Świetlówka - statecznik i... kondensator?

Pewnie banalne ale... Jest sobie standardowy układ świetlówki: statecznik,starter i świetlówka - chodzi to normalnie, ale na stateczniku jest narysowany schemat, z którego wynika że między statecznik a świetlówkę sugerują dołożyć kondensator 2,7uF 400V (ten kondziorek jest narysowany linią przerywaną). Dla testu (nie miałem dokładnie takiego) wstawiłem dwa połączone szeregowo 4,7uF/250V (co dało ok 2,35uF / 500V) układ pracuje tak samo napięcie na każdym z tych kondziorków jest około 200V (na dwóch ciut ponad 400V (?)) i tu mam pytania:

1) Co daje ten kondensator? Służy do eliminowania zakłuceń czy może poprawia jakiś "punkt pracy" świetlówki? 2) Kupując taki właściwy kondensator - jakiego najlepiej typu?
Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Witam Kondensator ten ma za zadanie poprawić "cosinus" prądu pobieranego przez cały układ (kompensacja składowej biernej wynikającej z statecznika - indukcyjność). Stosowanie kondensatora ma sen gdy jest zastosowana duża ilość świetlówek, natomiast dla jednej świetlówki nie ma sensu stosować kondensatora. Zastosowany kondensator musi być przewidziany dla napięcia zmiennego - wszystkie kondensatory dla elektroniki są dla napięcia stałego. Pozdrawiam.

Użytkownik "Bruno Wątpliwy" <rambler snipped-for-privacy@pop.alpha.net.pl> napisał w wiadomości news:bltk5m$eh0$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

przerywaną). Dla

4,7uF/250V (co

kondziorków

poprawia jakiś

Reply to
Klimaser

poprawia jakiś

Wprowadza przesunięcie fazowe. Dwie świetlówki w jednej oprawie, jedna z kondziołem, druga bez dadzą efekt zmniejszenia pulsacji strumienia świetlnego.

Foliowy.

Reply to
Jd.

Jd. naskrobał:

Owszem, wprowadza przes. fazowe ale nie w tym celu tylko w celu poprawy cos fi. Może zostać jak zrobiłeś.

Reply to
Jacek Maciejewski

Klimaser napisał(a) w wiadomości: ...

Sens stosowania kondensatora kompensujacego moc bierna zalezy od tego, czy nas za moc bierna karca, czy nie, a nie od tego ile swietlowek mamy. A jesli chcemy kompensowac moc bierna, robmy to w miejscu jej powstawania, gdzie jest jeszcze znana, a wiec w oprawie, lub na zaciskach obwodu, ktory jest w calosci wlaczany. Rypniecie jednego kondensatora na wszystko jest bez sensu - za maly bedzie za maly, a za duzy jeszcze gorzej, bo za moc bierna pojemnosciowa karca jeszcze gorzej. No chyba, ze ktos ma za duzo kasy, moze sobie kompensator wstawic. Jest jeszcze jedna korzysc z kompensacji "u zrodla" - prady (a wiec i straty w przewodach) sa mniejsze.

mylisz sie i to bardzo :) Zeby nie dobijac - tylko 2 przyklady z (prawie)kazdego telewizora: 1) elektrolit w szereg z cewkami V (bywa az cieply od skladowej zmiennej 25Hz) 2) polipropylen lub mylar w szereg z cewkami H (15KHz, i nie kazdy kondensator sie tutaj nadaje). W porownaniu z tym drugim - kondensator w lampie ma luksusowe warunki pracy (dawno temu w elektryce stosowano kondensatory papierowe, a gorszych od nich juz nie ma)

entrop3r

Reply to
entroper

na krótko, bo wybuchnie, chyba, ze to nie elektrolity a foliowe.

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.