Kto wie coś o lini długiej?

Ludzie ratujcie. Muszę napisać program symulujący zachowania falowe w linii długiej i utknęłam na dziedzinie operatorowej. Czy ktoś wie, co należy wstawić w miejsce operatora s (lub inaczej zwanego D). Jak rozgryźć ten problem, aby komputer sobie z tym poradził?

Reply to
Sabina Krzeszowska
Loading thread data ...

Ale w ogolnym wypadku (tak jak sie nalezy do tego zabrac) to rowanie rozniczkowe czastkowe (po czasie i po odleglosci) i raczej bym probowal rozwiazywac numerycznie w dziedzinie czasu i odleglosci. Szczerze mowiac nie pamietam, zebym kiedykolwiek uzywal transformat Laplacea do rownan czastkowych. Tego nie bylo w programie elektroniki. Mam watpliwos czy sie da. W przypadku obwod o stalych skupionych niczego nie podstawia sie pod "s" tylko przeksztalca sie otrzymany wynik do domeny czasu, np. za pomoca slownika i gramatyki. Pawel PS: Trudno powiedziec o jaki stopien abstrakcji chodzi. Jesli o wymuszenia schodkowe i odbicia na koncach linii, w sumie nie potrzeba rownan rozniczkowych.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Sabina Krzeszowska napisał:

Na wczoraj?:)

Jeśli nie chodzi o precyzyjne rozważania ogólne, czy nie wystarczy Ci uwzględnić tylko prędkość rozchodzenia się fali, współczynnik tłumienia i odbicia na końcach? Wtedy nie potrzeba wcale zagłębiać się w matematykę, wystarczy zsumować ze sobą powstałe w wyniku odbić fale (przesunięte fazowo i tłumione liniowo), po tylu odbiciach ile sobie zażyczysz, a raczej zadasz komputerowi. To można policzyć arkuszem kalkulacyjnym!

Reply to
A.Grodecki

s to przecież jw (czyli jot * omega) jot - czyli operator wskazujący na część urojoną liczby zespolonej znany w kręgach matematycznych jako "i", omega to chyba wiadomo - częstość (w rad/s).

Pozdrawiam Bartosz Sarama

Reply to
Bartosz Sarama

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.