LED/LCD/plazma - który oszczędniejszy?

Wszędzie piszą, że monitory/telewizory "LED" są oszczędniejsze od "LCD". Czy ta oszczędność wynika tylko i wyłącznie z modulacji jasności podświetlenia? Skuteczność świetlna białej LED i lampy fluorescencyjnej jest bardzo podobna więc na tym polu oszczędności nie widzę, no chyba, że węższy kąt promieniowania LEDów temu sprzyja. Bardzo cienkie ekrany "LED" są podświetlane krawędziowo. Czy w nich również korzysta się z regulacji tej jasności? Jeśli nie, to oszczędność w monitorze komputerowym raczej będzie słaba, gdyż większość czasu wyświetla się jasne obrazy. Zastanawia mnie też opinia większości, że "plazmy" żrą więcej niż LCD. Oczywiście zależy to od jasności prezentowanego obrazu i pobór prądu zmienia się dynamicznie. Poza tym takie wyświetlacze nie są mniejsze niż zdaje się

37" - świecenie takiej powierzchni musi zjadać sporo energii. Także kąt oglądania obrazu jest szerszy, czyli tak naprawdę emituje więcej światła niż LCD mimo takiej samej odczuwalnej jasności w widoku 'na wprost'. LCD traci światło na przejście przez polaryzatory więc jakby sporo energii marnuje. Oszczędności na pewno może przynieść OLED. Trwałość można by ominąć przez wymianę samej folii na zasadzie materiału eksploatacyjnego, jak worek w odkurzaczu :) No chyba że z odsieczą przyjdą jakieś kropki kwantowe...

Michał

Reply to
Michał Lankosz
Loading thread data ...

W dniu 2011-08-12 13:25, Michał Lankosz pisze:

nie wiem, wsadzam do gniazdka miernik gniazdkowy mocy i napisane jest

30W w trakcie normalnego oglądania TV 32" LED

ten sam miernik na drugim TV CCFL 32" pokazuje 64W

oba TV na zbliżonym poziomie jasności obrazu

Reply to
Twat

W dniu 12.08.2011 13:25, Michał Lankosz pisze:

niema telewizorów LED.. w domach. Ekrany led są 2x3metry, i stosowane są do wyświetlania reklam. LED w domowych TV to tylko podświetlenie i jak sam zauważyłeś w normalnych TV jest krawędziowe. Niewiele oszczędniejsze od świetlówek. Warto sie zastanowić nad aspektem cenowym. COŚ jest oszczędniejsze, jeśli cena zakupu+cena użytkowania w pewnym okresie jest niższa niż w konkurencyjnym produkcie. Druga sprawa to jakość tego co kupujesz. MOIM zdaniem jakość obrazu na tv za 2tyś, jest wyższa w plazmie niż w LCD, ale jak wiadomo gdzie polaków 3 tam 4 opinie. JAk JA bym miał do wyboru niesmaczne lody za 3 zł i smaczne za 5, to nie kupie wcale, albo kupie te smaczne. Na tv oszczędzałem parę lat dłuzej, ale kupiłem ten który ma lepszy obraz. PRzepaszam za dygresje, ale odpowiedź na Twoje pytanie, z technicznego punktu widzenia jest oczywista. W życiu jak to w życiu. stary CRT "chodził na okręta" i nikt sie nie martwił prądem. Plazma jest wyłączana gdy jej nikt nie ogląda - taniej jest!

ToMasz

Reply to
ToMasz

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:j23nqm$c05$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Znam zasadę działania i większość zainteresowanych również dlatego ująłem w cudzysłowie "LED". W sklepach i reklamach piszą LED, to jak je inaczej nazwać, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania?

Nie tylko krawędziowe ale i również od tyłu.

Ale tu już wchodzimy w politykę cenową i w tym wątku mnie to nie interesuje. Białe LEDy tanieją to i telewizory będą tanieć. LCD na początku swego istnienia były koszmarnie drogie i nadal są droższe od baniek, a mimo to ludzie raczej kupują LCD lub plazmy. Ja się pytam, co powoduje, że tv LCD z podświetleniem LED pobiera mniej prądu od tych ze świetlówką, o ile rzeczywiście tak jest.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

więcej dowiedziałbyś się na grupie Telewizja. Światło wytwarzane przez świetlówki i diody "kosztuje" podobnie. Nieco taniej - diody. Szczególnie jak diody będą za ekranem, (nie na krawędzi) i tam gdzie jest czarny obraz, będą wyłączone. Tylko ze to jest wyższa droższa klasa. Zazwyczaj TV led ma mniejszy (katalogowy) pobór mocy.

ToMasz

Reply to
ToMasz
[...]

Dlatego, że LEDy już od dłuższego czasu są wydajniejsze od świetlówek jako źródło światła ukierunkowanego.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Czyli oszczędności energii wynikają z tego, co przypuszczałem:

- modulacja jasności LED (o ile jest zastosowana w danym rozwiązaniu)

- kierunkowość światła LED

Coś zostało pominięte?

Michał

PS: Widziałem w notebooku modulację PWM podświetlenia - obraz migał trochę podobnie jak w starych CRT z odświeżaniem 50-60Hz, ale to już inny temat.

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2011-08-13 08:16, Michał Lankosz pisze:

Prąd na sterowanie matrycą. W rozwiązaniu klasycznym lub krawędziowym LED idzie sporo energii na "zaciemnianie" piksela jeżeli jest wyświetlana ciemna scena. M.in. dlatego w laptopach poleca się ustawienie jasnej tapety żeby matryca żarła mniej prądu.

Reply to
Gregorius

Użytkownik Michał Lankosz napisał:

Głównie to. Jak policzysz sprawność w lumenach na wat to ci wychodzi podobnie dla ledów i dla świetlówki. Ale jak doliczysz układ rozprowadzenia światła to ścianka ledów świeci w zasadzie tylko tam gdzie ma świecić a świetlówka świeci dookoła, dalej trzeba to światło złapać, wcisnąć w strukturę rozprowadzającą po ekranie, skierować w stronę widza - więcej po drodze się wytłumi i na boki powypuszcza jak do widza dotrze.

Nawet krawędziowe podświetlanie ledami pozwala w płytę rozprowadzającą skuteczniej wbić światło jak w przypadku świetlówki.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.