Warystor z triaka

Loading thread data ...

No - i zeby tyrystor sie "wlaczyl" to musi 500A przepuscic. To rozsadnie patrzac powinien miec jakies 50A pradu nominalnego. Sa i wieksze, ale juz taki to jest duze bydle.

Jesli celem jest przerwanie bezpiecznika, to moze nie tyle lepszy, co tanszy, prostszy, bez ukladu wyzwalajacego .. a podobnie duzy.

Ale najwazniesze ze zabezpieczyl uklad :-) Poza tym jakby byl 3x wiekszy, to juz by nie bylo zabojcze.

I tu przyznaje ze przy niewielkim przepieciu transil/warystor wychodzi gorzej, albo calkiem zle. Ale tez niewielkie przepiecie uklad powinien wytrzymac. Najbardziej to tu oberwie sam transil/warystor - w specyficznych warunkach [srednie przepiecie].

Pytanie jakie kto ma awarie i jak czesto. Na urwane zero raz na 10 lat warystor powinien starczyc.

J.

Reply to
J.F.

Problem w tym ze nie mamy tego ograniczenia :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 22 Dec 2005 07:59:18 +0100, William tak nawijal:

W kwestii wyladowania to to B i C mozna traktowac jakby ich w ogole nie bylo. Zas co do upsa, to o ile nie jest to jakies badziewie na przekaznikach, to jedynym elementem zagrozonym jest zaiste ladowarka aku, a ta poki co ma wystarczajace zabezpieczenie by przetrwac kilkukrotne przepiecie od pioruna - wiec pare dziesiatych sekundy 400V tez przezyje.

Nie, ale bylo to napisane jako kontrargument na zdanie "Sam zasilacz ładujacy akumulator w UPS-ie może się uszkodzić od tego...", ktore jest niezbyt prawdziwe, bo praktyka wskazuje na cos innego.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dnia Thu, 22 Dec 2005 10:17:24 +0100, Piotr Gałka tak nawijal:

ROTFL :) Nie, prad od calego zasilacza sie po prostu odlacza fizycznie na przekazniku, jesli napiecie na wejsciu jest inne, niz zaprogramowane. Nie wiem jakie parametry ma 'przekladnik' czujnika wejsciowego, ale jest to zwykle malutkie trafko, na oko 1-watowe, wytrzyma pewnie z 500V lub wiecej, bo ma cztery sekcje pierwotnego nawiniete szeregowo na oddzielnych jakby karkasach - tak mniej wiecej, jak w przetwornikach do swietlowek. Dla 220V daje na wyjsciu 7.5V

Wierz mi, ze takich warunkow jak mam ja to nikt by nie chcial miec. Wielokrotnie jaraly sie rozne urzadzenia u nas i to nie podczas burz, ale zwyczajnie - codziennie. Zarowki padaja jak muchy, ale wiele obwodow (te Twoje lodowki wlasnie) mam za stycznikami, ktore sa kontrolowane przez czujniki symetrycznosci i napiecia.

Przyjedz do mnie, napiszesz :)

Reply to
Franciszek Sosnowski
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

Hm, nie dalbym glowy, bo w koncu musi sie bezpiecznik przepalic - a spadek to bedzie w wiekszosci na tym odbiorniku :-)

A potem .. przyjda badania surge i przy 2.5 kV poplynie 900A . Przez 50us to jakies 100J. Powiedzmy 100W przez 1s .. cos wielkosci wlokna zarowki samochodowej nagrzewa do bialosci .. a 1g metalu podgrzewa o ok 200K

Ok, rezystor mozna dac wiekszy, pytanie tylko czy tyrystor to wytrzyma :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

Mniej wiecej wiedzialem. A teraz uswiadom kolegow jakie to duze jest :-) [no, do mieszkania moze byc, nawet niewielkie]

A wody biezacej nie wymaga ? :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.