Cewka 47 nH w układzie zasilania uP

Buduję pewien układ na uP AVR. Z uwagi na to, że układ będzie działał w środowisku "zanieczyszczonym" elektromagnetycznie chcę ściśle trzymać się wytycznych zamieszczonych w Atmelowym PDF-ie: "AVR042: AVR(R) Hardware Design Considerations". Jednym z zaleceń jest włączenie zasilania (VCC) przez filtr typu Pi. W "pionowych" gałęziach filtru są kondensatory. W "poziomej" jest cewka 47 nH. Gdzie mogę zdobyć taką cewkę? Kupić w okolicznych sklepach się nie da. Czy mam ją sobie nawinąć licząc indukcyjność z dostępnych wzorów? Czy, też, nie przejmować sie i na PCB (w miejscu cewki) umieścić zworę?

Pozdrawiam!

Reply to
Daniel Jaworski
Loading thread data ...

E tam, a próbowałeś w internetowych? Wziąłem pierwszy z brzegu:

formatting link

Zrób miejsce na płytce i na razie daj tam zworę - jak kupisz cewkę to sobie ją tam wstawisz. Swoją droga 47nF to bardzo malutka ceweczka...

Reply to
Pszemol

Witam

Cewka może mieć 47 nH a nie nF. W układzie zasilania wartości indukcyjności dławików nie są krytyczne. Jeśli zastosujesz dławik 47nH, 100nH, czy 220nH to nic się nie stanie. Swoją drogą, jeśli nawiniesz na średnicy Fi 3mm 10 zwojów drutu Fi 0.3mm to powinno spełnić Twoje wymagania. Bardzo ważne jest ułożenie elementów, sposób prowadzenia masy na płytce!!!!, jakość zastosowanych elementów i bardzo wiele, wiele innych czynników. Zależy to od układu, częstotliwości pracy, poboru prądu, itp., itd.

Reply to
Zbigniew Jachimowicz

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Witam!

[ciach]

Jasne... literówka - syndrom szybkiej ręki... :-)

Tak, chyba, zrobię... dzięki za informacjię.

Jest to płytk dwustronna, jedna strona to w 80% masa. Druga w 60% Vcc. Obawiam się, że z tym "jeziorkiem" Vcc trochę przegiąłem i nie powinno go być. Zgadza się...?

Cóż - starałem się całość zaprojektować w miarę możliwosći rozumnie - jak wyszło... zobaczymy.

Częstotliwość - około 4MHz (dobiorę taki kwarc, aby ładnie gadało z RS-em). Na PCB będzie: procesor, zewnętrznba paięć, RTC, sporo zatrzasków sterujących najczęściej przekaźnkami przez klucz tranzystorowy, LCD.

Pozdrawiam!

Reply to
Daniel Jaworski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.