Telefon

W dniu 25.10.2023 o 12:46, jedrek pisze:

Napisałem już po Twojej pierwszej wiadomości, że zostałem przekonany, że układ ten nie jest fanaberią.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

W dniu 24.10.2023 o 12:24, J.F pisze: > On Tue, 24 Oct 2023 11:54:32 +0200, Robert Wańkowski wrote: >> O co chodzi z tymi dziesiątkami R,C? >> Chodzi o dopasowanie do linii. Ale jak? Drabinka? >> Czy to tylko teoretyczne rozważanie, jeżeli tak, wystarczyło napisać, że >> Zl równe linii. >> A odnoszę wrażenie, że sugerują jakiś układ samodopasowujący z garści R,C. >>

Reply to
Janusz

W kontekście urzadzenia, które sie nazywało "równoważnik toru".

Trzeba było zamknąć tor (teletransmisyjny) dokładnie, w pasmie szerszym jak rozmówne - telefonia nośna.

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

W dniu 30.10.2023 o 20:32, Włodzimierz Wojtiuk pisze:

Zacytuję z Wiki: "w tanim aparacie nie można zastosować rozbudowanego równoważnika linii zawierającego kilkadziesiąt rezystorów i kondensatorów"

formatting link
łyszalność Czyli w drogim stosowano kilkadziesiąt R i C? No chyba nie, ktoś pisał, że był PR-ek do regulowania.

Ktoś się zagalopował pisząc ten artykuł na Wikipedii?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Autor: "słyszał dzwon, ale nie wiedział (parafrazując) że to kościelny" ;-)

Napisałem przecież, że chodzi o urzadzenia teletransmisyjne pracujące w szerszym paśmie niż rozmówne (linia abonencka), czyli telefonia nośna (wielokrotna).

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Wy tu o telefonii, nawet wielokrotnej, a ja się zastanawiam jak oni to zrobili że Gigabit Ethernet działa przesyłając po każdej z 4 par po 250 Mb/s full-duplex czyli równocześnie w obie strony - i kabel może mieć od 0 do 100 m a czasem nawet więcej (są urządzenia działające do 150 m). Widać tak było łatwiej niż 500 Mb/s ale po 2 parach w każdą stronę (podobnie jak było wcześniej w 10/100). Po przejściu przez długi kabel sygnał odbierany raczej sporo słabszy od nadawanego - a jednak działa, też musi być coś w rodzaju "układu antylokalnego" i to w postaci dającej się zintegrować w układzie scalonym (do typowego PHY podłącza się transformatorek i tyle, nie trzeba jakichś dodatkowych RC w roli "równoważnika linii"). No a niedawno zrobili na takiej samej skrętce kat. 5e nawet 2,5 Gb/s (na lepszej skrętce kat. 7 i krótszym odcinku do 30 m da się nawet 10 Gb/s, ale to już z trudem co widać choćby po poborze mocy na port, lepiej użyć światłowodu).

Reply to
M M

W dniu 24.10.2023 o 17:37, nadir pisze:

Tu nie jest tak. Impedancja wyjściowa wzmacniacza audio, to są ułamki ohma. Kolumna najczęściej 4 lub 8 ohm. Tu chodzi o to, że wzmacniacz ma osiągnąć moc znamionowa na takim obciążeniu i się nie spalić.

Reply to
Czarek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.