Częstotliwość wzorcowa do kalibracji miernika częs

Znowu naszły mnie nowe przemyślenia odnośnie dostępu do wzorca częstotliwości aby móc sobie skalibrować z najwyższą dokładnością częstościomierz - o każdej, przysłowiowej porze dnia i nocu - bez potrzeby proszenia się wielkich tego świata o dostęp do wzorca ;) Sygnał wzorca krajowego czyli nadajnik Warszawa1 225kHz z Solca jest na dziś tak słaby w Krakowie, że masakra. Ledwo to wychodzi z młyna zakłóceń jaki panuje w krakowskiej strefie miejskiej na falach długich. Tak więc Wawa1 poszła już do piachu, bo nie sposób wyłowić z tego śmietnika czystą nośną

225 kHz Z Raszyna jeszcze się dało coś wyłuskać na odbiorniku wzorca i można było jako tako stroić. Solec to praktycznie 2x większa odległość i niekorzystna ch-ka promoieniowania anten na obszarze Małopolski (tam chodziło coś o kąt listków, które są skierowane bardziej w górę niż w przypadku starej, fachowej anteny półfalowej z Konstantynowa. Nawiązując do tematu:
formatting link
Kolega SQ9HHL wspomniał o latarniach na krakowskich Balicach 353kHz i 379kHz. Sygnał faktycznie kilka razy mocnieszy niż dawna transmisja z Raszyna. Do dziś jednak nie znam co to warte i z jaką dokładnością trzyma częstotliwość. Przydałby się tu jakiś techniczny człowiek z Balic co te ustrojstwa nadzoruje to by się wypowiedział gdzie to dokładnie oscyluje. Tak aby to była przynajmniej dokładność 353000,00 Hz i 379000,00 Hz i wchodzę od kopa w taką dokładność (czyli jak dobrze liczę jakieś 1x10 do potęgi minus7) Czy to jakaś hiper tajemnica wojskowa? :) Ktoś ma konkrety na ten temat? Jeżeli są konkrety o wysokiej jakości tych sygnałów, to przestrajam mój dotychczasowy odbiornik wzorca 225 kHz na w.w. częstotliwości i działam na nich jako częstotliwościach do wytworzenia kalibracyjnego taktu 1Hz do regulacji wewnętrznego generatora kwarcowego w częstościomierzu.

Wariant 2 Znowu wraca sprawa wykorzystania nośnej nadajnika wizyjnego 207,25 MHz TVP1 z RTCN Chorągwica na 10 kanale. (do masztu w linii prostej nie mam więcej niż 11km) Bardzo mocny ten sygnał. Wtedy wyszedł temat obwodów rezonansowych z linii koncentrycznych. Na dziś odrzuciłem ten pomysł, bo za duża komplikacja. Wymyśliłem inną metodę (na razie czysta teoria). Częśc układu mam już od lat zrealizowane a czas na lekką rozbudowę i modernizację i sprawdzian czy w praktyce zadziała.

Otóż: Głowica TV dostrojona do nośnej wizyjnej 207,25MHz. Według wersji Krzysztofa Kucharskiego jeżeli to nadajnik R&S (a taki faktycznie tam kilka lat wstecz widziałem) to trzyma tą nośną z dokładnością nie gorszą niż 1Hz. Czyli mamy nasze 207250000 Hz (nadajnik krakowski nie ma offsetów częstotliwości, stoi dokładnie w zerach. Na tym samym kanale ma ją np. nadajnik gdański i nie stoi dokładnie w pełnej "dziesiątce" aby się nie gryzły oba nadajniki)

W głowicy TV zakładam, że heterodyna pracuje na częstoliwości np 242,95 MHz Po zmieszaniu z sygnałem wizji otrzymujemy na wyjściu p.cz. głowicy:

242,95 - 207,25 = 35,7 MHz Tu do wyjścia p.cz. głowicy mam standardowy dwuobwodowy układ rezonansowy LC ze sprzężeniem magnetycznym zrobiony ze starego filtra 12x28

Z wyjścia filtra sygnał 35,7 MHz trafia do kolejnego mieszacza zrobionego na UL1042 (można ewentualnie dać coś nowszego o lepszych parametrach) Jako heterodyna w tym mieszaczu pracuje kwarc 25MHz Po zmieszaniu otrzymuję: 35,7 - 25 MHz = 10,7 MHz Na wyjściu mieszacza podwójny obwód (symetrycznie) 7x7 nr 203 + 7x7 nr 216 Z wyjścia drugiego filtra (216) sygnał 10,7 MHz trafia na wzmiacniacz tranzystorowy i 3 wąskie ceramiczne filtry SFE10,7J (pasmo -3dB 180kHz) wchodzi to następnie na wzmiacniacz ogranicznik UL1200. Na wyjściu UL1200 z obwodu rezonasowego odbieram czystą sinusoidę 10,7MHz bez śladów modulacji nośnej wizji.

Do tego punktu mam zrobione, bo to typowy tor p.cz. z ogranicznikiem.

Teraz zaczyna sie teoria. Ten sygnał z wyjścia ogranicznika na UL1200 odbieram przez wtórnik na fecie i podaję na kolejny mieszacz. Mieszacz też podwójnie zrównoważony (np. muzealny UL1042 czy coś nowszego jakiś NE602 jak dobrze pamiętam).

Ograniczony i "odczyszczony" z modulacji AM sygnał 10,7MHz mieszam z powrotem z tymi samymi heterodynami. Czyli 10,7 + 25 MHz = 35,7 MHz. Czyli odfiltrowuję sumę na obwodzie rezonansowym.

Otrzymane 35,7 MHz znowu mieszam z sygnałem z heterodyny z głowicy TV. Tu muszę odfiltrować różnicę. Czyli: 242,95 MHz - 35,7 MHz = 207,25MHz

Dzięki powrotnemu "lustrzanemu" mieszaniu sygnału eliminuję wpływ niestałości (pływanie się kompensuje) heterodyn i wyjściowy sygnał 207,25MHz ma tak samo stabilny jak ten bez przemiany bezpośrednio w głowicy TV przez pierwszym mieszaniem. Sygnał stabilny i odfiltrowany z sąsiednich nośnych fonii, itp. w wąskiej p.cz. 10,7 MHz bez używania filtrów z koncentryka. Teraz tylko podać na preskaler to 207,25 MHz i można działać z wzorcem.

Ktoś ma lepszy patent? Mile widziane gotowe schematy :)

Reply to
Andrzej Litewka
Loading thread data ...

Andrzej Litewka napisał(a):

Podpowiem - nie warto sobie głowy zawracać. GPS kosztuje grosze i pasuje jak ulał do Twoich wymagań.

Pozdrawiam

matador.

Reply to
matador

Użytkownik "matador" snipped-for-privacy@neostrada.pl napisał w wiadomości news:el21as$8ba$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

i po to zes cytowal caly poprzedni tekst?

Reply to
MuNiO

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

Czy znajdziesz dane o dokładności i stabilności beaconów, KRW: 353KHz i L:

379kHz nie wiem. Ja je ledwo słyszę (70dB mniej niż PR1)

Cholernie skomplikowane.To na pewno nie jest modulowana faza, częstotliwość a tylko amplituda ?

Ciut lepsza antena i odbiornik do PR1 225kHz ?

Czy to ma być przenośne ? Wiem po sobie , że odbiór na radioodbiorniku turystycznym PR1 u mnie nie da się słuchać Odbiór na radioodbiorniku komunikacyjnym z antena krótkofalową WD330 jest idealny, a nawet na skanerze z antena discone jest dobry, choć zmienia się siła sygnału.

A może DCF77 ? modny, z gotowymi, tanimi radioodbiornikami. Może któryś z odbiorników GPS ma odpowiednie wyjście wzorcowego czasu?

Zapewne światowe wzorce WWV, LORAN też są u Ciebie zbyt słabo odbierane.

Reply to
lwh

Cześć: GWM-5-1 prod OMIG jest nie zły (5 MHz) Można znaleść w starych częstościomierzach Kupiłem swój za 30zł.

pozdr: swinio

Reply to
invalid unparseable

MuNiO napisał(a):

nie po to, bynajmniej.. A w czym problem? Google ma małe dyski? Netykieta ma archaiczne zasady z czasów, gdy "pamięci masowe" miały pojemność 1GB (na sztukę - dysk). To było w 20 wieku - pozdrawiam.

matador.

Reply to
matador

matador napisał(a):

Niektórzy płacą za ściągnięte dane, to po pierwsze. A po drugie zasady dobrego wychowania.

Reply to
Filip Ozimek

Użytkownik "Andrzej Litewka" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@and.krakow...

Na allegro kiedyś widziałem za 20-30 PLN Double Oven OCXO.

Tak przy okazji , to najlepsze są wzorce rubidowe ( stosunek cena /dokładność ). Nawet mam taki jeden na 10 Mhz.

Pozdrawiam

Jarosław Grolik

Reply to
invalid unparseable

A tak bardziej tradycyjnie - z GPS pociagnac, albo internetem ? Po dobie odchylke bedziesz znal dosc dokladnie.

J.

Reply to
J.F.

ROTFL!

Elementarna kultura jest jeszcze bardziej archaicznym wynalazkiem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:el22m4$qkg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Kiedyś sprawdzałem (ręcznie) mój wzorzec wg DCF77. Zdzieliłem mój sygnał do 1Hz i na oscyloskopie (wyzwalanym tym 1Hz) obserwowałem nośną DCF77. Ponieważ DCF jest modulowana impulsami co 1s więc się wstrzeliłem między impulsy w silniejszy sygnał. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:el22m4$qkg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Dołączę się z pytaniem - jak to jest z tym wzorcowym czasem w GPS ? Wiadomo, że odbiornik do obliczeń pozycji zna dokładny czas GPS oraz opóźnienia do satelitów (z rozdzielczością 100ns), ale gdy obserwowałem ramki wysyłane "na zewnątrz" przez przykładowy odbiornik na SiRF Star III, to i owszem, czas jest tam podany z teoretyczną precyzją 1ms, ale ramki idą jak chcą, realna precyzja wynosi 1s (słownie jedna sekunda). De facto to samo jest po przejściu na protokół SiRF binary. Taki g..y odbiornik mi się trafił, czy to jakaś nieudokumentowana właściwość SiRF-a ?

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Znajdź odbiornik GPS z wyjściem sygnału zegarowego (PPS): na wyjściu tym masz sygnał zegarowy o częstotliwości 1 Hz, typowo, a w lepszych odbiornikach 10 Hz. Zdecydowana większość odbiorników do zabudowania ma takie wyjście (również tych za 150PLN). Deklarowana dokładność synchronizacji zbocza z sygnałem GPS to ok. 1 us w przypadku modułów opartych na SiRF lub jeszcze lepsza (np. 0.1us) w przypadku lepszych odbiorników.

Ramki przesyłane przez UART powinny pojawić się w takim czasie, by dało się określić, którą sekundę odliczył sygnał zegarowy PPS. Jak widać można tu sobie pozwolić na spory rozrzut.

pzdr mk

Reply to
mk

Z GPS'em dlaczego dopiero po dobie?? To właśnie z wzorcami takimi jak PR I i DCF jest problem jeśli chodzi o stabilność krótkoterminową, bo ich częstotliwość zmienia się ze względu na zmieniającą się w ciągu dnia ścieżkę nadajnik-odbiornik (zmieniający się stan jonosfery w ciągu doby - w szczególności w niektórych porach doby).

Z GPS'em nie dość, że mamy stabilny zegar, to jeszcze zsynchronizowany z zegarem GPS.

pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:el3p4h$fmm$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Daje się określić, którą (ostatnio) sekundę odliczył GPS, ale nie daje się określić, KIEDY ją odliczył, czyli w którym momencie następnej upływającej sekundy została wysłana ramka :). Pytanie, czy to wada konkretnego modelu, czy też z jakiejś przyczyny tak ma być.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

To KIEDY odbiornik odlicza kolejną sekundę czasu GPS pokazuje zbocze narastające na wyjściu PPS. Jeśli takiego wyjścia nie masz... to trudno... (możesz pooglądać sygnały wewnątrz modułu i spróbować sygnał PPS odnaleźć - może wyjście to, po prostu nie jest wyprowadzone na zewnątrz).

pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik "mk" <REVERSE snipped-for-privacy@myzskm.REMOVE napisał w wiadomości news:el3srf$1tl$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

no właśnie :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

A nie wiem jaki tam sygnal i jak stabilny z taniego odbiornika, ale zakladam ze dokladnosc ulamka sekundy sie da uzyskac. Po dobie to juz rzedu 1ppm, moze lepiej.

J.

Reply to
J.F.

qst lipiec 1998 strona 36 - GPS

MAc

Reply to
MAc

Jak w innym obwieszczeniu napisalem, w przypadku najtanszych modulów, deklarowana dokladnosc z zegarem globalnym jest na poziomie 1us.

Moduly do zastosowan profesjonalnych maja wyjscie "tykajace" z dokladnoscia rzedu dziesiatek nanosekund. (oczywiscie przy sygnale dobrej jakosci, ale tu nie stosuje sie byle antenek; mozliwosc kompensacja zwiazanej z opóznieniami w kablach)

A tu jeszcze ciekawostka: modul GPS wielkosci znaczka pocztowego (do montazu SMD) - deklarowana dokladnosc na wyjsciu PPS: +/- 50 ns!

formatting link
pzdr mk

Reply to
mk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.