Rdzen kubkowy .. po co szczelina ?

[...]

Nie pojmuję, po co likwidowałeś szczelinę...

[...]

Krótko: mylisz się. Nie myl indukcyjności rdzenia walcowego z indukcyjnością rdzenia zamkniętego. To się całkiem inaczej zachowuje. Skupienie strumienia i zamknięcie go w całości w rdzeniu powoduje gwałtowny wzrost indukcyjności w porównaniu z cewką na rdzeniu walcowym.

Przykład jest błędny - usiłujesz porównywać nieporównywalne.

Coraz bliżej mi do rozwiązania zagadki, choć kapiesz informacjami, jakby były co najmniej tajne:

Zakładając, że przetwornicę chcesz zasilić z 220V, po wyprostowaniu i filtrowaniu ok. 300V, wychodzi mi, że uzyskasz przy tych uzwojeniach ok. 1W. I to na stosunkowo małej częstotliwości. Na wyjściu chciałeś zapewne uzyskać 5V po wyprostowaniu i filtrowaniu. Trochę za duży rdzeń jak na tak małą moc.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

No tak, to wzrok cie nie myli. Bez szczeliny mialby pewnie AL ze

100tys

Metodologia jest w miare prosta - calka liniowa po obwodzie linii pola magnetycznego z H odpowiada "owinietemu" ta linia pradowi [czyli amperozwojom]. Z tego tez wynika ze natezenia pola H nie moze sie w sasiednich liniach mocno zmienic [czyli w poprzek wektora, wzdloz moze sie zmieniac]. Jednoczesnie strumien [B] zachowuje sie odwrotnie - nie zmienia sie gwaltownie "wzdluz", moze sie zmienic w "poprzek". A B z H sa zwiazane przenikalnoscia magnetyczna osrodka.

W efekcie pole magnetyczne B "szuka linii najmniejszego oporu". Pamietaj ze przenikalnosc ferromagnetyka siega nawet tysiecy - wiec pole B woli buszowac sobie w rdzeniu 100mm niz przejsc przez powietrze 1mm - to jest "mniejszy opor magnetyczny". Jesli wiec mamy zamkniety rdzen, to wartosc pola H w okolicy jest podobna, ale to w rdzeniu gromadzi sie wiekszosc pola B. Indukcyjnosc jest wyznaczona przez rdzen. Zobacz np na trafopowielacze i niektore transformatory sieciowe - cewki w osobnych ramionach, a jednak dobrze sprzezone.

Niewielka szczelina w rdzeniu powoduje istotny wzrost "oporu w obwodzie". Skoro pole B w szczelinie nie moze zanikac - to pole H musi w niej skoczyc. Calka po obwodzie rosnie, a ze musi byc zachowana wartosc, to znaczy ze pole H w calym rdzeniu spadlo, spadlo wiec i pole B. Czyli spadla indukcyjnosc. Poki szczelina mala to nie zmienilo to w istotny sposob rozkladu pola poza nia. Ale .. zauwaz ze szczelina moze byc w dowolnym miejscu !!

Inaczej to wyglada na rdzeniu otwartym. Tu z "szczelina" od konca do konca rdzenia ma juz centymetry. Pole moze wybrac konkurencyjna droge np dookola pojedynczego drutu w bliskiej odleglosci - tzn np 1 mm w rdzeniu i 3 mm w powietrzu. Czy np 20mm w rdzeniu,

22mm w powietrzu, ale juz obejmujac cala warstwe.

_Zblizenie_ do takiego rdzenia drugiego niewiele zmienia wartosci liczbowe - majac do przebycia 20mm w rdzeniu wewn,

5 mm obok, 20mm w rdzeniu zewnetrznym i znow 5 mm obok - to tylko 2x krocej w powietrzu [bo "opor" w rdzeniu jest pomijalnie maly], czyli 2x wiecej, ale uwzgledniajac pozostale pole to jeszcze mniej. Za to jesli zbudujesz zamkniety obwod magnetyczny, to indukcyjnosc skoczy dziesiatki razy.

J.

Reply to
J.F.

A tu sie z toba nie zgodza. Policz jaka energia pola magnetycznego jest w rdzeniu, a jaka w szczelinie. Zalozmy ze przenikalnosc materialu rdzenia wynosi 1000.

J.

Reply to
J.F.

Zalezy jaka. Jesli cos typu przeciwsobnego, to szczelina niewskazana.

Duzo jakos tych zwojow ...

J.

Reply to
J.F.

OK. To pytanie cewka z rdzeniem walcowym ikubkowym - duza bedzie roznica indukcyjnosci ?

Reply to
buke

Duza.

J.

Reply to
J.F.

Pomijajac cala reszte to jest to ciekawe. Az mi sie nie chce wierzyc zeby tak bylo.

Naprawde wez kondensator i poszukaj rezonansu, Moze odpadnie jeden problem :-)

J.

Reply to
J.F.

No to tym bardziej potrzebujesz szczeline w rdzeniu.

Nie bardzo rozumiem ... przetwornica jest zaporowa ? W transformatorach indukcyjnosc zupelnie inna wychodzi, a przetwornicach zaporowych jeszcze inaczej sie liczy - za duza jest przeszkoda.

Jakie ty dokladnie chcesz parametry przetwoernicy osiagnac ?

I 13/700, 100V na wyjsciu ? Cos tu nie tak ..

P.S. zna ktos jakas ladna stronke z obliczeniami dla przetwornicy ? Zebysmy nie pisali od poczatku, skoro mozna gotowca przeczytac.

J.

Reply to
J.F.

^^^^^^^

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Nie zrozumieliśmy się - energia jest w polu jako takim. Szczelina to nie pole - flogistonu czy innego eteru do gromadzenia energii tam nie ma.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jest wskazana, jeśli przetwornica jest sterowana zezwnętrznie - po czorta pozwalać rdzeniowi się nasycać. Jest niewskazana w przetwornicach 'samowzbudnych' - w końcu w jakiś sposób musi się rdzeń nasycać.

Zdecydowanie za dużo. Przecinek w obliczeniach się przesunął.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ja pisze o całokształcie... Nawet indukcyjność oszacowałeś błędnie. Już w oryginale masz 135 uH, po zmniejszeniu szczeliny możesz mieć nawet kilkadziesiąt razy więcej. Liczba zwojów pierwotnego wygląda na wziętą z sufitu zupełnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Nie szkoda. Nic nie wiemy o zachowaniu się wyjścia generatora przy takim obciążeniu. Użyj _normalnej_ metody pomiaru. Grupę męczysz drugi dzień zamiast zrobić naprawdę prostą czynność.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zaraz - chwila moment - to dlaczego podajesz odwrotnie strony trafa? I w końcu po której stronie ten kondensator?

Że co? Ile?

Czary, mary, wahadełko. Skoro chcesz dać duży prąd, to dlaczego nawijasz cewkę drutem 0.3 mm zamiast 3 mm?

te 20 kV chcesz uzyskać z 700 zwojów? To jakie napięcie na pierwotnym?

300V?

Znowu mieszasz strony...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No niech ci bedzie - energia jest w polu. A pole w szczelinie :-)

I szczelina pelni role wlasnie gromadzenia energii w przetwornicach.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.