lampowe stereo

Pan Tomasz Szczesniak napisał:

Do rejestracji podsłuchów domowych, taki wieloślad powinien być znakomity. Można jednocześnie nagrywać sygnały z wielu pluskiew rozmieszczonych w całym mieszkaniu. Jak ubek z didżejskim zacięciem, to z nagrania zrobi taki remiks, że słychać będzie samo knucie i plany obalania siłą, a nie gwiżdżący czajnik, wodę w kranie i odkurzacz. Ale to całkiem co innego, bo wcześniej była mowa "o nagrywania podsłuchów linii telefonicznych".

Reply to
Jarosław Sokołowski
Loading thread data ...

Pan Tomasz Szczesniak napisał:

[...Koncert...]

To teraz by wypadało zapytać: a kiedy zaczęli go produkować? Myślę, że na to pytanie trudno by było dać jednoznaczna odpowiedź. Może najlepszą z nich jest: nigdy. Ten magnetofon chyba wcale nie był produkowany seryjnie, na taśmie. Mam wrażenie, że to się odbywało tak, że jak akurat były wszystkie części, to montowali z tego ile się dało. A brakować mogło na przykład silników (były trzy). Albo głowic. To był akurat "wsad dewizowy". Stan takiej szarpaniny trwał dużo dłużej niz rok. Rok, to mogły trwać przestoje.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Tomasz Szczesniak napisał:

Do rejestracji podsłuchów domowych taki wieloślad powinien być znakomity. Można jednocześnie nagrywać sygnały z wielu pluskiew rozmieszczonych w całym mieszkaniu. Jak ubek z didżejskim zacięciem, to z nagrania zrobi taki remiks, że słychać będzie samo knucie i plany obalania siłą, a nie gwiżdżący czajnik, wodę w kranie i odkurzacz. Ale to całkiem co innego, bo wcześniej była mowa "o nagrywaniu podsłuchów linii telefonicznych".

Reply to
Jarosław Sokołowski

U¿ytkownik "Jaros³aw Soko³owski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

W mechanizmach które mia³em / czy¶ci³em itp. zawsze by³a to cztero¶cie¿kowa g³owica. Zobacz te¿ datsheety scalaków do przedwmacniaczy kasetowych. Maj± cztery wej¶cia i elektorniczny prze³±cznik. Stuk jest wynikiem "wybicia" rewersu przez jêzyczek czujnika napiêcia ta¶my.

Reply to
William

Użytkownik JanuszK napisał:

Tak jest. Dziesięcionóżkowy cokół dekalowy. Przez pewien czas lampy te były w zasadzie niedostępne. Problem był na tyle poważny, że GZT wydało biuletyn opisujący układ zastępczy dla tej lampy zrobiony na dwóch BF258. Robiłem takie moduły i nawet to działało :). Wcześniej z powodzeniem wykorzystywałem pentodowe segmenty dwóch PCL84, których miałem pod dostatkiem. Wychodził z tego taki fajny "kicik" z dwiema podstawkami noval i szpilkami pasującymi do podstawki dekal. Musiałem tylko zmienić rezystor szeregowy żarzenia bo PFL200 miała Uż=17V, a dwie PCL84 potrzebowały 30V.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Pan Cezar napisał:

[...kwadrofonia kompaktowo-kasetowa...]

Nie wiem czy to *ten* stuk, który słyszałem -- bardzo rzadko zdarza[ło] mi się słuchać magnetofonów z rewersem, mogłem trafiać wyłącznie na rozwiązania z ruchomą głowicą. W nich łomot powinien być sporo większy. Ale nie to jest najważniejsze. Jak wygląda taka głowica czterościeżkowa? Ma wszystkie szczeliny w jednej linii? Jeśli nie, to do kwadrofonii się nie nadaje.

Reply to
Jarosław Sokołowski

U¿ytkownik "Jaros³aw Soko³owski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Ma dwie szczeliny na jednej po³ówce ta¶my a dwie na drugiej. Czyli przy normalnym odtwarzaniu odczytuje drug± stronê kasety "od ty³u".

Reply to
William

Pan William napisał:

Tyle to ja przecież wiem i rozumiem! Zdiagnozowano mi w tym wątku tylko sklerozę, demencji jeszcze nie. Pytałem o to, czy wszystkie szczeliny głowicy są tam w jednej linii. Da się to pytanie jakoś jaśniej sformułować? Ja chyba nie potrafię.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał(a):

Są w jednej, dokładnie prostopadłej do kierunko przesuwu taśmy, linii. Sprawdzałem takie głowice na kasetach wzorcowych, nagranych pełnym śladem (monofoniczną głowicą na całej szerokości taśmy). Po ustawieniu skosu głowicy sygnały ze wszystkich ścieżek były w fazie do 10 kHz. Wmak

Reply to
Wmak

Wmak napisał:

No to i do kwadrofonii by się nadały. A jak tam wygląda sprawa przesłuchów między kanałami? Z linku obok wynika, że taka głowica jest ledwie dychę droższa od obrotowej. Mechanizm do jej obsługi to znacznie więcej niż proste elektroniczne przełączanie kanałów. Dlaczego zatem stosuje się rozwiązania mechaniczne?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Cezar napisał:

Właśnie przezwyciężanie trudności technicznych jest tu interesujące. Takie rdzenie z cewkami umieszczone jeden nad drugim, to niezły transformator, o przesłuchy nie trudno. Do stereo czy kwadrofonii może być, ale jak sobie z tym radzą przy autorewersie -- tego nie wiem.

A swoją drogą, proporcje między ceną mechaniki i elektroniki się zmieniają. Miałem kiedys magnetofon kasetowy, w którym głowica kasująca była magnesem trwałym zamocowanym obrotowo i sterowanym cięgłem od klawisza zapisu. A silnik miał odśrodkową regulację prędkości, jak w maszynie parowej Watta. Tyle że zamiast zaworów były styki włączające oporniki. Jedno i drugie było kiedyś dość powszechnie stosowanym rozwiązaniem.

Reply to
Jarosław Sokołowski
[...]

Jasne. Ale:

  1. Nie zabraniam nikomu używania prędkości dowolnie małych.
  2. Chodzi mi tylko o zgodność ze standardem profesjonalnym.
  3. Zamiast męczyć się w wyduszania pasma i w przyzwoitą dynamikę wolę niewyduszone pasmo i dynamikę jeszcze lepszą.
[...]

Nie tylko czas się liczy. MP3 nagrywasz na 32 kbps?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A ja nie tylko widziałem, ale właśnie w tej chwili słucham radia Simonetta Stereo Luxussuper W314. To radio ma stereofoniczny (bardzo zacny) tor m.cz. i nie ma stereodekodera. O ile pamiętam "nasz" DSL 201 też miał stereodekoder na tranzystorach, pomimo że, jak sama nazwa wskazuje, był to odbiornik Domowy Stereofoniczny Lampowy. Tak na marginesie, to bardzo chętnie kupiłbym taki zestaw (do tego był jeszcze wzmacniacz), gdyby ktoś miał na zbyciu :). Pozdrawiam Jarek

Reply to
jarek_kordalewskiWYTNIJTO

Ostatnim polskim odbiornikiem lampowym był Klawesyn, produkowany w 1975 roku. Pozdrawiam Jarek

Reply to
jarek_kordalewskiWYTNIJTO

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.