Elektronik poczatkujacy cz.2

Witam

Kolejne pytania:

  1. Tranzystor sterowany napieciem. Pojawia sie napiecie BE i puszcza wzmocniony prad CE. Czy prad bedzie taki jak podyktowany przez wzmocnienie czy tylko czesc z tego podyktowana obciazeniem za tranzystorem (np obciazenie ukladu wymaga 20mA a wzmocnienie T daje 500mA, przy otawarciu T poplynie prad obciazenia czy prad wzmocnienia?)

  1. Nie rozumiem spadku napiecia na elemencie, np dioda czy rezystor. Nie chodzi o sama idee spadku napiecia ale o to co sie dzieje dalej. Jesli zrodlo daje 12V i jest spadek powiedzmy ~2V na diodzie, tzn ze za dioda mamy juz tylko ~10V? I czy jest w tym przypadku roznica dla DC/AC jesli chodzi o wartosc napiecia za dioda?

  2. Co to sa petle masowe i jak dziala sprzezenie zwrotne?
Reply to
Mr Dygi
Loading thread data ...

Mr Dygi snipped-for-privacy@SPAMpoczta.fm wrote in news:Xns947CA14C25Cdygimailpocztafm@127.0.0.1:

Mam. Dzielnik napiecia przy pomocy 2 rezystorow polaczonych szeregowo. Im > rezystancja tym > spadek napiecia. Wiec jesli mam 12V DC i wstawie szeregowo 300 ohm i 100 ohm to na krtancach pierwszego bedzie napiecie 3V a drugiego 9V. Teraz moge rownolegle do odpowiednich krancow podlaczyc jakis element ktory wymaga 3 lub 9 V a ktory by sie spalil przy 12V. Dobrze rozumiem?

Czy analogicznie jest dla AC?

Reply to
Mr Dygi

Dnia 26 Jan 2004 14:52:26 GMT, Mr Dygi snipped-for-privacy@SPAMpoczta.fm napisał(a):

Punkt pracy tranzystora ustali obciążenie.

Za Markiem Dz. Punktem wyjścia jest drugie (?) prawo Kirchoffa, które mówi, że "suma napięć w [---] ("Ustawa o nieedukacyjnym charakterze grupy pme) równa się [---] ("Ustawa o nieedukacyjnym charakterze grupy pme)". Ale ogólnie masz rację ;-) Jeśli chodzi o AC, to będzie (prawie) tak samo, tylko przy stosowaniu wspomnianego prawa Kirchoffa należy stosować rachunek wektorowy.

O, bracie, na ten temat to można prace habilitacyjne strzelać ;-) W archiwum o pętlach masowych znajdziesz, a sprzężenie zwrotne w skrócie "przenosi" część sygnału z wyjścia układu na jego wejście.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Dnia 26 Jan 2004 17:33:38 GMT, Mr Dygi snipped-for-privacy@SPAMpoczta.fm napisał(a):

Niezabardzo. Zależy od rezystancji wejściowej podłączanego układu. Im rezystancja [---] ("Ustawa o nieedukacyjnym charakterze pme"), tym napięcie bardziej siądzie.

Tak. Tylko pamiętaj o liczeniu _wektorów_impedancji_.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Dalej musisz "rozwiazac uklad". Czyli wyliczyc napiecia i prady ktore w ukladzie poplyna. A moga poplynac bardzo rozne.

Dioda to jest akurat taki element ze w szerokim zakresie pradow przewodzenia napiecie jest niemal takie samo. Tzn przykladowo przy napieciu 1.8V plynie przez nia 0.1mA, przy 1.9V 1mA, przy 2.0 10mA, przy 2.1 30mA .. Jesli teraz diode w szereg z rezystorem podlaczysz pod 12V, to w przyblizeniu masz 2V spadku na diodzie, na rezystorze ok 10V, liczymy prad ktory poplynie .. mozemy teraz miec lepsze przyblizenie napiecia na diodzie i dokladniej policzyc prad.

Ale .. to bylo pod warunkiem ze rezystor ma miedzy 200 Ohm a 200 kOhm. Jak bedzie mial 1 Ohm, to sie okaze ze na diodzie LED spadek wynosi jednak 10V, i dioda swiecila tylko pol sekundy ..

A jak podlaczysz trzy takie diody szeregowo pod 12V, to na kazdej bedzie spadek 4V .. i tez dlugo nie pociagna. Chyba ze zasilacz kiepski, i sie okaze ze nie daje juz 12V, ale tylko 7 ..

Przy AC napiecie ciagle sie zmienia, a jak sa elementy nieliniowe takie jak diody to moze byc roznie.

Odwrotnie.

Dobrze. Ale pamietaj ze pobor pradu przez ten element zmienia napiecie.

Dla zwyklych rezystorow tak.

J.

Reply to
J.F.

Ustawa o nieedukacyjnym charakterze grupy ... nie :-)

Tranzystor bipolarny ...

Przy bipolarnych bezpieczniej mowic o pradzie bazy. Ten prad zalezy od napiecia Ube .. ale podobnie jak diodzie, mocno nieliniowo.

"wymaga" w jakim sensie ? Jesli to uklad ktory podlaczony pod napiecie zasilania nie przepusci wiecej niz 20 mA - to oczywiscie i tranzystor nie dokona cudu i nie wpompuje w niego wiecej.

Jesli to jest natomiast dioda LED, ktora co prawda wymaga nie wiecej niz 20 mA, ale podlaczona pod 10V zasilania przepusci 2A - to podlaczona do kolektora - tranzystor ograniczy prad do 500mA. Pradem bazy mozesz sterowac ile mA tranzystor przepusci

W pierwszym przypadku nie bardzo da sie tym sterowac, poplynie ok

20mA, trzeba by mocno zmiejszyc prad bazy zeby tranzystor zaczal to ograniczac.

Popatrz na charakterystyki tranzystora. Np

formatting link
Interesuje cie "Figure 1". Przyjrzyj sie teraz ze zrozumieniem. Jesli prad bazy wynosi np 0.2mA, to: a) przy napieciu Uce= 12V poplynie 25mA, b) przy 2V przepusci 22mA, c) przy 0.5V - jakies 10mA widac ze prad jest w miare staly, ale zalezny od napiecia kolektora. Przy wiekszych napieciach niewiele, przy malutkich - bardzo.

Jaka ustali sie rownowaga po podlaczeniu obciazenia o juz trzeba wyliczyc - tzn poplynie prad taki, ze ustala sie spadki napiecia takie, ze poplynie prad wlasnie taki :-) A prad odczytamy z wykresu dla tranzystora i podobnego wykresu dla obciazenia.

[przy okazji - wzmocnienie nie jest stale i zalezy od sztuki, od temperatury, od inych napiec i pradow]

J.

Reply to
J.F.

Marcin Stanisz snipped-for-privacy@poczta.bzdury.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@localhost.localdomain:

A mozna wiedziec jaki charakter ma pme jak nieedukacyjny? Czy wskazowki i wszelkie rozmowy nie sa edukacyjne? Poza tym pomysl dobry, popieram akcje dawania wskazowek a nie gotowych rozwiazan.

To juz wskazowka. Dzieki.

Reply to
Mr Dygi

Marcin Stanisz snipped-for-privacy@poczta.bzdury.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@localhost.localdomain:

Wieksze. Ok. Ale mam tu uwzglednic rezystancje zasilacza?

Rozumiem. Dzieki.

Reply to
Mr Dygi

Mr Dygi snipped-for-privacy@SPAMpoczta.fm wrote in news:Xns947CE2345E506dygimailpocztafm@127.0.0.1:

Ale bez przesady ;--PP

Reply to
Mr Dygi

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@4ax.com:

Nie rozumiem zdania: "mozemy teraz miec lepsze przyblizenie napiecia na diodzie i dokladniej policzyc prad". Dlaczego lepsze przyblizenie? Nie widze tego.

Czyli biorac diode "pracujaca" normalnie przy napieciu ~2V i podlaczajac 5 sztuk w szereg, moge uklad spokojnie podlaczyc pod zasilanie 10V?

Uuups. Faktycznie. Policzylem dobrze, a mysl zapisalem zle. Rezystory maja byc wsadzone odwrotnie w szeregu.

Czyli podlaczajac rownolegle jakies poduklad musze obliczyc jaki bedzie pobieral prad i ponownie uwzglednic go przy obliczaniu napiecia na rezystorze "pod ktory" go podlaczylem?

Reply to
Mr Dygi

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@4ax.com:

Ty opisujesz bipolarny czy moje zalozenie jest rowne Twojemu?

Wymaga czyli obciaza zasilacz takim pradem. Tyle potrzebuje w sumie do dzialania ukladu. Jesl dobrze sie wyrazam.

Oooo to wlasnie mi chodzilo. Dobrze mnie zrozumiales.

Dzieki wszystkim za ta mila lekcje. Teraz rozumiem, ze wstepne zalozenia (obliczenia obwodu) rozbiegaja sie przy dokladaniu kolejnych elementow i trzeba je ponownie uwzglednic w obliczeniach.

Reply to
Mr Dygi

Dnia 26 Jan 2004 21:15:29 GMT, Mr Dygi snipped-for-privacy@SPAMpoczta.fm napisał(a):

Rezystancję odbiornika, który obciąża dzielnik napięcia. Wchodzi ona w układzie równolegle z rezystorem dzielnika. Jeśli jest >> niż ten rezystor - nie ma problemu.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Jezeli mowisz o BE i CE to jest to tranzystor bipolarny. Tranzystory polowe maja zrodlo (S), bramke (G) i dren (D).

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Witam

Pozyczylem miernik elektroniczny (?) Atex UT-92 i oto co zauwazylem w praktyce:

- mierzac opor w obu kierunkach pokazuje mi "1", wnioskuje ze opor wychodzi poza zakres 20Mohm a robie to tak: zwieram na chwilke oba bolce, opor spada i po przylozeniu do alaktrod rosnie szybko, po czym po wyjsciu za skale pokazuje "1"

- dioda swieci w kierunku prawidlowym TYLKO przy zakresie 200ohm, tego nie rozumiem, czemu nie swieci przy wyzszych zakresach mierzonego oporu? czy ustawienie ma wplyw na prad podany na zamykany przez bolce obwod i przy wysokich ustawieniach oporu, prad (napiecie?) jest tak znikom(y/e) ze dioda sie nie pali?

- przy pomiarze oporu krotkiego miedzianego drucika lub starego ceramicznego opornika, gdzy rezystancja jest znikoma (< 100 ohm; zakres miernika 200ohm), miernik zaczyna cichutenko bzyczec/cykac(?), cos sie z nim dzieje?

- mierzac napiecie na zasilaczu gnaizdkowym DC 12V wynik to 12,18V; czy cos sie stanie jak sprobuje zmierzyc prad DC miedzy + a - zasilacza 12V DC? a jak z AC? bo oporu wiem ze nie nalezy mierzyc w gniazdku ;--) ale nie wiem jak z pradem i to koncowek zasilacza a nie gniazdka, jakas roznica?

- umiem odczytywac paskowe oznaczenia rezystancji ;--) i co ciekawe zgadzaja sie one z danymi z miernika ;--D

Reply to
Mr Dygi

Marcin Stanisz snipped-for-privacy@poczta.bzdury.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@localhost.localdomain:

Chodzi o to ze gdyby byla na przyklad porownywalna z rezystancja dzielnika to wtedy spadek napiecie odlozylby sie mniej wiecej rownomiernie i na obciazonym oporniku i na obciazajacym ukladzie? A przy >> rezystancji odbiornika spadek napiecia na nim jest znikomy?

Reply to
Mr Dygi

Tomasz Piasecki <mtbrider@_-nospam-_.poczta.onet.pl> wrote in news:bv4394$k52$ snipped-for-privacy@helios.nd.e-wro.pl:

Faktycznie. Jednak tak od razu wszystkiego sie nie zapamieta ;--)

Reply to
Mr Dygi

Dnia 26 Jan 2004 22:23:54 GMT, Mr Dygi snipped-for-privacy@SPAMpoczta.fm napisał(a):

Nie rozumiem - jakich elektrod? Czego? Pewnie kondensatora - jeśli tak, to tak ma być: ładujesz go po prostu.

Ma wpływ.

Pewnie ma funkcję wykrywania zwarcia (zwarcie uruchamia brzęczyk).

UWAŻAJ, CO ROBISZ! POD ŻADNYM POZOREM NIE MIERZ PRĄDU W GNIAZDKU! OZNACZA TO ZWARCIE I MOŻESZ SOBIE POPALIĆ ŁAPY, A MIERNIK POLECI DO SĄSIADA PIĘTRO WYŻEJ! Można sobie jaja robić z kogo innego, ale taką lamę trzeba opieprzyć^Wostrzec...

I propozycja - poczytaj sobie trochę książek najpierw. Jakiś Dieter Nuhrmann z "Elektroniką łatwiejszą niż przypuszczasz"... Potem wróć do nas.

Zapraszamy za miesiąc! Albo za dwa ;-)

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Mamy np zasilanie 12V i diode z opornikiem 1k. Wstepne zalozenie - na diodzie 2.0V - co oznacza ze na oporniku bedzie 10V, i poplynie

10mA. Teraz zagladamy do ch-ki diody - przy 10mA to ona ma 2.1V. Czyli na oporniku tylko 9.9V i prad poplynie 9.9mA. Rzut oka na wykres .. nie, przy 9.9mA to napiecie wynosi 2.098V .. i td kolejne przyblizenia .. tylko po co, skoro rezystor jest 5% :-)

Nie :-) Nie zrozumiales lekcji i nie wyciagnales wnioskow. Dioda LED zasilana napieciem to bardzo niestabilne urzadzenie - niewielka zmiana napiecia a prad zmienia sie mocno. Czyli albo beda swiecic slabo, albo beda sie topic. Trzeba w jakis sposob ustabilizowac prad. Np uzyc tylko 4 diod i jednego rezystora. Na rezystorze bedzie spadek 2V, prad zakladamy powiedzmy 10mA - czyli rezystor 200 Ohm. Teraz jak sie troche zmieni napiecie, powiedzmy skoczy do 11V, to zmiana pradu nie bedzie dramatyczna

Tak.

J.

Reply to
J.F.

Marcin Stanisz snipped-for-privacy@poczta.bzdury.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@localhost.localdomain:

Diody. Elektrod diody. Katoda i anoda. Wyprowadzenia.

Dlatego zapytalem zanim go tam wsadzilem.

Czytam, czytam. Poki co osle laczki i dziesiatki pdf'ow zaciagnietych ze strony "elektrody", od podstwowych elementow po filtry (zaawansowane nie ;-

-). A Dieter'a szukalem ale z marnym skutkiem. Sprobuje jeszcze w jednym antykwariacie. A dzisiaj to bede bogatszy o 8 ksiazek pozayczonych do przestudiowania ;--)

E-e. To se ne da.

Reply to
Mr Dygi

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@4ax.com:

Aha czyli im dokladniej mamy okreslony uklad tym dokladniej mozemy wyliczyc jego skladowe?

Jasne. Poki co ;--)

Reply to
Mr Dygi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.