Rdzen kubkowy .. po co szczelina ?

Loading thread data ...

Do szału mnie doprowadzisz kiedyś... Możesz zbudować przetwornicę na rdzeniu bez szczeliny (np. toroidalnym). I nadal energia będzie się gromadziła w polu magnetycznym. W rdzeniu _też_ jest pole magnetyczne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Kiepskie. I przetwornica kiepska wyjdzie, chyba ze material specjalny :-)

Pamietasz wzor na gestosc energii ? B^2/(2*u*u0)

lepiej uzyc materialu o u=1 czy 2000 ? W dodatku ten o u=1 jest tanszy :-)

J.

Reply to
J.F.

Pamiętam inny wzór: W = I^2 * L/2. I parę innych ;-P

Zapominasz o indukcyjności rozproszenia - przynosi straty. Z własnej _praktyki_ w budowie przetwornic (którą mam, w odróżnieniu od wiadomo kogo ;-D) wiem, że zwiększanie szczeliny owszem - powoduje, że można uzyskać większą moc (słynny współczynnik I^2*L), ale sprawność spada. Najwyższą sprawność uzyskuje się jednak na rdzeniach bez szczeliny. Ale też najmniejszą moc. Na dokładkę, dopóki nie dysponujemy nadprzewodnikami pracującymi w normalnych temperaturach, straty w miedzi ograniczają znacznie nasze możliwości. W rzeczywistych a nie teoretycznych warunkach zdecydowanie nie opłaca się stosować szczeliny większej niż 1-2 mm (przy mocach małych i średnich). Nie dość, że kłopot z grzaniem się uzwojeń, to jeszcze zaczynamy wkraczać w zakresy częstotliwości, gdzie trzeba stosować licę. A i czasy przełączania popularnych półprzewodników nie sa na tyle rewelacyjne, żeby wchodzić w absurdalne zakresy. Czysta ekonomia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

I tu bym się zastanowił nad układem 'telewizyjnym' - z diodą usprawniającą itd... Rozumiem, że strojone na drugą harmoniczną?

Po likwidacji szczeliny będziesz miał duży problem z nasycaniem się rdzenia...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No to jeszcze bardziej ciekawe: a) faktycznie masz zwarte zwoje, b) rdzen tragicznie nie wyrabia, c) .. udalo ci sie tak zwiekszyc indukcyjnosc ze rezonans jest ponizej 50kHz.

J.

Reply to
J.F.

Ale to jest energia cewki, a mowilismy o energii pola :-P

No, ciagle proponuje rdzen a nie powietrzna :-)

Sa specjalne rdzenie, z materialu o "szczelinie rozproszonej".

Ale ja mialem na mysli 0.5mm :-) A i tak przy u=2000 0.5mm powietrza gromadzi wiecej energii niz 100mm obwodu rdzenia :-))

Zaraz zaraz - jedno z drugim nie ma nic wspolnego. Czestotliwosc podnosisz zeby rdzen byl maly. Tylko ze jesli nie ma szczeliny to pole w rdzeniu gromadzi malo energii, wiec trzeba albo wiekszy rdzen, albo czesciej przelaczac :-) Albo odpowiedniejszy material.

J.

Reply to
J.F.

Chyba to ostatnie c:) Wlasnie siedze w pracy i cichaczem zdjalem ch-ke: kabelek od oscyloskopu

70cm.50ohm +sonda10Mohm + 10pF. Wyszlo mi ze gdzies przy 15kHz napiecie podawane na obwod R+L jest takie jak na L i w fazie - chyba rezonans napiec bo wtedy nawet chyba prad nie przez R plynie . R ma 20ohm. Badalem to od 100Hz do 50KHz. Powyzej tego rezonansu tj 15KHz prawie do 50KHz napiecia te sa w fazie , pozniej lekko U przewyzsza UL co chyba swidczy o slabym opadaniu chki. cewki... Czyzby 13 zwoi mialo az taka pojemnosc ?

Moze to jednak moja cewa ma ogromna indukcyjnosc bez tej szcelinki bo na

200Hz wyszlo mi ze ma 12mH... Jesce to pomierze... Wszystko zasilane napieciem 0.8...1 Vpp. Cewka raczej wyrabia bo i faza 90stopni jest i sinusy pradu i napiecia bardzo ladne ! Zwoje zwarte odpadaja - w kilku cewkach to raczej niemozliwe...
Reply to
buke

I chyba masz racje. A ten rdzen mial 800 ze szczelina, bez bedzie mial pewnie z 8000 co daje ze 4H. I wyniki wyjda dziwne :-)

Czyli przemierzyc ten rdzen tylko z cewka pierwotna, i pochwalic sie ile wtedy wyjdzie..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.