8 LED podłączonych do LPT - jak nimi sterować

Witam serdecznie

Buduję "sterownik" który potrafi włączyć i wyłączyć do 8 urządzeń.

Sprawa wygląda na prostą. Do LPT lutuję 8 LED, które włączają bądź wyłączają przekaźniki. Wygląda na to że wszystko co trzeba zrobić to napisać soft. (może się mylę).

I tu moje pytanie..... Jak steruje się tymi wyjściami w LPT, w jaki sposób napisać oprogramowanie, jakie instrukcje sterują poszczególnymi wyjściami LPT.

Jeśli ktoś ma oprogramowanie do czegoś takiego, lub jeszcze lepiej kod źródłowy, który mógłbym zmodyfikować na własne potrzeby... to byłbym wdzięczny za udostępnienie.

Pozdrawiam WindMan

P.S. Czy taki program można napisać w delphi??

Reply to
WindMan
Loading thread data ...

WindMan napisał(a):

E? Przy pomocy diod LED chcesz sterowac przekaznikami?? Ja to widze tak: rezystor z portu na baze tranzystorka, w kolektor tranzystora podlaczony przekaznik z dioda zabezpieczajaca. A jeszcze lepiej siakas optoizolacja czy cus. I nie wiem jak inni, ale wydaje mi sie, ze diodami bezposrednio z portu tez nie mozesz sterowac, musisz uzyc do tego celu tranzystorow..

A tutaj to chyba NTG. pl.comp.lang.delphi

Mozna w Delphi.

Reply to
rozrabiak

Co racja to racja... Ale nie to jest problemem.... muszę napisać soft, który będzie sterował wyjściami w LPT

Dzięki z pomoc WindMan

Reply to
WindMan

w pascalu bardzo fajne rzeczy mozna napisac, sam pisalem, ale to bylo baaardzo dawno :)

Reply to
Maciek C

wyłączają

poszukaj kitu AVT-1141

Reply to
grzegorz

Witam.

Co do progrmowania to do sterowania portami w Windowsach typu NT,200,XP bedziesz potrzebował sterownika systemowego .sys. W windowsach 95/98/Me można to zrobić bezpośrednio bez sterownika lub ze sterownikiem .vxd W windowsach 98/Me też ze można ze sterownikiem .sys

Ponieważ ślęczałem kiedyś nad takim sterownikiem z DDK to za friko udostępnić mogę demo, czyli sterownik .sys wraz z prostą aplikacją która pozwoli ci na zapis i odczyt dowolnego portu pod windowsem 98,2000,xp(również LPT ) (ponieważ sterownik jest .sys to nie można w win95, ale jak pisałem wcześniej do niego nie jest konieczny). Niestety zapis lub odczyt danej za pomocą tejże prostej aplikacji wiąże się z kazdorazowym kliknięciem na Button, ale działa bez problemu. Demo zawiera wszystko to co wersja pełna lecz bez bibliotek statycznych, czyli nie umożliwia wykorzystanie sterownika do własnej aplikacji.

Pełna wersja zawiera

- biblioteki statyczne .lib do Visual C++ 6.0 (w NET nie sprawdzałem), oraz produktów Borlanda BC++, Builder C++ dzięki którym można tworzyć dowolne aplikacje korzystające z portów oraz przerwań np:. przerwanie IRQ7 na LPT.

- pomoc z opisem funkcji sterownika po polskiemu

- kod źródłowy przykładowej aplikacji wykorzystującej porty LPT oraz jego przerwanie

- automatyczny instalator Jakbyś potrzebował to zapraszam na priva. //========================= Co do sterowania diodami LED to radzęto zrobić to poprzez tranzystory podlączone do każdej nóżki oddzielnie.

PIN-LPT---->Rezystor--->Baza

a diodę włączyć w obwód kolektora też możesz szeregowo z rezystorkiem ograniczającym prąd do maksymalnie 20mA , ale przy 10mA też będzie świecić jasno. Takie rozwiązanie niestety wymaga dodatkowego zasilania np: z dowolnego zasilacza prądu stałego 5-12 V.

Pozdrawiam Paweł

Reply to
invalid unparseable

Aha do sterowania przekaźnikami zasilanie raczej 12V i też włączasz je w obwód kolektora, a równolegle do cewki przekaźnika tylko w kierunku zapoprowym diody zwłykłe prostownicze. Prąd przekaźnika przy 12V ograniczasz rezystorkiem do około 100mA, zależy od przekaźnika i rezystancji jego cewki.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

[...]

Tutaj lezy calkiem darmowy ze zrodlami i przykladami wykorzystania sterownik WinIo, umozliwiajacy programom w WinNT/2k/XP dostep do portow I/O:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Na priva podesłałem Ci kod w Turbo Pascalu (obsługa za pomocą przerwań czasomierza), w Delphi napisaliśmy podobny program do sterowania silnikiem krokowym z użyciem biblioteki GWIOPM. Razem z nią znajdziesz ciekawą dokumentację, jak to wszystko działa (jak poradzić sobie bez bibilioteki) i świetny przykład, który w przykładowej aplikacji odblokowuje dostęp do dowolnego portu

Reply to
Tomasz Nowak

Paweł się wziął i wyklepał:

A nie prościej małe transoptory bezpośrednio?

Reply to
scx

Znaczy co bezpośrednio do portów ? Sfajczy się jak nic. Raczej przez opornik, ale to też nie wiem czy uzyskasz taki prąd do wysterowania wejścia transoptora.

A jako ciekawostkę dodam że kiedyś przeciązyłem porty w LPT i zgadnijcie co padło ? Nie wiem jakim códem padł zasilacz, a LPT był jak najbardziej zdrowy.

Pozdrawiam Paweł

Reply to
invalid unparseable

Paweł napisał(a):

Może zbieg okoliczności...

Reply to
rozrabiak

starczy, starczy. Przynajmniej u mnie działa do kluczowania nadajnika. Nawet z LEDem szeregowo, ale to nie hula na laptopach (mają trochę niższe napięcie na pinach, jakieś 4.5V zamiast 5)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Laik jestem więc proszę o wyrozumiałość....

Dlaczego nie można sterować tymi diodami bezpośredni z portu?

Pozdrawiam

Reply to
WindMan

W sumie można ale i tak z wykorzystaniem zewnętrznego zasilania i przez rezystor 470Ohm. Kiedy prąd będzie wpływał do bramki a nie będzie z niego pobierany.

Natomiast przekaźnikami nie można bez jakiegokolwiek zewnętrznego bufora, np:. tranzystora. I zasilania ok.12V (w zalezności od napięcia sterującego cewki).

Pozdrawiam Paweł

Reply to
invalid unparseable

WindMan napisał(a):

Z tego co pamiętam LPT ma niezbyt sporą wydajność prądową i może nie pociągnąć tylu diod naraz. Może się mylę, więc niech zweryfikuje to ktoś bardziej w temacie.

Reply to
rozrabiak

A będzie działąć pod 2k/XP :) ,bo nie sądzę..... Pisałęm już koledze na p.c.l.d na temat sterowania...

Reply to
Saper/nolin11

Mooże, mój stary K5-166 ciągnie i to całkiem dobrze - ale nie na wszystkich trybach LPT (w niektórych linie sterujące ciemniej świeciły).

Reply to
Tomasz Nowak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.