Małe Pi ale z dyskiem mSata/M.2

Cześć.

Pojawiło się coś wreszcie na rynku, co: a) wyglada jak Pi b) ma złącze dysku mSata/M.2 c) kilka pinów gpio d) przyzwoitą moc obliczeniową e) "nie za miliony"

?

Pojawiło mi się zagadnienie "pomiarowe" w którym muszę coś magazynować na dysku i do wyboru mam terminal x86 albo rzeźbe z Pi + dysk USB. Ale może coś nowego się pokazało ostatnio, nie śledze już tych setek płytek podobnych do pi. Widział ktoś z Was coś podobnego do Pi z miejscem na dysk ssd?

Reply to
heby
Loading thread data ...

Ten wyglada, ze ma:

formatting link
Zastanawiam sie nad zakupem ichniej obudowy do RPi 4 z czterema dyskami SATA i przeniesieniem na to Nextclouda, ktory teraz zzera prad w Dellu R420.

Mozesz jeszcze porzezbic:

formatting link

Reply to
K

Qrcze, może ja źle patrze, ale to złacze M.2 takie na odpi.. się. Nie ma ja tego dysku zamocować na płytce...

Ehhh, no właśnie tego chce uniknąć...

Tak swoją drogą nie potrafie zrozumieć twórców Pi. Powinni wystawić na zewnatrz jak najwiecej interfejsów, przecież dodanie kilku ścieżek na pcb jest tanie.

A to wszystko takie ... do dupy. Nawet sensownego bootloadera nie potrafili do dzisiaj napisać. Jakaś taka niemożność ogólna...

Reply to
heby

Ktoś dobrze to przemyślał - musisz potrząsnąć sakiewką drugi raz:

formatting link

Reply to
Zbych

formatting link
Adam Górski

Reply to
Adam Górski

Glutomiotem. Dysk będzie dostawał termicznego kopa od procesora, ale pewnie trochę pociągnie.

NanoPI M4 ma wyprowadzone PCI-e x2:

formatting link

To miało być dla siedmiolatków do nauki programowania, starym prykom się spodobało i oglądają na tym Pornhuba oraz kociarskie filmy z YT(czasem nawet stawiają serwery).

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

Miało być nie za miliony :/

formatting link
$333.

Reply to
heby

Co za druciarstwo.

Dzisiątki zaspołów projektuje taki minikomputery i nikt nie wpadł na zamocowanie złacza M.2 w *poprawny* sposob? Nie wierzę :D To się nie dzieje naprawę...

Reply to
heby

A co jest nie tak z bootloaderem w RPi? Moze sie bootowac z karty SD, moze sie bootowac z USB. Druga opcja do niedawana nie byla dostepna dla RPi4 ale juz jest.

Reply to
K

K snipped-for-privacy@email.com napisał(a):

No jest, jak sobie ręcznie zainstalujesz i to na dodatek w wersji beta. To są jaja. Nie mówiąc już o tym, że w RPi3 nie było problemu, więc mamy do czynienia z regresją.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

?? A w pi to jest coś innego niż U-Boot? Co masz przeciwko ubotoowi? To to chyba najbardziej powszechny we wrzechświecie loader do embedded. Nawet picki ubootem ładuję.

Reply to
Marek

Mija X lat i kilka wersji hardware. Pi dalej nie potrafi bootować z niektórych urządzeń masowych i sieci. Wszystko niedorobione. Brak konfiguracji, szczególnie brak czegoś przypominającego BIOS (choćby po serialu jak wyświetlenie bitmapy przerasta ich mozliwości). Bootloader dalej komunikuje się mrugając diodami mimo że mam wpięty monitor HDMI. Brak wirtualizacji i zarządzania zdalnego. Brak możliwości zapisania "bootuj z SD nawet jak jest USB". "Czasami się rozprogramowuje i h... wie czemu".

Regresja, ale tak przed lata 80te kiedy robili IBM 5150. A nie, sorry, on potrafił pokazać kursor ...

To nie jest przeiw u-bootowi tylko przeciów ludziom którzy nie potrafią nic więcej zrobić poza absolutnie minimum-1. Czuje się niekomfortowo kiedy hardware ma potencjał ale wyszło jak zwykle.

Reply to
heby

Mysle, ze zbyt duzo oczekujesz za te pieniadze.

Reply to
K

A jeszcze, ze tak zapytam jakiej wirtualizacji, hypervisora? Sa przeciez. Nawet swego czasu VMWare zaprezentowalo dzialajacego builda na ARMa.

Reply to
K

W *BIOSie* (albo bootloaderze). Bare metal.

Z grubsza: abyś dostał konsole szeregową o której nie wie system i zrobił restart na przykład. Że o bardziej wypasionych detalach nie wspomnę.

Reply to
heby

Takie funkcje maja serwery i to za doplata, iDRAC czy iLO. Poza tym czy to:

formatting link
nie spelni twoich oczekiwan?

Reply to
K

Nie istnieje nawet śladowy powód dla którego nowoczesny procesor miałby to mieć jakoś specjalnie skomplikowane. Ja rozumiem że w architekturze x86 i dwóch profesorów nie styknie żeby wyjśc z trybu Real, ale na ARMie wirtualizacja nie ma obciążeń z architektury ZX Spectrum i powinno to być trywialne.

To nie to samo. Wobraź sobie że kernel zrobił oopsa i co teraz?. Chwilowo radzę sobie watchdogiem, ale to nie to.

Reply to
heby

Nie rozumiem, kogo masz na myśli - siebie? Skonfiguruj w ubocie to co potrzebujesz np. "boot SD gdy jest USB", uboot się świetnie konfiguruje.

Reply to
Marek

"Reboot on oops/panic"?

Reply to
Marek

I nie jest. Skąd ty jesteś? Z Zakopanego?

Czytanie twoich wypocin jest męczące. Wszystko takie proste i trywialne, tylko nikt tego nie chce dla ciebie zrobić za friko.

Może napisz do Długopisa? Sejm uchwali i będziesz miał.

Reply to
Kaczin

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.