pragotron

Jak to sie drzewiej robiło

formatting link
trywialnie proste można by rzec ... i działa.

A dzis co - telewizory tansze? Lepsze?

J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

To w ogóle ciekawy kanał jest, choć wolę jego starsze filmy.

Reply to
Arnold Ziffel

J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Tańsze, nie zacinają się, nie trzeba dziurkować kart.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Tu chyba też nie trzeba - przewidziane do jakiegos centralnego sterowania. Fakt, ze teksty na te klapki trzeba wpisywać.

J.

Reply to
J.F

Pan Grzegorz Niemirowski napisał:

Czasem taki ekran wypadłoby umieścić w pionie, na lotnisku na przykład. Może się okazać, że "współczesny telewizor" został zaprojektowany tak, że przy tym zamontowaniu silnie grzejące się elementy znajdą się pod kontensatorem elektrolitycznym zasilacza. Ten wysycha i cały aparat szlag trafia na długo przed upływem gwarancji. Renomowany producent odmawia naprawy bądź wymiany i uśmiechając się pod wąsem informuje, że telewizję ogląda się w poziomie. Ma za to do zaoferowania monitory bez tunera i bajerów, pracujące w każdym położeniu. Kilka razy droższe.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2024-01-03 o 10:50, J.F pisze:

Z tego co widzę to jest sam odpowiednik wskazówek zegara, nie widać części elektronicznej.

Rynek się nasycił więc ceny LCD lecą na mordę. Mamy też wyświetlacze LED mono (ze zwykłymi LED białe/pomarańczowe 5mm), są też wyświetlacze a`la telebim z LCD RGB do których można dokupić elektronikę u mr.Kitaja i podłączyć se własne LED`y. Tyle od strony "końcówki" docierającej do odbiorcy, do tego trza komunikacji i jednostki zarządzającej która wszystko zepnie w całość, a firm oferujących takie usługi nie jest tak dużo.

OT. Przeglądam czasem gazety od 75r. zwykle jest w nich rubryka retro, głównie radia czy inne pierdualia typu mechaniczne przetwornice. I taka myśl mnie naszła kiedy oglądałem schematy z l. 1920. Do wyboru mieli lampy, R, L, C i jakieś zasilanie, wot cała elektronika.

Reply to
alojzy nieborak

Bo w zasadzie nie ma. Kod 3 z 8, czy ogolnie M z N - i kreci aż sie ustawi.

Parę diod, aby się dało w magistralę łączyć

Ba - te RLC czesto trzeba było dopiero opracować.

No ale w sumie to jeszcze w latach 60-tych nie było duzo więcej. Potem doszły scalaki, ale ciagle proste.

I dopiero dzis scalak do radia przyjmuje potencjometr, ktory słuzy do zadania wartosci, a reszta juz cyfrowo :-)

J.

Reply to
J.F

alojzy nieborak napisał(a) :

Wpadło mi w ręce przedostatnio kilka numerów magazynu Audio-Video. Z lat około 81-84. Pisali, że w Japonii zrobiono kolorowy telewizor z wyświetlaczem LCD. W ChRL dokonano niebywałego postępu i dzięki rozbudowie sieci telekomunikacyjnej zainstalowano milionowy aparat telefoniczny. Reklamowano wodoodporny walkman. No same nowinki ze świata techniki :-)

Reply to
Zbynek Ltd.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.