranzystora. Czy można zastosować jako prostownik? Pewnie że można, ale nie widzę uzasadnienia takiego zastosowania. Dzisiaj dioda kosztuje grosze, tranzystor wprawdzie grosze++ ale ta trzecia wisząca w powietrzu nóżka. Kiedyś jak nie było dostępu do półprzewodników to z uszkodzonych tranzystorów wykorzystywałem specyficzne właściwości w/w złącz, ale dzisiaj nie widzę sensu. CHYBA, że dla wykorzystania zbędnych zapasów do jakichś eksperymentów.

Reply to
ZbychJ

Użytkownik "ZbychJ" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:dut8cv$2gp$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Dodam jeszcze, że tranzystor MOS może być diodą prostowniczą w niektórych aplikacjach lepszą od diody schotky. Oczywiście nie mówię o diodzie wbudowanej w strukturę tranzystora.

Władysław http://217.96.144.226/desoft

Reply to
Władysław Skoczylas

Pamietaj ze miedzy nimi dziala efekt tranzystorowy i plynie prad kolektor emiter. Sytuacja gdy np robimy mostek prostowniczy z dwoch tranzystorow moze sie bardzo przykro skonczyc ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "news_onet" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:dut1ak$cps$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Istnieje układ pracy tranzystora, spolaryzwoany tuż na granicy nasycenia - wyglądaj jak wzmacniacz WE, Rc=~Re, bez blokowania rezystora emiterowego kondensatorem. Dla napięć ujemnych ma wzmocnienie ~1, dla napięć dodatnich nasyca się złacze BC i też mamy powtórzoną powtórkę przebiegu wejściowego. Ale nie jest to prostownik idealny, więc dokłada się do niego pomiędzy wejściem a wyjsciem układ sprzęgający RC, który tą sytuację poprawia. W zastosowniach praktycznych jeszcze nie widziałem, za słabe parametry, i w sumie zalezne od parametrów tranziaka a te płyna z temperaturą

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "ZbychJ" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:dut8cv$2gp$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Pytający chyba chciał użyć obu diod jednocześnie, a to już nie zadziała. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Oprócz podanych przez kolegów jest jeszcze jedno połączenie: baza zwarta z kolektorem - wtedy między kolektorem a emiterem dostajemy diodę o stromym zagięciu charakterystyki przewodzenia, prąd max. taki jak prąd max. Ic tranzystora, wada to małe napięcie zwrotne < 5-8 V (ów efekt Zenera na złączu BE).

Pozdrowienia Roman

Reply to
Roman

Hmm... mnie za mlodu bc211 i bc313 podpiete w charakterze mostka do trafa dzwonkowego zadzialaly.

Prawie jak lutownica ;).

Reply to
Lukasz Spychalski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.