Mały kondensator tantalowy

W dniu 01.09.2016 o 12:51, szod pisze:

Mas rację, mój błąd. Miałem na myśli termistory.

Reply to
Mario
Loading thread data ...

Użytkownik "HF5BS" snipped-for-privacy@jo.pl napisał w wiadomości news:nq9n08$99n$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Ja wskazałem i uzasadniłem która z Twoich hipotez jest prawdziwa ("no trudno jest niedoskonałość"). A Ty, odpowiadając mi na to, wypisujesz jakieś chore majaczenia. To, na co Ty trafisz ma się nijak do powodu produkowania takich kondensatorów. Bierzesz jakieś tabletki, czy co? Bierz mniej.

Dalej też nie widzę związku... P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@cutthismicromade.pl napisał w wiadomości news:nqbdds$ol9$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

No widzisz, jaki ten świat jest niedoskonały? Musisz z tym żyć...

Owszem, cukrzycowe i na nadciśnienie. Choć nie zbijają mi cukru do pożądanego poziomu, są nieco za słabe, a ciśnienie mimo to potrafi wyskoczyć, to dobra, będę brać mniej, tylko co organizm na takie dictum?

Na razie sie przejadam z problemem, by go lepiej zrozumieć, pojąć, ale choćby gromy z nieba waliły, to nadal goły cesarz będzie gołym cesarzem, choćby nie wiem, jak naród go podziwiał, i/lub sam cysorz był przekonany o swej wyjątkowości, polecam tę baśń Andersena "Nowe szaty króla/cesarza" (tytuł zależny od przekładu). Dla mnie te elementy były, są i możliwe, że będą, z wyjątkiem przypadków, gdzie ta akurat cecha jest z jakiegoś powodu oczekiwana, pożądana, no, zgoda, nie ma istotnego znaczenia, niepełnowartościowe. Przecież nikomu nie zabronię ich osadzania, więcej, sam to będę robić, moje komputery z takimi pięknie działają, ale to nie znaczy, że mam się zgadzać z tym, co mówią inni, nikomu przecież nie zarzucam rozmijania się z prawdą nawet o włos i sam będę "gnieść" każdego, co będzie to zarzucać, włącznie ze sobą samym, jeśli się trafi. W końcu ideałów NIE MA. A ja lubię drążyć aż tak szczegółowo. I umiem też odszczekać, jeśli nie wyjdzie na moje/ Aha... wykresy? Jak oczy się lepiej poczują, to się wczytam też w literki (zakodowałem już sobie, jak to ma wyglądać), niestety, szanse na to, zanim naprawię podświetlenie matrycy, są niewielkie, ale są. Oczywiście, porównując karty, na pewno będę szukać sprzeczności, na 100%, taki głos advocatus diaboli.

Reply to
HF5BS

W dniu 01.09.2016 o 22:56, HF5BS pisze:

Przede wszystkim to jest ferroelektryk i jego polaryzacja ulega nasyceniu. Zobacz sobie str. 11 w

formatting link

Reply to
Mario

W dniu 2016-09-02 o 11:35, HF5BS pisze:

Zawracasz d..ę i tyle. Gdyby były wadliwe, to nikt by ich nie używał, a w związku z tym kupował, więc nie byłyby produkowane. Równie dobrze możesz narzekać na supercapy, że nie można z nich dużo prądu wyciągnąć. Albo na baterie, które mają bardzo różną pojemność w zależności od prądu. Po prostu takie są i już. Mają swoje zalety, mają wady.

Ba, niektórych parametrów łatwo nie uświadczysz. Ot, taki prąd (ripple current, żeby nie było że znów ktoś jakiś znamionowy wymyśli czy coś). Dla elektrolitów masz, dla X7R nie. Jest jakieś takie tłumaczenie dlaczego tak właśnie jest - i ono jest OK. Tyle, że wynika z niego, że wydzielana moc ma znaczenie - też OK. Ale przecież można byłoby jakieś przykładowe dane do karty wrzucić - ale nie, przynajmniej ja nie znalazłem w żadnej, ani też w nocie aplikacyjnej. Możesz sobie policzyć

- pod warunkiem, że masz dość danych. A że problem występuje to się już przekonałem i zanim projekt dam do realizacji wolałbym się przynajmniej z grubsza upewnić, że jest OK.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 01.09.2016 o 19:02, HF5BS pisze:

Znaczna część urządzeń pracuje na coraz niższych napięciach. Masz zasilanie 3,3 V to dajesz tam 4.7uF/10V i uzyskasz zapewne jakieś 3,5uF przy 3,3V. I zajmuje to bardzo mało miejsca. Kiedyś musiałeś dać elektrolit czy tantal np 4,7 czy 10uF i równolegle 100nF. Ja tu widzę postęp, a ty narzekasz. Jak musisz pracować na 12 V to dajesz jakiś

0805 10uF/25V. Jak potrzebujesz pojemności stabilne w funkcji napięcia to dajesz jakiegoś klocka foliowego, ale wtedy aparatura nie będzie mała. Nie ma co narzekać. Oferta jest coraz bogatsza, tylko jako projektant trzeba świadomie dobierać elementy. Czyli znać ich charakterystyki, a nie tylko jakieś dwa parametry znamionowe na krzyż.
Reply to
Mario

W dniu 02.09.2016 o 14:36, Mario pisze:

Czyli trzeba mieć zapas różnych kondensatorów na różne napięcia. Listek

100 sztuk kondensatorów 0603 kosztuje zazwyczaj od 2 do 20 zł. Te drogie (20gr/szt czy droższe) są sprzedawane czasami po 10 szt. Jak trafisz na układ pracujący pod wyższym napięciem to dajesz kondensator na wyższe napięcie.
Reply to
Mario

W dniu 02.09.2016 o 11:35, HF5BS pisze:

Skoro chcesz pojąć to nie wiem po co prowadzisz spór z ludźmi którzy próbują ci coś wytłumaczyć. Zacznij czytać dataszity i noty aplikacyjne producentów to pojmiesz złożoność problemu, ty próbujesz bronić jakiegoś twojego przyrodzonego prawa do ignorancji, która nakazuje ci się kierować wyłącznie dwoma parametrami znamionowymi w dodatku źle przez ciebie rozumianymi.

Reply to
Mario

W dniu 01.09.2016 o 21:19, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Jaki rozmiar? 0402?

Reply to
Mario

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:nqblc2$ffv$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Zakonotowane, uwzględnię w dalszej rozkminie. Jak powiedziałem, cierpliwości, to trochę potrwa.

Reply to
HF5BS

Użytkownik "Dariusz Dorochowicz" <dadoro@_wp_._com_> napisał w wiadomości news:57c95f0b$0$15205$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wiercę dziurę w brzuchu, etc, to prawda.

Poczekajcie cierpliwie, zbiorę odpowiednie dane i przedstawię na konkretach, skąd moje uważanie.

Policzę, na pewno, jeśli zajdzie potrzeba.

Masz u mnie piwo za tę wypowiedź. Jestem czepialski nudziarz, ale mam ogromne poczucie sprawiedliwości, tylko te definicje, trochę jak w wierszu o dupie... Może zmienię "definicje", bo pora na ostateczny "osąd", jeszcze nie nadeszła, będę sprawiedliwy, nie martwcie się. Wolę po prostu uniknąć sytuacji, że zbyt łatwo rozpoznam jakiś problem, a potem okaże się, że jak jakiś matematyk rąbnął się przy liczeniu liczby PI i od któregoś-tysięcznego miejsca, miał zupełnie zły wynik, najgorsze, że się nie skapował w porę. A przestawić się będzie bardzo trudno.

Reply to
HF5BS

W dniu 2016-09-02 o 14:44, Mario pisze:

No, przykładowy X7R Samsunga 0603 w TME szpulka 4k szt za niecałe 30zł netto. Albo i za 16. Tylko to zużyj.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:nqbrph$4v1$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Ale ja nie na postęp narzekam, tylko na wady, które tak się trafiło, przy tym postępie się pojawiły. Nie na to, że mniejszy element mieści więcej, tylko, że ma wady, których raczej mieć nie powinien, choćby aż taka zależność między C a U.

No jasne, przecież zanim sprzet powstanie, zbadam temat, czy wada będzie w danym momencie istotna, czy zupełnie nie! Jednak będzie, co by nie mówić.

No przecież, że...! Spoko! Czekaj cierpliwie, aż się z tym prześpię. Na razie rozkminiam, cały spacer z psem wieczorem poświęciłem na rozmyslania, bo szukam błędu i u siebie też. Światu nie pozwole się nagiąć, lizać mu D4, ale i sobie, nie pozwolę na luksus lekceważenia, choć z poczatku będzie to wygladać inaczej. Ostateczną ocenę zaprezentuję i chętnie się nią podzielę!

Reply to
HF5BS

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:nqbs6q$691$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

No, dla mnie to jasna sprawa, że nie zapakuję kondzioła na U=300V do obwodu o U=5V, bo zje mnie chyba choćby upływność, czy inne kłopoty. Zwykle staram się dobierać, choć nie zawsze jest to takie proste, napięcie znamionowe kondensatora (zwykłego), na 150-200% roboczego, podobnie, nie zapakuję tranzystora o napięciu 60V do obwodu o napięciu 50, bo zapas IMHO będzie zbyt mały. Ale też nie przesadzić, żeby nie władować sie w jakieś zakrzywienie charakterystyki. Nie każdy tranzystor, jak KD502/503/2N3055, jest odporny na wtórne przebicie, chociażby... itd. Kiedyś pisałem, że w jakims układzie, miałem malutką zenerkę 9v1, co zjarała się była )od czego, nie wiem, nie było sladu ingerencji z zewnątrz, a układ po wymianie ruszył natychmiast, szczęśliwie, nic poza tym nie padło), aż nieco się nadwęgliła płytka drukowana, oczyściłem dokładnie. Zasunąłem kobyłę o prądzie 1A i oczywiście, pomierzyłem, czy napięcie jest OK, na szczęście było idealne i pięknie trzymało, byłem uprzedzony przez Was, że mogę się władować w zakrzywienie charakterystyki, ale miałem szczęście (i nie bardzo miałem wybór). Na szczęście, udało mi się naprawić, to był taki duży boombox Philipsa, AW7530, tylko jeszcze gumki do magnetofonu nabyć muszę i będzie zrobione. Przy okazji palce rozruszam, mniej wtedy bolą po bezruchu.

Reply to
HF5BS

użytkownik Mario napisał:

Wyglądają na 0402. To nie mój projekt.

Reply to
bronek.tallar

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:nqbsgp$79v$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Dzięki temu wiem, w czym sie nie zgadzamy.

Jeśli wprowadzą przepis, natychmiast zaprzestanę.

Powiedzmy, ze jestem nieufny i dziś już nie przyjmuję, jak kiedyś, na wiarę pierwszego zobaczonego szczegółu. Stąd w taki dziwny sposób szukam niezależnych źródeł, przynajmniej 2.

Reply to
HF5BS

Użytkownik "Dariusz Dorochowicz" <dadoro@_wp_._com_> napisał w wiadomości news:57c978ed$0$15202$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

100 weźmiesz do urządzenia, a 3900 posłuży jako nabój do procy, strzelać do puszek :) Spokojnie, zużyjesz. Pamiętasz dawne czasy, gdy mieć dysk 425MB to było dużo? Zająłem 60MB i się martwiłem, kiedy ja to zapełnię. Hehe, stało się to szybciej, niż się spodziewałem.
Reply to
HF5BS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.