Moje coroczne molestowanie elektronikow

Od kilku lat szukam fachowca, ktoryby był w stanie skuckac cos w rodzaju zegara świetlnego. Jak dotad bezskutecznie. W tym roku swoje (niecne) zamiary ograniczyłem do mozliwosci wydłubania z istniejaceego dowolnego modelu odleglosciomierza laserowego, dwóch podzespolow. Nadajnika, czyli generatora w miare krótkich impulsow swietlnych i podzespolu odbiornika tych impulsow. Tyle, ze niestety aktualna technologia tych urzadzen jest wykonana w skali bliskiej mikro-. I moze latwiej byłoby dwa takie podzespoly skonstruować na piachote. Te dwa układy będą potem zapętlone tak, aby impuls swietlny powracający, wyzwolil natepny co utworzyloby cos w rodzaju zegara chodzacego w tempie zależnym od odleglosci od lusterka odbijającego te impulsy swietlne. Do zliczania impulsow mam licznik impusow prod. chińskiej. Czy Ktos z szanownych i ambitnych elektronikow (tu pozostawiam miejsce na odrobine wazeliny:)) bylby tym problemem zainteresowany? Czy może zna kogos, kto w miare swych wolnych mocy przerobowych moglby cus takiego probowac skuckac? Docelowo potrzebowałbym kilka sztuk takich urzadzen.

Pozdr (Spec od) Tornad

Reply to
Tornad
Loading thread data ...

W dniu piątek, 28 grudnia 2018 09:12:00 UTC-6 użytkownik Tornad napisał:

Moze to ci sie przyda?

formatting link

Reply to
sczygiel

W dniu 28.12.2018 o 16:11, Tornad pisze:

Poważniejszym problemem jest fakt, że typowy odległościomierz laserowy nie działa w ten sposób.

Na kostkach AHC zrobiłem generator do zabawy w TDR. Działa sympatycznie :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu piątek, 28 grudnia 2018 16:19:15 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:

Dzieki za odzew. Moglbys cos wiecj dodac aby mnie oswiecic co to sa kostki AHD i z czym to się je? Może Twój pomysl bylby cenny? Z tym, ze sam już w stanie skuckac nic podobnego w stanie nie jestem bo oczy odmawiają służby. Okulary 5 dioptrii na plusie sa za male a i reka za krotka by cos na odleglosc nia majstrować:)

Mam troche elementow np scalak MC 10198, umozliwiajacy wykonanie GPI (generator pojedynczych impulsow) o dlugosci kilku nano-sekund. Gorzej z szybkim detektorem, np fotodioda, ktora ten krotki impuls swietlny odbity od lusterka ustawionego w odleglosci powiedzmy 1.5 m, moglaby odebrać i w miare szybko go odpowiednio uformować aby on podany na trygger GIP-a wyzwolil następny? Takie drobne problemiki się pojawiają. Czy Twoje kostki potrafią takie szybkie cuda wyczyniać? Dziekuje za już i proszę o więcej.

Pozdr Tornad

Reply to
Tornad

Czy koniecznie musi być świetlny? Nie może być ultradźwiękowy? Jeśli może, to są gotowe moduły -- może się przydadzą.

Reply to
Queequeg

Musi być swietlny. No od bidy mikrofalowy. I dzialac w próżni. Wczesniej zrobiłem ultradzwiekowy oparty na gotowych modulach, dzialajacy w powietrzu. I dzialal ale tylko do predkosci wiatru poniżej 20 m/sec. Potem wpadal w masturbacje powietrzne bardzo podobne do tych, w ktore wpadają samoloty rejsowe przelatujące przez niewielka chmurke. Lub inny jet stream.

Kolor laserka może być dowolny byleby w zakresie widzialnym. I slaby aby reki czy innego organu nie przypalil. Zasady BHP obowiazuje. Jeden taki co nie uwazal to się potem zenic musial:)

Pozdr Tornad

Reply to
Tornad

W dniu 28.12.2018 o 19:03, Tornad pisze:

AHC. To samo, co HC, tylko szybsze.

Stereomikroskop.

Spójrz na to:

formatting link
P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Jako zleceniodawca zaproponuj cene jaka jestes sklonny zaplacic. Nikt sie nie zglosi podniesiesz. Zglosi sie wielu zrobisz licytacje.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu sobota, 29 grudnia 2018 18:55:03 UTC+1 użytkownik Zenek Kapelinder napisał:

Dzieki za zainteresowanie i cenna rade, która wygląda zachecajaco. Krotko pisząc, mam na ten cel przeznaczone tysiąc dwiescie dolarów. I na tym moje możliwości na dziś, się koncza. To jest 4500 zl. I nie robie z tego zadnej tajemnicy. Z tym, ze oprócz elektroniki widzialbym w ustrojstwie wydłubane z jakiegoś dalmierza, elementy optyczne (szkiełka z obudowami), bo to również wymaga wysokiej precyzji, z ktora już sam sobie nie poradze.

Zapraszam do pracy czy współpracy. Swoje propozycje czy uwagi można kierowac na mój priv adres: snipped-for-privacy@aol.com

Te szybkie kostki zaproponowane przez P.P. wydaja sie rownie nadziejne. Ustrojstwo buduje w celu wykonania cyklu pomiarow doswiaczalnych i ich opublikowania w redakcji, która na to czeka. Jeśli wyniki okaza się nadziejne, istnieje możliwość poszerzenia zlecenia na wykonanie kilku sztuk kopii urządzenia.

Pozdr Tornad

Reply to
wajdat

patrzyłeś tą książkę?

Półprzewodnikowe generatory impulsów nanosekundowych A. Rusek

czy naprawdę nie ma w niej żadnych informacji na ten temat?

Reply to
coś tam 'POPiS/EU

W dniu 2018-12-29 o 11:40, Paweł Pawłowicz pisze:

z innych ciekawych IMHO źródeł, może coś zainspiruje:

1) AN47 z Lineara - może tam coś podpatrzysz, 2)
formatting link
formatting link
-> TDC7200
Reply to
Michał Baszyński

W dniu niedziela, 30 grudnia 2018 22:13:13 UTC+1 użytkownik Michał Baszyński napisał:

Piko-dlugosci mogą okazac się za krótkie. Tu chyba należy znaleźć jakiś kompromis. Bo co z tego ze uzyskam pojedynczy impulsc pikoeskundowy gdy nie mam tak szybkiej fotodiody, ktora by ten impuls swietlny zdazyla odebrac. Potem należy go wzmocnić i uformować z niego impuls wyzwalający, ktoryby wygenerowal następny. Na poprawnym rozwiązaniu tych problemów będzie polegac cale rozwiązanie. No ale to przybliza problem, który mimo teoretycznej prostoty, zaczyna się komplikować. Dzieki za zainteresowanie. Może dzieki temu ktoś wpadnie na jakiś swój niezly pomysl. Zapodalem orientacyjny czas lotu promienia świetlnego do lusterka i z powrotem na te 10-15 ns. W tym czasie układ generatora pojed. impulsow (GPI) powinien się zresetować aby po tym czasie był gotowy do przyjęcia impulsu wyzwalającego i wygenerować impuls następny.

Pozdr Tornad

Reply to
Tornad

W dniu poniedziałek, 31 grudnia 2018 11:49:29 UTC+1 użytkownik Tornad napisał:

a moze bys przerobil pomysl zamiast impulsów na zmiane stanów. Zmian z 0 na 1 to jeden impuls, zmiane z 1 na 0 ignorujesz. Moze tak by było łatwiej, bo troche dluzsze sygnaly mozesz miec.

b.

Reply to
Budyń

W dniu poniedziałek, 31 grudnia 2018 15:33:27 UTC+1 użytkownik Budyń napisał:

Pomysl przedni. Tyle, ze jak dotad to jeszcze nie mam co zamieniać czy dzielic.

Ale dzięki Tobie domyslilem się co oznacza, ze z danego projektu wychodzą nici. Jak nie ma materii to od bidy można uszyc szaty Cysorza, samymi nicmi. Szaty, które będą widoczne jedynie przez wtajemniczonych, swiatlych i inteligentnych a niewidoczne przez tepakow, kolkow i matolkow, do czego żaden z nich się nie przyzna. Bo w ten sposób by się wydalo. Calkiem podobnie jak sam musialem się domyslic co oznacza dupa w kwiatach:) Pozdr Tornad

Reply to
wajdat

Dnia Mon, 31 Dec 2018 08:12:14 -0800 (PST), snipped-for-privacy@aol.com napisał(a):

Raczej mało w tym sensu, bo zapewne ci chodzi o jakąś dokładność a ta nie wiąże się z krótkością impulsu tylko ze stromością zbocza. A ta wymaga niestety tak samo szybkich układów.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 31.12.2018 o 15:33, Budyń pisze: [...]

Albo serii impulsów. Mierzyć fazę między impulsami wysyłanymi i powracającymi.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu poniedziałek, 31 grudnia 2018 17:45:19 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:

Za dużo komplikacji. Takich wysokich wymagan nie mam. Chlopcy z firmy Leica przed laty wymyślili dystansometer laserowy dzialajacy na zasadzie pomiaru czasu lotu impulsu świetlnego do celu i z powrotem. Uzyskali nieoczekiwanie duza precyzje pomiaru odleglosci. I odpowiednio wysoka cene swego produktu. "Czajniki" swoim zwyczajem ten model zerznęli i obecnie produkuja je w ilościach masowych w cenie kilkudziesięciu dolarów za sztuke. Mam takich kilka w tym jeden oryginalny Leica. Dokladnosc pomiaru wynosi plus minus 1 mm na odleglosci do 100 metrow. Odleglosciomierze geodezyjne maja dluzsze zasiegi. Dlatego zaproponowałem aby te dwa kluczowe układy, układ generatora impulsow świetlnych i ich odbiornika wykorzystać z gotowego urządzenia. Niestety schematu ani nawet układu blokowego tych miernikow nigdzie nie uświadczysz. A wszystko wykonane w skali bliskiej nano, uniemozliwiajacej możliwość wydłubania czegokolwiek zwłaszcza, ze systemem steruje mikroprocesor praktycznie uniemozliwiajacy dokonywnaie jakichś przerobek. Mam tez układ nieznanej firmy, swoista staroc, wykonany w skali zjadliwej, czyli mikro. Obudowa ma wymiary kolo pol malej ceglowki. I odnosna mase na bazie odlewu cynkowego. Jego rozebranie polaczone z koniecznoscia rozlutowania spowodowalo, ze po ponownym zlozeniu i zlutowaniu, już więcej nie zadzialal. Może kiedyś nada się do wykorzystanie dość wypasionej optyki zbudowanej na zakresie podczerwonym...

Pozdr Tornad

Reply to
Tornad
Reply to
invalid unparseable

W dniu 31.12.2018 o 20:16, Tornad pisze:

Właśnie te "geodezyjne" mierzą czas przelotu. I mają odpowiednią cenę. Te tańsze, na mniejsze odległości, mierzą różnicę faz.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Wreszcie ktoś to napisał.

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.