Re: Kondensator między stroną pierwotną i wtórn

>>>> Bez niego prąd upływu byłby znikomo mały. Nie lepszy byłby ekran w

>>>>> transformatorze? >>>> A co Ci przeszkadza prąd upływu? Dla 2.2 nF masz impedancję prawie >>>> 1.5 MΩ >>> Zwykle nie przeszkadza. Ale czy jakby przeszkadzał to można zamiast >>> niego dać ekran w transformatorze (lub 2 ekrany)? >> I podwoić cenę transformatora? Że o wielkości nie wspomnę... > To jak wybrnąć z tego aby zasilacz w II klasie izolacji, a więc > wtyczkowy i bez PE, nie miał na masie wyjściowej potencjału względem ziemi?

Ale do pomiarów zawsze się masę wyjściową uziemia. Inaczej nie masz jak zmierzyć zakłóceń przewodzonych...

Bo jak masy są połączone przez kondensator to miewa.

To bez znaczenia jest. Problem pojawia się wtedy, gdy w systemie jest albo urządzenie o bardzo dużej upływności, albo dwa odległe urządzenia połączone masami i do PE (pętla masy przez PE). Zasilacz wtyczkowy to naprawdę najmniejszy problem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Taka ciekawostka... dawno temu, jeszcze przed czasami, gdzie każdy ma kablówkę, miałem TV zbiorczą (AZART). Masa tej anteny kopała prądem, a przy podłączaniu anteny do TV iskrzyło. Złapanie anteny i uziemienia (obudowa komputera) gwarantowało mocne porażenie. Kiedyś podłączałem komputer (uziemiony) do magnetowidu (nieuziemionego, bo z płaską wtyczką, ale podłączonego do tej anteny) i najpierw połączyły się przewody gorące a dopiero potem masy, czego efektem było spalenie się jakiegoś układu scalonego w magnetowidzie.

Z czego mogło to wynikać? Nikt tego nie uziemił, a ileś telewizorów u sąsiadów, również nieuziemionych, miało filtry przeciwzakłóceniowe, każdy o małej upływności, które w sumie dawały dosyć sporą upływność, która spływała sobie do masy instalacji antenowej?

Reply to
Queequeg

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.