Silnik krokowy + PIC16F84

Jan 11, 2005 4 Replies

Witam



chcê sobie skonstruowaæ proste sterowanie silnika krokowego przy pomocy PIC16F84 (akurat ten uk³ad sobie wybra³em). Mam taki schemat:

formatting link
mam parê w±tpliwo¶ci:



  1. Na schemacie jest silnik 6-9V, ja mam silnik MITSUMI M42SP-7P z drukarki Canon (unipolarny, piêciostykowy) który prawdopodobnie jest

24V. Piszê prawdopodobnie bo w datasheecie tego silnika s± dwa rodzaje: 12 i 24V - to oznacza ¿e zasilany mo¿e byæ takim i takim?? nie wiem - jak sprawdziæ czy na pewno jest 24 bez spalenia? Mój chyba jest 24 bo zasilacz drukarki daje 24V.
  1. Jakie s± warto¶ci kondensatorów przy kwarcu, bo nijak nie umiem odczytaæ - w opisie PICa jest ¿e mog± byæ od 15-33pF dla 4MHz - takie daæ?
  2. Cewki silnika s± w³±czane przez bufor 4050N i zestaw czterech tranzystorów + diody. Na p³ytce drukarki znalaz³em scalak STA481A który s³u¿y chyba do tego samego, ale czy mo¿na go tak poprostu wpi±æ bez dodatkowych elementów miêdzy PICa a silnik?
  3. Jak poznaæ czy zasilacz drukarki daje 5V stabilizowane które mo¿na wykorzystaæ bezpo¶rednio do zasilania PICa?
  4. Jak na jeden z pinów PICa ustawionych jako input (pin RB7 na przyk³ad) podpi±æ kabel na którym pojawia siê napiêcie 12V maj±ce uruchomiæ program?

By³bym wdziêczny Pzdr ¦widr



podepnij tam takie napiêcie jakie s³uzy do zasilania silnika.

podepnij cokolwiek co ma pojemno¶æ (oprócz beczki), od 10-30pF ruszy na pewno.

ten bufor ma za zadanie odizolwaæ Twoje 24V od PICa, kup lepeij taki i nie kombinuj :)

najlepiej zmierzyæ

zamiast SW4 wsad¼ transoptor cny17, diode tansoptora zasilasz przez rezystor

500om z 12V i ju¿ dzia³a.

Hop hop, nie tak latwo ;).

W drukarkach czesto w przypadku silnikow unipolarnych zasilanych napieciami rzedu 24V (rezystancja uzwojenia okolo 75 ohm) silnik na postoju jest zasilany o wiele nizszym napieciem - rzedu 3 do 5 V. 24V jest kluczowane dopiero wtedy, gdy silnik ma sie krecic. Podpiecie 24V na stale ugotuje stojacy silnik w try miga.

Swidr: sprawdz ostroznie zasilaczem regulowanym, przy jakim napieciu stojacy silnik jeszcze nie parzy i nie waniajet ;). Jesli bedzie mu brakowalo mocy przy rozruchu, to albo steruj go ze zmienna czestotiwoscia (plynnie rozpedzajac i hamujac, zeby nie pogubil krokow), albo kluczuj wyzsze napiecie na czas jazdy.

sugerowa³em, ¿e mozna tam podaæ dowolne napiêcie pozwalaj±ce na krêcenie tego silnika.

czestotiwoscia

kluczuj

Mam jeszcze jeden pomys³ - w specyfikacji silnika jest napisane ¿e dla wersji 12V ma rezystancjê 50Ohm a przy 24V ¿e 150. Mój ma na naklejce napisane 54Ohm, czyli pewnikiem ma 12V. W drukarce jest jeszcze drugi silnik (ale bipolarny) i ten na pewno ma 24V bo tak ma napisane na naklejce. W ka¿dym razie dzieki za podpowied¼

Pzdr ¦widr

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required