Sterowanie za??cz/wy??cz du?? pomp?: c zy przekaŸnik czy triaki?

Ciekawe że Sylwester nie ma ochoty obronić merytorycznie swojego "TAK" w jego wypowiedzi obok... Czyżby to było "tak bo tak"? Ja bym się chętnie czegoś dowiedział w tym temacie, ale bardziej technicznie... Czy może ktoś polecić jakieś profesjonalne opracowania na ten temat?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Dnia Tue, 11 Mar 2014 11:57:23 -0500, Pszemol napisał(a):

On sie juz pare razy wczesniej wypowiadal, zawsze chwalil, to co sie bedzie powtarzac.

Tak czy inaczej - przekazniki maja sie nadal dobrze.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2014-03-11 00:43, Pszemol pisze:

A co tu technicznie rozwijać. Sylwester ma swoje osobiste przemyślenia tak jak te związane z awaryjnością przelotek. Nie interesują go specjalnie sprawy powszechnie stosowanej praktyki przemysłowej, badań niezawodności itp. Liczy się jego dedukcja. Ja uważam, że skoro rozwiązania takie jak SSR przyjmują się powoli to nie ma sensu wychodzić przed szereg. ATSD skoro urządzenie było na zwykłych przekaźnikach to najlepiej po prostu przywrócić je dożycia wstawiając zwykłe przekaźniki. Jeśli nie masz doświadczenia z SSR, to po ich zamontowaniu możesz być przez dłuższy czas zaabsorbowany koniecznością wymiany ich na większe, dodawania zabezpieczeń itp. Chce ci się tym zajmować?

Reply to
Mario

Użytkownik J.F. napisał:

Telewizory kineskopowe też.

Reply to
AlexY

W dniu 2014-03-12 00:09, AlexY pisze:

Kiesy ostatnio widziałeś jakąś nową szafę sterowniczą? A kiedy nowy telewizor CRT?

Reply to
Mario

W dniu środa, 5 marca 2014 02:01:57 UTC+1 użytkownik Pszemol napisał:

Przy takich prądach to stycznik a nie przekaźnik.

Reply to
kogutek444

Z tym że ja nie dobieram układu do konkretnego silnika pompy... To ma być uniwersalne urządzenie z wyspecyfikowanymi maksimami.

Reply to
Pszemol

Użytkownik Mario napisał:

To było podważenie sensu argumentu jeśli nie załapałeś.

Reply to
AlexY

W dniu 2014-03-12 00:40, AlexY pisze:

To co najwyżej była próba podważenia ale ci nie wyszła.

Reply to
Mario

W dniu środa, 12 marca 2014 02:21:16 UTC+1 użytkownik Pszemol napisał:

Uważasz że używanie właściwych nazw jest zbędne? Przekaźnik i stycznik pomimo tej samej zasady działania bardzo się różnią budową i są do innych zastosowań. O ile bogatemu nikt nie zabroni zastosować stycznika zamiast przekaźnika to w drugą stronę się nie da.

Reply to
kogutek444

W dniu 2014-03-12 02:21, Pszemol pisze:

Ma rację. 30 A obciążenia indukcyjnego to jak najbardziej trzeba stycznika zamiast przekaźnika.

Reply to
Mario

Użytkownik Mario napisał:

No cóż, spierać się nie będę. Każdy kto potrafi używać obu półkul mózgowych wyciągnie wnioski sam, reszta zapłaci frycowe.

Reply to
AlexY

Naprawdę próbowałeś nas przekonać, że ktoś jeszcze produkuje TV kineskopowe i ich era się jeszcze nie skończyła? Kiedy Ty ostatnio byłeś w sklepie z elektroniką? ;-)

Reply to
Pszemol

O co Ci chodzi człowieku? Kolega podał Ci przejaskrawiony nieco przykład na to, że ratowanie na siłę rynku złomu przekaźnikowego jest bez sensu, bo zginie identycznie jak rynek telewizorów kineskopowych, a Ty robisz z siebie kalekę? Przecież to jest proste. I teraz czepiasz się i wyśmiewasz z ludzi mądrych, bo nie byli w sklepie?A kto w tym sklepie miałby mi doradzić co jest lepsze? Ty się radzisz zazwyczaj handlowców, czy inżynierów? Jeśli jesteś inżynierem i nie umiesz sam wyciągnąć wniosków, że 100 letni przekaźnik to złom, i musisz się radzić handlowców w sprawie telewizora, to wypada się zastanowić nad przyszłością rozwoju. S.

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu czwartek, 13 marca 2014 09:24:28 UTC+1 użytkownik Sylwester Łazar napisał:

Przekaźniki i styczniki będą używane do końca świata i jeden dzień dłużej. Mają jedną charakterystyczną cechę. W przypadku awarii prawdopodobieństwo że pozostaną w stanie włączonym jest dużo mniejsze niż 50%. W przypadku półprzewodników 100% pozostaje w takiej sytuacji włączone. W przypadku zabezpieczeń zawsze będzie jeden element który stworzy fizyczną przerwę w obwodzie.

Reply to
kogutek444

Użytkownik Pszemol napisał:

Marketing i cena ma niewiele wspólnego z jakością i postępem technicznym.

Reply to
AlexY

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał: [..]

Chyba nigdy Ci się stycznik nie skleił/zespawał... Wspomniane przeze mnie w tym wątku sterowanie sprężarek zawiodło podczas rozruchu (1 faza stycznika się skleiła), całe szczęście że usłyszałem nietypowe buczenie z szafy bo 400A zabezpieczenie główne wytrzymało.

Reply to
AlexY

Zamiast napisać garść technicznych konkretów obaj z Alexem piszecie jakieś banialuki pokrętnie i nie na temat, robicie zawiłe aluzje czy też wycieczki na temat tego jakie intencje miał autor pytania...

Czemu nie napiszesz po ludzku, jak inżynier, techniczne powody które dla Ciebie są ważne aby nie używać przekaźników przy dużych prądach. To jest grupa elektroniczna a nie imieniny u cioci Zuzi.

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.