CB, PMR - czyli użyteczność tego dzisia

Hmm... Pamiętam najlepsze czasy CB w Polsce, tak w latach dziewięćdziesiątych, zanim upowszechnił się Internet. Byłem wtedy za młody, aby się w to bawić, chociaż nasłuchiwałem prostą krótkofalówką, a ponieważ interesowałem się radioamatorstwem przynajmniej przejrzałem kilka książek na ten temat. Jednak do rzeczy: Pamiętam, że wówczas to było całkiem użyteczne urządzenie, ponoć taksówkę dało się wezwać, o pomocy nie wspominając. Dzisiaj mam wrażenie, że CB to tylko kanał 19 i rozmowy kierowców ostrzegających się przed "miśkami z suszarką", którzy zresztą nie zawsze potrafią przy tym powstrzymać się od rzucania "mięsem"...

Tak się zastanawiam, czy ręczny radiotelefon CB, ewentualnie radyjko PMR może się do czegoś więcej przydać poza zwykłymi rozmowami "dla zabawy"? Jakieś służby nasłuchują jeszcze na tych pasmach i np. można liczyć na wezwanie pomocy, gdy nie będzie zasięgu w komórce albo z innych względów standardowa łączność nie wypali? Czy to specyfika czasów minionych? ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

I sie wiele nie mylisz.

Raczej minionych.

Ale np z rodzina na nartach - pmr fajna rzecz, choc przy obecnych cenach roamingu mozna i komorka ... CB chyba jednak za duzy, jest cos mniejszego niz Alan 38 ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Hmm... Czyli mam rozumieć, że wraz z nadejściem komórek skończyły się poważne zastosowania np. dla takiego CB i dzisiaj nie ma żadnego kanału ratunkowego, gdzie można wołać o pomoc np. w sytuacji wypadku drogowego licząc, że wkrótce przybędzie pomoc? A jak wygląda sytuacja na PMR? To tylko urządzenie do prywatnych rozmów, czy są też jakieś "publiczne" kanały, choćby jakiś ratunkowy czy odpowiednik 19 z CB?

Aha, no i jeszcze jedna rzecz mnie naszła. Jako, że od jakiegoś czasu przymierzam się do podejścia do egzaminu na licencję krótkofalarską - to samo w gruncie rzeczy. Tyle mówi się o tym, że amatorzy wspierają różne służby np. w sytuacjach klęsk żywiołowych. Czy tak naprawdę przy obecnych systemach łączności się top przydaje? Czy może się przydawać samym krótkofalowcom? ;)

Reply to
Atlantis

Tak mi sie wydaje ze u nas sluzby nigdy masowo nie sluchaly na #9.

A teraz szybciej sie przez 19 skomunikujesz z kierowca posiadajacym komorke niz innymi. Albo po prostu zatrzymasz pierwsze przejezdzajace auto.

Chyba juz nie. Jak wszystko zawiedzie to jeszcze Irydium zostaje :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gl2uf8$f6g$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

obecnych systemach łączności się top przydaje? Czy może się przydawać

To się już chyba nawet samym krótkofalowcom nie przydaje. Jeśli chcesz pracować tylko na VHF to zanim zrobisz licencję posłuchaj sobie przez jakiś czas SR5W i zobacz, czy ten klimat Ci odpowiada ;) Nawet PMR przyda Ci się mniej, niż Ci się wydaje, jest właściwie tylko kilka sensownych (tzn nie "na siłę") zastosowań. Ręczne CB ktoś testował i konkluzja była taka, że może gdyby nosić ze sobą jakiś maszcik i akumulator, to by było coś. A jak chcesz po prostu pogadać, to tutaj sobie pogadaj, albo gdzieś indziej w necie - licencję jest w tej chwili stosunkowo łatwo dostać i wszystko równa poziomem do CB.

e.

Reply to
entroper

Wszyscy geodeci jakich znam używają PMR - małe, poręczne, działa szybciej niż komórka. Budowlańcy chyba też, bo często ich słychać.

pozdrawiam r.

Reply to
r.

Potwierdzam. U mnie to podstawowa grupa użytkowników. Sporadycznie zdarza mi się trafić na rozmowy prywatne. Czasami daję radio synowi (6 lat) gdy idzie na rower. Mamy przynajmniej jednostronną łączność.

Natomiast pochwalę się nietypowym zastosowaniem PMR. Mam urządzenie, które nadaje w tym paśmie i radyjka wykorzystuję do odbioru akustyczno-głosowej telemetrii:

formatting link

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gl2o7d$o3i$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Używam PMR dołączności międzysamochodowych na wycieczkach ze znajomymi. Bardzo się przydało np. w Austrii, gdy oni zjechali z autostrady jednym zjazdem, a my drugim. Również w Chorwacji, gdy zona wysłała mnie do pobliskiego sklepiku (nie było tego, co sobie zamówiła i trzeba było skonsultować). W obu przypadkach, nawet przy obecnych cenach roamingu wypadłoby dosyć drogo. pozdrawiam, Andrzej - SP5ETB

Reply to
Andrzej

U mnie w miasteczku harcerze są aktywni na PMR

Reply to
William

William pisze:

Hmm... A jak wygląda kwestia kanałów. Też jest jakaś "etykieta" zachowania się w eterze, podobnie jak w przypadku CB? Mamy np. jakiś kanał zarezerwowany dla kierowców, inny do zgłaszania nagłych wypadków (nawet jeśli w praktyce nie funkcjonuje to wcale, lub funkcjonuje słabo) itp.?

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze:

Nie, w ramach PMR jest całkowita dowolność i każdy może nadawać gdzie chce. Z drugiej strony, każdy może Cię słuchać ;) więc warto włączyć w radyjku chociażby najprostsze "szyfrowanie" (analogowe, hehe) jeżeli masz taką możliwość. Służby PMR nie używają.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski pisze:

A nie jest to tak, że PMR mają jakąś sygnalizację tonową typu SELCAL? Bo wydaje mi się, że squelch w radyjku zostanie otwarty tylko, jeśli kod wysłany tonowo będzie taki sam, jak ten wklepany do radyjka. Oczywiście zawsze można zrobić tak, żeby radyjko odbierało wszystko.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Tomasz Wójtowicz pisze:

Tak, jest sygnalizacja dodatkowym tonem, wycinanym potem przy odsłuchu. Ale cóż to za różnica, jeżeli sąsiad przez przypadek w podobny sposób skonfiguruje swoje radyjko (ten sam kanał i "podkanał"). Ciekawe, czy już istnieją działające w paśmie PMR sprzęty z cyfrowym szyfrowaniem sygnału; da się to w ogóle zrobić? Tzn. próbkowanie -> mocny kompresor (powiedzmy 2,4kbps) -> szyfrowanie -> "modem" -> kanał foniczny PMR?

Reply to
Adam Dybkowski

entroper pisze:

Na pierwszy ogień wezmę jednak KF - zmontuję jakiś prosty sprzęt do QRP jak Libra i/lub Taurus i na podstawie tego stwierdzę, czy wystarczy mi coś tak prostego czy jednak będzie potrzeban wydania > 1k zł na fabryczny transceiver. ;) UKF to jednak ewentualność, najbardziej mnie PackletRadio ciekawi. :)

Może inaczej to ujmę: wiem, że w Internecie najprościej pogadać, niemniej Internet obecnie kompletnie zatracił ten klimat elitaryzmu, który jeszcze nie tak dawno temu tu gościł. Krótkofalowcy to jednak trochę inna grupa ludzi z tego co zdążyłem się przekonać. Poza tym nie chodzi mi o rozmowy jako takie - bardziej powrót do starego zainteresowania radiem. Jeszcze jako nastolatek zaraziłem się radioamatorstwem, potem jakoś na dłuższy czas straciłem kontakt z tą dziedziną i chciałbym jakoś do niej wrócić. ;)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:gl81e3$2cv$ snipped-for-privacy@news.wp.pl...

Znam kilka TRXów z funkcją scramblera na zasadzie odwracania widma ale stosowanie przekazu fonicznego zaszyfrowanego w służbie amatorskiej jest u nas jak i w wielu innych krajach nielegalne.

Marek

Reply to
marko1a

marko1a pisze:

Analogowe odwracanie widma to jest dla leszczy i da się wyczaić bezproblemowo po spróbkowaniu dźwięku i prostej analizie na pececie.

BTW: Ale chyba pasma ogólnodostępne (bez zezwoleń itd) takie jak PMR polegają na tym, że każdy może tam wysyłać co chce, oby pilnował się planu kanałów i nie przekraczał określonej mocy (dla PMR to chyba

0,1W?). Kto mi zabroni (tzn. jaka ustawa) wysyłać na około na jednym kanale transmisję chociażby DTMF'em 10 znaków na sekundę? Przecież to przekaz audio.
Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski pisze:

1) A nie 0,5W przypadkiem? 2) Kolega mówił o pasmach amatorskich. Tam nie wolno wysyłać co dusza zapragnie. ;)
Reply to
Atlantis

Gdy byłem dzieckiem przeczytałem "ABC krótkofalarstwa" i też bardzo chciałem zostać krótkofalowcem lub radiomodelarzem. Niestety mieszkałem w małym miasteczku, rodzice nie mieli samochodu i szans na kontak z klubem nie było. Na studiach spotkałem ludzi, którzy mieszkali w technikum w internacie i mieli wychowawcę - krótkofalowca, zrobili licencje itd. Jeden z nich miał swój sprzęt i mogłem posłuchać co w tym światku się dzieje. I szczerze powiedziawszy nic ciekawego. Takie trochę poletko zblazowanych emertyów. To juz lepiej czytać tę grupę.

Reply to
William

Użytkownik "William" snipped-for-privacy@ma.mnie.pl> napisał w wiadomości news:glbojm$7hl$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl... Na studiach spotkałem ludzi, którzy mieszkali w technikum w internacie i mieli wychowawcę - krótkofalowca, zrobili licencje itd. Jeden z nich miał swój sprzęt i mogłem posłuchać co w tym światku się dzieje. I szczerze powiedziawszy nic ciekawego. Takie trochę poletko zblazowanych emertyów. To juz lepiej czytać tę grupę.

Dla każdego inny raj. To tak jak z samochodem. Wyjedziesz z Polski, miniesz Słowację i znajdujesz się w krajach o innej kulturze jazdy. Polecam więc pasmo 20m ( i czasem wyższe jak propagaqcja dopisze). pzdr, Andrzej

Reply to
Andrzej

Użytkownik "Andrzej" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:glbs2g$g6r$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Możliwe, słuchalismy tylko VHF

Reply to
William

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.