Międzyfazowe w USA

No i sąsiedzi mnie teraz męczą abym coś wymyślił aby podłączać im to co przywieźli. Oczywiscie trafa i autotrafa. Na pierwszy ogień suszarka i pralka. Zauwazyłem ze suszarka jest chyba zasilana z miedzyfazowego napiecia czyli 240V wiec może sposobem da sie podłaczyc do naszyego 1 fazowego.

Czy ktoś się orientuje czy połączenie między fazowe w USA to 240V i można zasilić wówczas takie urządzenie przystosowane do miedzy fazowego USA do naszego 1 fazowego ?.

W instrukcji suszarki do podłączenia jest listwa z 3 zaciskami 1,2,3 instrukcja przewiduje podłączenie 3 lub 4 przewodowe zaciski listwy 1 i 3 to chyba połączenie między fazowe(240V) listwa 2 zawsze jest podłączona do zacisku Neutralnego. jeżeli jest czwarty przewód to jest to uziemienie do obudowy.

Teraz pytanie czy ktoś sie z takim podłączeniem spotkał ?. Instrukcja to same rysunki listwy podłączeniowej i nic więcej, zdanych parametrów. Może byc taka sytuacja że główne zasilanie suszarki jest 240 (miedzy fazowe) a elektronika i przekaźniki mogą byc zasilane z 115V (jednofazowe). Wówczas można by to zrobić że zasilamy z naszego 1 fazowego zaciski 1,3 i włożyć transformator mniejszej mocy do zasilania elektroniki. Lub taki wpadł mi pomysł ? 1,2 zasilić z naszych 240V i dac mniejsze auto trafo z wyjściem 115V na zacisk N. Ale czy przekaznik róznicowo prądowy nie bedzie wówczas wywalał ?.

Coś dywaguję za mocno i chyba bez rozebrania tego ustrojstwa sie nie da nic zrobić tym bardziej ze instrukcje dla amerykancow są historyjkami obrazkowo ostrzegawczymi, nawet nie ma jaką moc pobiera urządzenie ale za to jest ile średnio zaoszczędzisz dolarów na tym urządzeniu. No cóz co kraj to obyczaj ?.

pozdr AK

Reply to
Andrzej Kmicic
Loading thread data ...

  1. pierwsze pytanie - co za dureń przywozi tego typu urządzenia z USA?? Ktoś totalnie bezmyślny... Przypominam że oprócz napięcia istotna jest też dla silników prądu zmiennego częstotliwość (50 a nie 60Hz).
  2. drugie pytanie - dlaczego uważasz że w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia gospodarstwa domowego przeznaczonego do pracy w konkretnych instalacjach domowych o konkretnych parametrach miałyby się znaleźć bezużyteczne dla 99.9999% klientów informacje??? Czy na pralkach sprzedawanych w Polsce są informacje o tym jak je należy podłączyć do sieci amerykańskiej? No coż, co kraj to obyczaj...
  3. trzecie pytanie - czy suszarka jest gazowa sterowana elektrycznie czy w całości elektryczna?
  4. większość zegarków w urządzeniach tego typu pracuje bez kwarców i napędzana jest częstotliwością sieci 60Hz a więc zegarki będą działać niepoprawnie w Polsce na zasilaniu 50Hz.
Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

No stało sie nawiezli nikt madry im nie poradził, choc u nas cięzko o tak DUŻĄ pralkę i suszarkę. U nas takie popierdółki są. Tam cale pranie i suzenie na raz wchodzi :-).

No ale choć podstawowe jak pobór mocy powinny być a tu jest taki przewód tu a taki tu a najlepiej zawołaj firmę monterską. Cos tam wiem ale dysponując taka instrukcją tez nie wiele bym zrobił.

Elektryczna calkowicie. I pewnie ta grzałka chodzi na miedzyfazowym w USA.

Wyswietlaczy tam nie ma jest jakiś programator.

pozdr Ak

Reply to
Andrzej Kmicic

Pszemol pisze:

Z tym się zgadzam. Nie wiem, ile kosztuje pralka w USA, ale w Polsce są one na kieszeń przeciętnego kowalskiego.

Bez przesady. Asynchronicznym nie zrobi większej różnicy. A synchroniczny to jedynie czasami bywa w programatorze pralki, najwyżej dokładniej upierze jak godzina będzie trwać 72 minuty.

Polska pralka bierze tylko fazę i neutralny. Jeśli amerykańska bierze 2 fazy i neutralny, to współczuję z powodu komplikacji.

30 lat temu. Dzisiaj znacznie taniej jest wlutować kwarca i zasilać zegar prądem stałym, niż robić zasilacz z dodatkowym transoptorem. Zwłaszcza, że obecnie zegar jest na mikroprocesorze, a raczej ciężko chodziłby mikroprocesor taktowany sygnałem 50/60 Hz :D
Reply to
Tomasz Wójtowicz

Elektryka w Usa jest prosta. Prad ma tylko dwie fazy. Najprosciej to sobie wtyobrazic tak: Przed kazdym albo kilkoma domami na slupie wisi trafo, ktorego uzwojenie pierwotne zasilane jest wysokim napieciem a uzwojenie wtorne jest cewka z odczepem w srodku. Ten srodek jest przewodem zerowym a te dwa konce cewki daja po 120 V w obie strony czyli na koncach jest 240V. Teraz moc. Ja mam bezpiecznik glowny na 100 A czyli maksymalna moc jaka moge dysponowac wynosi 24 kW. No i czestotliwosc jest wieksza 60 Hz, ale to wiesz. Wiec sam musisz pokombinowac wiedzac, ze te dwie fazy sa przesuniete o 180 stopni a nie jak nasze trzy co 120 stopni. Podlaczenie urzadzen duzej mocy moze byc utrudnione choc nie niemozliwe. Mam taka suszarke o jakiej piszesz, ona pobiera co najmniej 20 A z tych dwu faz czyli grzalka ma okolo 5 kW mocy. Ale podobnie jak bojlery ma ocje na polowe tej mocy. Wiec nalezaloby podlaczyc ja przez trafo 240/240 z odczepem w srodku; ten odczep nalezy traktowac jako zero i go dodatkowo uziemic. Jak przewidujesz elektronika bedzie zasilana z jednej galezi czyli 120 V. Ale taki trafo klasyczny to swoje bedzie wazyl a i cena na pewno bedzie wysoka. Toroid przy takiej mocy moze wymagac "rozrusznika"... Ten trzeci drut jest tylko uziemieniem, przewodem ochronnym, ktorym uziemia sie wszystkie puszki, skrzynki, obudowy, nawet lampek nocnych. Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad

Tornad pisze:

Zużywacie dużo miedzi w tych Stanach :)

Reply to
gary

Bądź łaskaw zauważyć że KAŻDE tego typu urządzenie (tzn. takie bez "kabla jednostronnie lub obustronnie rozłączalnego, zakończonego wtyczką") wymaga podłączenia przez WYKWALIFIKOWANEGO montera :-))). A nie przez znajomego, który "coś tam wie"... Skoro nie potrafisz to znaczy że nie powinieneś się za to zabierać ;-)

Reply to
Robert_J

Dnia Wed, 18 Nov 2009 00:31:27 +0100, Tornad napisał(a):

No właśnie, tyle razy miałem zapytać i zawsze mi wylatywało z głowy. Jak oni tam do cholery kręcą silnikami większymi od 1kW? U nas wiadomo, 3 fazy i się kręci...

Reply to
Jacek Maciejewski

Robert_J pisze:

He no tak nalezy ostrzegać ale ja mam uprawnienia co prawda juz nie wazne bo nie uzywam profesji od dawna. I to moje zdanie to jakby małe zdziwienie do podejścia do gawiedzi w stanach.

pozdr AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Mają też 3 fazy - ekspierd trochę kłamie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Wychodzi, że moc urządzenia interesuje tylko jednego na milion. No, no, do czego to w tej Ameryce doszło ;-) Myślę, że w Polsce jest jednak więcej jak 40 osób które chcą wiedzieć jaka jest moc kupowanego urządzenia i należy się z tego cieszyć. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

RoMan Mandziejewicz schrieb:

Dokładnie tak. W skrócie:

Sieć energetyczna jest (trójfazową) siecią średniego napięcia. Domy mieszkalne są podłączone przez transformatory, na ogół wiszące na słupach linii ŚN i dostają 2x110-120V (fazowo 180 stopni, trafo z odczepem) i moc, jaką potrzebują. Na ogół dużo, ze względu na klimatyzację, piekarniki indykokompatybilne i audiofilskie wzmacniacze audio (te po n-kW sinus na kanał). Większość ustrojstw domowego użytku jest podłączona między jedną z faz a środek trafa, czyli na 110-120V, urządzenia dużej mocy są podłączone międzyfazowo + odczep z ziemią. Ale uwaga!!, elektronika w urządzeniach dwufazowych jest w więszości przypadków podłączona jednofazowo!

Oprócz tego możesz mieć prąd trójfazowy, 3x127V, co 120 stopni jak u nas. Pozytywną strona tego jest fakt, że napięcie międzyfazowe wynosi ok. 220V, dzięki temu mogę się tam podłączyć z nieuniwersalnymi urządzeniami europejskimi, o ile mi częstotliwość nie przeszkadza. Oczywiście są też przyłącza trójfazowe dla wyższych mocy o wyższych napięciach. Nie wiem dokładnie, ale to coś w okolicach 3x400V, ale się w tym nie babrałem. 3x127V/30A mi wystarcza w zupełności.

W drugą stronę zastosowałem trick następujący: dostaliśmy urządzenie zasilane właśnie 3x127V/63A. W sumie są to dwa silniki sterowane przez przekształtniki. Przełączyłem uzwojenia pierwotne transformatorów z gwiazdy (3x127) na trójkąt (3x220V). Na szczęście mają one sporą rezerwę, na skutek niższej częstotliwości impedancja uzwojeń jest niższa. Przez to styczniki poszły się kochać po kilku latach. Wymieniłem na 110V/50Hz i chodzą już ponad 10 lat bez problemu.

Rozwiązanie dla kolegi: Autotransformator 2x110V słusznej mocy (P-pralka + P-suszarka), do tego amerykańskie gniazda i już sprawa gotowa.

Waldek

PS Amerykańską pralkę też bym chciał mieć, ale nie wiem, gdzie bym to postawił ;-).

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:4b03bd90$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Niewiele energooszczednych zrodel swiatla uzywaja, oraz jak wielu grzeje pradem to chyba rzeczywiscie maja to w dupie.

Reply to
Ghost

Stany to w ogóle dziwny kraj ;-). Ja osobiście uważam go wręcz za poroniony....

Reply to
Robert_J

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

A te wieksze dostepne w Polsce nie starczaja? Ja uzywam zwyklej - co prawda tylko dwie osoby, ale naprawde rzadko uzywam, zwykle ida trzy prania ciagiem ale ze wzgledu na kolory i materialy i tak bym jednorazowo nie mogl odpalic.

Reply to
Ghost

Tornad pisze:

To typowa instalacja jak u nas jednofazowo zasilane gospodarstwa domowe. Z tą róznicą że sa dwa fazowe, neutralny i uziemienie. Zapewne te transformatory na słupach są z jednej strony 3 fazowe z drugiej dwufazowe ??? , bo 3 fazy w stanach są obecne a równomierność obciązenia faz jest wymagana i konieczna. Mam w domu spawarkę o przełączanym sposobie zasilania albo 1 albo 2 fazowe i przesunięcie fazy o 120 nie ma znaczenia, odpowiednio sa przełaczane uzwojenia pierwotne trafa spawarki.

z tym uziemieniem sztucznego zera to problem poniewaz myslałem nie o trafach ale zastosowac autotrafo.

Układ miekkiego startu ciekawe czy tam jest pozystor mocy ?.

Faktycznie zaczyna byc sprawa nieopłacalna i skomplikowana, gdybym miał na to wpływ wcześniej to odradził bym im sciąganie tego wszystkiego.

Tak na nasze warunki bede musiał sprawdzić czy obwód grzałki mozna właczyć na nasze 1 fazowe bezposrednio a układ sterowania jezeli jest zasilany z połowy miedzyfazowego z uzyciem autotrafa mniejszej mocy.

Wymysliłem to tak że jezeli 1 i 3 to zaciski 240 V to właczyć na nie bezposrendnio nasze jednofazowe, N->1 Faza->3 jednoczesnie autotrafo mniejszej mocy na sterowanie odpowiednio do 1(N),2(N*),3(F) tworząc sztuczne N*, i ochronny normalnie do obudowy. Wg mnie to powinno zadziałać i niepotrzebne będzie duże autotrafo.

Ale dokad nie rozbiorę tych urządzeń nic nie mogę powiedzieć. Chyba że ktoś to sprawdzał.

Dzięki trochę wiem więcej ale jeszcze mało :-). pozdr AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Ghost schrieb:

Czasem by się po prostu przydała. Moich dwóch niedorostków i ja produkujemy dość dużo rzeczy do prania. Szczególnie po urlopie mam orgię pralniczą. Ale fakt, na co dzień te 6kg ładowności wystarcza.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

No tak, dwa niedorostki plci meskej moga dac pralce w kosc... znaczy w beben.

Reply to
Ghost

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl

Podobnie mieli z samochodami. Nie ma silnikow mniejszych niz 150KM przy federalnym ograniczeniu do 55mph, a benzyna kosztuje tyle ze nikogo nie interesowalo spalanie.

To ostatnie sie zmienilo :-)

Ale po co im wiedziec ? Kupujesz urzadzenie do uzytku domowego, to podlaczasz do gniazdka i uzywasz :-)

J.

Reply to
J.F.

Wykwalifikowany monter powiedziałby mu że to urządzenie jest przeznaczone na rynek amerykański i on go w Polsce nie podłączy bo złamałby reguły branżowe.

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.