Przeciągnięcie Ethernetu z zasilaniem (na zew

Jakieś pół roku temu pisałem o moich eksperymentach z udostępnianiem Internetu do budynku odległego o jakieś 300 metrów. Ostatecznie poradziłem sobie za pomocą dwóch modułów Ubiquiti Nano Station. Pomiędzy budynkami znajduje się dość spora kępa drzew, ale ponieważ była zima poziom sygnału był wysoki i dało się uzyskać relatywnie wysokie transfery. Sytuacja zaczęła się pogarszać na wiosnę, wraz z pojawieniem się pierwszych liści. Teraz natomiast mam tam prawdziwą gęstwinę, sygnał na poziomie -88dB i transfery w okolicy 1Mbps.

Szukam wiec jakiejś alternatywy. Jeszcze raz rzuciłem okiem na mapę i zobaczyłem, że gdybym przesunął jedną z anten na skraj działki, to miałbym bezpośrednią widoczność z ominięciem tych drzew, nawet pomimo tego, że antena znalazłaby się znacznie niżej, po zainstalowaniu na jakiejś "tyczce" wkopanej w ziemię.

Jest tylko jedno "ale". W tamtym punkcie nie ma zasilnia, musiałbym je więc podprowadzić, przez około 100 metrów. Odpada więc raczej pomysł ze stawianiem "stacji przekaźnikowej", co skoro mógłbym podciągnąć prąd do kolejnych Ubiquiti, to równie dobrze mogę podciągnąć tam sieć.

Pierwszy pomysł jaki przychodzi mi do głowy to PoE. Tylko czy 24V zasilacz od Ubiquiti da radę zasilić moduł przez tak długi kabel? Czy sama łączność będzie możliwa na tak długim dystansie? No i w jaki sposób zabezpieczyć tak długą linię prowadzoną na zewnątrz przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

Drugi pomysł jaki przychodzi mi do głowy to po prostu podprowadzenie tam

230V i zainstalowanie skrzynki, w której mógłbym upchnąć switch i zasilacze. Pozwoliłoby mi to chociażby na podłączenie jakiejś kamery IP poza samym Ubiquiti. Jest jakieś rozwiązanie pozwalające na "wstrzyknięcie" Ethernetu do tak długiej linii elektrycznej? Nie chodzi mi o te wtyczkowe konwertery stosowane w domach, które tworzą magistralę na pojedynczej fazie, ale dosłownie konwertery mediów wykorzystujące "przedłużacz" na 230V w ramach medium transmisyjnego. Znajdę gdzieś coś takiego?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2021-06-21 o 14:36, Atlantis pisze:

Jeśli potrzeba poniżej 13W to PoE powinno dać radę na 100m (ale nie 24V tylko 48V). Jest też PoE+ - do 25W na 100m. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Panel sloneczny z akumulatorem? A zima ... zima przez drzewo :-)

A nie da rady jakis kierunkowych anten ?

ale boisz sie burzy, czy niekoniecznie?

Bo siec na swiatlowodzie ... powinna byc odporna. A na 100m to chyba nie takie duze koszta. Jeden kabel, czy kilka - ta sama robota.

Wieksze napiecie powinno dac rade.

J.

Reply to
J.F

poniedziałek, 21 czerwca 2021 o 07:36:47 UTC-5 Atlantis napisał(a):

Wersja trzecia: Antena kierunkowa do wifi.

No chyba ze juz masz takowa i liscie tlumia.

Ty tam mozesz kabel pociagnac czy po drodze jest dzialka sasiada/droga?

Reply to
ptoki

Opcja czwarta: Na maszcie na skraju dzialki postaw pasywny repeater. Wyglada to tak, ze masz polaczone bezposrednio ze soba dwie anteny. Widzialem kiedys na jakiejs stronie dwa przypadki uzyciam jedno omijalo jakis wierzowiec, a w drugim jakies wzniesienie. Problem polega tylko na tym, ze musisz odpowiednio dobrac anteny pod katem duzego zysku (na czestotliwosci na ktorej pracuja Ubiquiti) i polaryzacji. Sam kabel musi byc jak najkrotszy i jak najlepszej jakosci wliczajac zlaczki. Chociaz przy tych odleglosciach bedzie to mialo mniejsze znaczenie.

Reply to
K

Teoretycznie mógłbym, chociaż trochę naokoło i wyszłoby z tego mocno ponad 300 metrów. W linii prostej niestety trasa między budynkami przebieg po działkach sąsiadów. Docelowo biorę pod uwagę zakopanie światłowodu, ale to będzie już większe i bardziej pracochłonne przedsięwzięcie. Na razie szukam jakiegoś prostszego, tymczasowego półśrodka.

Reply to
Atlantis

Ja ma światłowód rozciągnięty od słupa z oświetleniem do ocynkowanej rurki 3/4'' wysokiej/długiej na 5m (bo światłowód nad drogą lokalną) i przymocowanej klamrami do słupka ogrodzenia, a dalej już na głębokości szpadla w rurze plastikowej do domu. Od słupa do rurki jest ~30m, potem jeszcze ~40m. Wszystko gra i buczy, końcówki są na słupie i w domu. Cała robota wykonana za pomocą szpadla, trytytek, kombinerek i za mniej jak

200zł. Końcówki dostarczył mój ISP który mi na koniec podpiął światłowód na słupie i do routera.
Reply to
Mateusz Bogusz

Pytanie co bedzie, jak odpowiedzialny urzednik to zobaczy :-)

5m ... no, niby przylacza elektryczne sa czasem przez droge na podobnej wysokosci, ale jest na to jakis przepis?

Czy ograniczyles parametry drogi bez zezwolenia, zgloszenia, projektu itp :-)

Rura 5m ... pewnie solidnie wkopana w ziemie, to nie wymaga jakiegos pozwolenia budowlanego?

No i to niecne wykorzystanie slupow oswietleniowych, ale podejrzewam, ze ISP ma jakies ogolne pozwolenie na to ...

J.

Reply to
J.F

Mają umowy na dzierżawę i legalnie korzystają w całym kraju. Jakieś unijne przepisy stanowią że muszą udostępnić słupy, tak przynajmniej mówił mój ISP.

Jedyny wymóg że światłowód musi być minimum 80cm poniżej linii energetycznej.

Reply to
Rutkowski, Jacek

Podłącz 100m skrętki CU-only i sprawdź. Powinno chodzić. W razie czego są konwertery 48V / Ubiqiti.

Reply to
Mirek

Spokojnie, na zgłoszenie w urzędzie miasta. 5m całkowicie wystarcza dla ciężarówki, koparki, wywrotki.

W ogóle nie wkopana. Przecież napisałem, że opiera się tylko o ziemię a przymocowana jest klamrami do słupka 90x90 ogrodzenia, który jest już zabetonowany w ziemi. Dodatkowo dwie linki napinające wzdłuż ogrodzenia

- po L-ce.

Za moim ogrodzeniem, to już jego zmartwienie po czym on to ciągnie.

Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 21.06.2021 o 14:36, Atlantis pisze:

Zrób doświadczenie i w punkcie pośrednim powieś na słupie lustro mikrofalowe, czyli kawałek płaskiej blachy pod odpowiednim kątem.

yabba

Reply to
yabba

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.