4x LED z jednego AAA

Loading thread data ...

Jesli w oryginale masz np 20mA na LED, to przy szeregowym polaczeniu potrzebujesz tez 20mA i okolo 8-12V. No i uwzglednic wspolczynnik wypelnienia.

Ale .. na jednym paluszku kiepsko sie robi przetwornice. Za male napiecia, za duze spadki na elementach.

J.

Reply to
J.F.

Muszę sprawdzić w pracy. Tam mam taki fajny układ scalony, który jest właśnie do tych celów. Był kiedyś dołączony do niemieckiego Elektora. Pracuje od 0.6V, prąd ustawia się indukcyjnością cewki. W każdym razie płytka z układem i cewką ma wymiary chyba 5x5mm.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Po pierwsze - to bym sprawdzil jak sie sprawdzi oswietlenie tej umywalki dwoma kiepskimi lampkami, bo chyba kiepsko.

A po drugie - po co ci jakas przetwornica, zapakujesz tyle baterii alkalicznych ile trzeba i bedziesz rzadziej wymienial. Albo od razu kupic akumulatory, bo cos mi sie wydaje ze umywalka w kuchni jest uzywana czesto.

J.

Reply to
J.F.

Witam,

Desoft pisze:

Białą też...?

Reply to
Dykus
Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 2010-11-07 19:32, Dykus pisze:

Białą to nawet bez rezystora.

Reply to
quasi

W dniu 2010-11-07 19:48, Marcin Wasilewski pisze:

bo to będzie latarka, stacjonarna:)) Pierwsze słyszę, żeby baterie stosować w domu pod umywalką. Ani to eleganckie, ani praktyczne, ani ekologiczne, ani ekonomiczne... Są jakieś zalety takiego rozwiązania? Trafo, przetwornicę, można zalać żywicą, umieścić z dala i kabelka ze

2m, jest możliwości.
Reply to
Jawi

W dniu 07.11.2010 19:56, quasi pisze:

I będzie super sprawność. Szkoda tylko, że dioda będzie pracować sporo poniżej swoich możliwości, zwłaszcza jak się trochę rozładują baterie.

Reply to
Michoo

Zobacz PR4401. Trzy nogi, kosztuje grosze. Do tego cewka i zasuwa toto od

0.6V. Można wycyckać baterie prawie do zera. Max. 2 LEDy szeregowo.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Ale tak generalnie cie nie minie. Albo 3 rzadko, albo po jednym czesto. Sa w tym niuanse, ale chyba nie warto kombinowac.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Irokez napisał:

Dwa paluszki? Albo specjalizowany scalak robiony w technologii układów cyfrowych (niziutkie Vth tranzystorów) albo w takiej technologii zrobiona pompa ładunkowa do zasilania układów sterowania bramkami kluczy. A dalej - klasyczny indukcyjny step-up z pętlą stabilizującą prąd, przy odpowiednim doborze elementów (tranzystor kluczujący, cewka) nie powinno być problemów - w końcu co to czterokrotne podbicie napięcia, bez odczepów powinno się obejść.

Reply to
invalid unparseable
Reply to
Marcin Wasilewski

Am 08.11.2010 06:45, schrieb Pszemol:

Przy PR4401 nie, bo możesz bardziej rozładować baterie. Mam taką lampkę, do niej wstawiam R6, które wyciągam z innego urządzenia, bo tam już nie działają. Taki recycling ;-). W każdym razie z rozładowanej do 1.1V LR6 jeden LED świeci jakieś 3-4 dni cięgiem.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.