Połączenie mas (w konkretnym układzie)

Witam,

Czy połączenie mas kolorem czerwonym na poniższym poglądowym rysunku jest możliwie najlepsze?

formatting link
Część cyfrowa jest w zasadzie symboliczna (LCD, klawiatura, kilka LED). W skład części analogowej wchodzi kilka wzmacniaczy operacyjnych (wzmacniacze, źródła sterowane, itp.) - sygnały są zadawane i odczytywane poprzez przetworniki ADC i DAC (DAC jest w postaci drabinki rezystancyjnej wewnątrz procka, a nie np. PWM + filtr). Dodatkowo z portów uC sterowane są klucze na MOSFETach, sterujące pracą wzmacniaczy (zmiana wzmocnienia, itp.). Całość zasilana jest napięciem VCC (z masą GND) z którego przez rezystor zasilana jest część analogowa (+12V), oraz poprzez stabilizator typu 7805 (+5V) część cyfrowa i sam procesor - DVDD i AVDD (poprzez filtr LC, oba napięcia równe 5V).

Wszystko znajduje się na jednej dwustronnej płytce PCB, obwody są rozłożone tak jak na rysunku. Jedną stronę mam wolną - tam znajdować się będą powierzchnie mas. Mogę oczywiście wszystko razem połączyć i całą jedną stronę płytki uznac za masę, pewnie nawet zakłócać się nie będą ze względu na rozmieszczenie (inne drogi prądu po masie), ale chciałbym to zrobić z podziałem mas.

Czy te połączenie z rysunku jest najlepsze? Nie podoba mi się w nim to, że masy AGND i DGND będą się jakby "stykać" w procesorze (nie ma połączenia pod układem). Choć wg mnie nie powinno to przeszkadzać. Zaś połączenie mas pod procesorem wg mnie mocno pogorszy sytuację.

Na kolejne układy (stabilizatory, itp.) nie mam miejsca. :( Oczywiście napięcie na wejściu ADC nie przekroczy dopuszczalnego poziomu (zabezpieczenie). Układ może nie jest jakiś bardzo wymagający jeśli chodzi o oddziaływanie obwodów analogwego i cyfrowego, ale chciałbym, by było to zrobione możliwie porządnie. Przeglądałem różne PDFy odnośnie prowadzenia mas, ale niewiele pomogło. :/ Nadal jestem niepewny rozwiązania.

Jestem otwarty na wszelkie wskazówki i porady.

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

nie podoba mi sie ze droga powrotna od mosfeta zamknie sie rpzez mase analogowa. do S mosfeta poprowadzilbym sobna

rozrysuj sobie ktoredy beda powracac prady z poszczegolnych czesci ukladu, i tak poprowadz sciezki masy, be prady te nie powracaly przez czesc projektu ktora moze byc na nie czula.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Witam,

Dnia 14.10.06 (sobota), 'Greg(G.Kasprowicz)' napisał(a):

Te MOSFETy (są dwa) podłączają (do masy) kolejne rezystory (rzędu kOhm) w dzielnikach, czy w sprzężeniach zwrotnych tak, by zmieniało się wzmocnienie, więc przez MOSFET (dren-źródło) będzie płynął sygnał analogowy. Prąd bramki pomijalny, więc napięcie DVDD które steruje MOSFETem (z portu uC) nie powinno zakłócić obwodu analogowego. Sam MOSFET przełączany będzie około raz na godzinę (a pomiar napięć co sekundę), więc samo przełączanie zakłóceń wprowadzać nie będzie. Nawet gdyby coś "skakało" na analogowej masie (zakłócenia nawet rzędu 200mV), to tranzystor i tak nie wyjdzie ze stanu nasycenia (Ugs = DVDD = 5V), więc uznałem, że to nie jest problem. W części analogowej układów mocy nie ma - łączny pobór prądu to ok. 10mA, praca statyczna.

Właśnie tak zrobiłem i z tego powstał ten rysunek. Wg mnie to optymalne rozwiązanie (w tej sytuacji). Najbardziej niepokoją mnie te osobne masy, które dochodzą do procesora. Niby wg specyfikacji jest, że różnica między DGND a AGND może wynosić max. -0.3..+0.3V (pewnie diody), ale zastanawiam się, czy nie wpłynie to np. na jakość sygnału z przetwornika DAC.

Reply to
Dykus

Dykus snipped-for-privacy@spamywp.pl pisze:

Pamiętaj, że bramka MOSFETa w momencie przełączania stanowi zwarcie.

Reply to
Patryk Sielski

Witam,

Dnia 14.10.06 (sobota), 'Patryk Sielski' napisał(a):

Tak, ale w momencie przełączania nie dokonuję żadnego pomiaru, ani też przełączenie nie powinno wpłynąć negatywnie na np. stabilność układu.

Reply to
Dykus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.