PWM 8 kHz/500 Hz

Sterownik taśm LED ma możliwość wyboru częstotliwości PWM 8 kHz lub 500 Hz. Większe wydaje się lepsze. Do czego ma się przydać taka funkcjonalność?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

sobota, 20 maja 2023 o 10:44:25 UTC+2 Robert Wańkowski napisał(a):

Dlaczego wydaje ci się lepsze?

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 20.05.2023 o 10:42, Robert Wańkowski pisze:

Tu napisali coś więcej:

formatting link
"Twoja instalacja wydaje dźwięki piszczenia/buczenia? Kontroler posiada wbudowaną funkcje zmiany częstotliwości modulacji, pozwalając na prace w wysokiej częstotliwości 8KHz lub niskiej 500Hz. Zapewnia to lepsze dopasowanie warunków pracy kontrolera do istniejącej instalacji."

O jakiej instalacji piszą? Taśma LED chyba nie może wydawać dźwięków, pozostaje sterownik. Przy jakimś obciążeniu może zacząć piszczeć? Zmiana f ma temu zapobiec?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

niedziela, 21 maja 2023 o 18:22:14 UTC+2 Robert Wańkowski napisał(a):

Jak piszczy to znaczy ze gowno i nie zawracać sobie tym gitary. Zaden zasilacz do pcta mi nigdy nie piszczał. Zaden zasilacz do laptopa tez nie piszczał. Ładowarka do hulajnogi nie piszczy. Ładowarki do telefonow nie piszcza. Zasilacz w projektorze nie piszczy. I gwozc programu. Zasilacze serwerowe impulsowe przerobione na ładowarki do akumulatorów. 70A i nic nie piszczy tylko wentylator głosniej chodzi. A jak naładuje to zasilacz pobiera 6W i tez nie piszczy i nie szumi wentylator bo nie ma czego chłodzic. Ale wentylator się nie liczy bo o niego nie pytałes.

Reply to
Zenek Kapelinder

To muszę do Della i Lenovo napisać, że gówno sprzedają.

Opowiem ci historyjkę.

Dawno, dawno temu, w szkole średniej, siedzieliśmy na lekcji i zadzwonił dzwonek. Nauczycielka kontynuowała lekcję, a na uwagę, że był dzwonek, odpowiedziała, że nie słyszała.

"Uszy się myje, a nie wietrzy", odpowiedział kolega, po czym wstał i wyszedł.

Polecam umyć.

Reply to
Arnold Ziffel

To napisz a jak odpiszą to się podziel informacjami. Mam w dupie twoje zmyslone historyjki. Chyba ze to to ty byłeś tym baranem bez instynktu samozachowawczego zeby pyskowac nauczycielce. gowna się nie kupuje.

Reply to
Zenek Kapelinder

Byc moze o instalacji audio.

Prad plynie, tasma gietka - jesli gdzies bedzie pole magnetyczne, lub np druga tasma - to moze ...

Tez moze. I zasilacz.

500Hz to w miare przyjemny pisk, 8kHz to nieprzyjemny ... i byc moze niektórzy juz słabo słyszą, a i harmoniczne słabo słyszalne. Kolejna sprawa, to zdudnienia z innym sterownikami.

Z ciekawostek - krajowe radio z lat 80-tych, wzmacniacz na UL1440 czy podobnym ... i bez podlączonych kolumn radio cichutko gra. Nie namierzylem co hałasuje.

transformator sieciowy? Dziwne troche, bez kolumn malo obciązony. Elektrolit wyjsciowy? Bez kolumn chyba prad przez niego nie płynie.

Kondensator na wyjsciu tlumiący w.cz. 0.1u? No, to chyba moglo by byc.

J.

Reply to
J.F

Poniewaz zdarzało im sie piszczec, to poszli z czestotliwoscią w góre, i nie slyszysz, szczegolnie, ze stary dziad jesteś :-P

Za to teraz je w radiu słychać ... ale kto jeszcze słucha AM :-)

Bywa, ze słychac je tez w stanach nieustalonych, czy przy nietypowych obciązeniach.

Te 8kHz troche dziwne - ciagle slyszalne ... No ale jak mają zapewnic 256 poziomow, to juz wewnetrzy zegar 2MHz, może nie chcieli isc wyżej.

J.

Reply to
J.F

Dnia Mon, 22 May 2023 11:53:17 +0200, J.F napisał(a):

Jak młodszy byłem to słyszałem odchylanie w starych monitorach (15kHz) co też mnie wkurzało u klientów. Ale to było na tyle kierunkowe, że wystarczyło nieco głowę obrócić i już było ciszej.

Kolega mówił, że słyszy pilota FM w radio. Ja nie miałem okazji, albo tak wyoko ustawionego progu. Ale on naprawiał elektronikę prawie na codzień, a ja rzadko.

Reply to
Adam

Ale to nie ja uważam, że ich (cicho, ale jednak piszczące) zasilacze są gówniane. To dobre zasilacze.

Nie, nie ja.

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 22.05.2023 o 23:12, Adam pisze:

Były filtry wyjściowe tłumiące 19 kHz no i oczywiście deemfaza jak to przy FM. Raczej uszkodzone radio jak słyszał.

Reply to
Czarek

Pilot wali prostokątem więc możliwe że jakaś harmoniczna zakłócała drugą pośrednią na 455KHz

Reply to
Cezar

Przecież na FM nie ma takiej pośredniej a przy odbiorze FM heterodyna AM jest wyłączana, więc skąd by się miał wziąć sygnał 455khz?

Reply to
Janusz

Masz racje - wydawało mi sie ze jest tam podwójna przemiana ale pewnie nie warto (choć pewnie rozwiązania z podwójną przemianą istnieją)

Jak już popatrzeć na nowocześniejsze układy jak np TDA7000 i jego pochodne, to tam IF=70kHz

Reply to
Cezar

Chyba nie warto - radiowy FM ma takie parametry, ze druga przemiana niepotrzebna.

Do FM? troche chyba mało, bo dewiacja większa.

i imo grozą stacje lustrzane ... a moze DSP z mieszaczem kwadraturowym sobie z tym radzi ?

J.

Reply to
J.F

Nie ma DSP, czysty analog:

formatting link

Reply to
Cezar

Patrze na schemat wewnetrzny ...

-moze im faktycznie duze pasmo niepotrzebne, bo tak jakby sledzili częstotliwosc za pomocą PLL, a dokladniej FLL. I te 70kHz dotyczy FLL.

ALe co bedzie, jak w poblizu będą dwie stacje o podobnie silnym sygnale i zblizonej czestotliwosci? 70kHz to niby na tyle mało, ze druga stacja powinna dawac znacznie wyzsza pośrednią, bo u nas odstęp raczej większy w danym rejonie ...

J.

Reply to
J.F

To jeszcze nic... jak tu zapewnić dewiacje +-75kHz przy użyciu IF=70kHz :-)

Otóż stosują trik polegający na zmianie częstotliwości oscylatora 70kHz przez zdemodulowany signał audio, dzikęki czemu IF ma tylko +-15kHz. Tutaj jest to wytłumaczone

formatting link

Reply to
Cezar

W dniu 25.05.2023 o 20:25, Cezar pisze:

Pilot jest sinusoidalny i częstotliwość pośrednia dla UKF była (przynajmniej w Polsce) 10,7 MHz.

Reply to
Czarek

W dniu 26.05.2023 o 17:02, J.F pisze:

Żeby przenieść informacje, to niestety, pasmo potrzebne. Sygnał MPX ma te 53 kHz (o ile pamiętam) więc przy modulacji FM powstaną wstęgi o jeszcze większej szerokości.

Reply to
Czarek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.