jaka końcówka mocy TDA?

Nie mialem nic do czynienia z GC ale tak - mozesz uzyc dwoch (bardzo wskazane identycznych tranformatorow) i polaczyc je szeregowo - zadbaj tylko o wlascwie polaczenie koncowek (pierowtne ronowlegle, wtorne szeregowo, poczatek pierwszego z koncem drugiego, w srodku bedziesz mial "zero")

Co do samej lampy - z tego co widze to w wielu konstukcjach audiofilskich lampy pracuja z napieciami anodowymi znacznie mniejszymi niz nominalne (rzedu 30 - 80V)

Zawsze mozesz sprobowac zrobic powielacz i dac porzadny filtr LC na zasilaczu... umowmy sie ze w zakresie audio lampa nie ma zadnej zalety nad technologia polprzewodnikowa - specyfika brzmienia lampowego to specyfika odpowiednich znieksztalcen - to one nadaja lampie specyficzna barwe i brzmienie - w profesjonalnym DSP czasem przepuszcza sie cyfrowy "sterylny" sygnal przez konwolwer na ktrego wyjsciu powstaje sygnal bedacy splotem sygnalu wejsciowego i wlasnie tych specyficznych znieksztalcen lampowych...

Reply to
PAndy
Loading thread data ...

PAndy napisał(a):

GainClone wymaga i tak dwóch osobnych źródeł napięcia zmiennego 22V (jedno na kanał). Nie wystarczy w takim razie połączyć równolegle uzwojenia pierwotne, a wtórne każdego z transformatorów podpiąć do danego kanału (to znaczy do reszty zasilacza, które siedzi na jego płytce)?

I tak wszystko jedno - chcąc dodać taki bufor i tak będę musiał załatwić źródło zasilania 6,3V, a więc koniec końców muszę szukać jakiegoś traffa do lamp. :) Zresztą na audiotonie jest projekt takiego na jednej E88CC i wymaga właśnie około 180V. Jedyna zaleta z niższego anodowego to większe bezpieczeństwo, chociaż z drugiej strony budując zasilacz już ma się do czynienia z 230V, więc tak czy inaczej wzmożona ostrożność więcej niż nakazana. :)

Wiem, że lampa zniekształca nieco, chociaż z drugiej strony skoro audiofile tak na nich polegają... ;) Z mojej strony złożenie czegoś lampowego byłoby pewnie źródłem satysfakcji. ;) Ewentualnie mogę z tego zrezygnować... Ludzie mówią, że można spokojnie wysterować wejście GC np. kartą dźwiękową, chociaż jak dla mnie to trochę dziwne rozwiązanie zważywszy na fakt, że LMy to ledwie końcówki mocy. ;) Ewentualnie jakiś projekt dobrego i prostego przedwzmacniacza na półprzewodnikach? ;)

Reply to
Atlantis

Jestes pewien ze GC nie jest zasilany symetrycznie?

co do zarzenia to pewnie tak, co do anodoweho - poszukaj, czytalem juz dosc dawno ze niskie anodowe potrafi calkiem fajnie zagrac.

Nie wiem jacy audiofile, tych ktorych znam ja wychodza z zalozenia ze wzmacniacz to ma byc kawal drutu czyli nie wnosic niczego do przekazu dzwiekowego a jedynie wzmocnic - nei ma tu miejsca na "lampowe brzmienie" i "slodka srednice"

bardzo duzo tego.... zacznij od:

formatting link
i od
formatting link

Reply to
PAndy

PAndy napisał(a):

Czekaj, mogłem się mylić. :) Wiem, że jest kilka wersji. :) Możesz zerknąć tutaj

formatting link
i powiedzieć co o tym myślisz? ;) Chyba jednak myliłem się z tym jednym uzwojeniem na jeden kanał... :)

Czyli jakby do tego podpiąć dwa takie same traffa?

Wielkie dzięki :)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:euri8s$2qp$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

mylisz sie, normalnie symetryczne zasilanie do obu kanalow

o ile sie nie myle przedwzmacniacz ma za zadanie dopasowac poziomy napiec wyjsciowych zrodla do czulosci koncowki, skoro koncowka ma te poziomy odpowiednie do wiekszosci zrodel to po co dawac dodatkowy element o wzmocnieniu 1?

Reply to
Kamtzu

BTW masz może jeszcze gdzieś wzory płytek drukowanych do tej wersji? ;)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:euruh2$kkp$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

przeczytaj caly watek - bedziesz wiedzial wszystko :))

formatting link
ktora ja wykorzystalem podesle ma maila

Reply to
Kamtzu

Kamtzu napisał(a):

138 stron na dziś dzień... Obawiam się, że na przeczytanie całości na dziś dzień brak czasu. ;)

Ok, wielkie dzięki z góry. Tylko uwaga na pułapkę antyspamową w adresie. :)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eus1k0$hr$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

no ja chyba z 2 miesiace czytalem zanim sie zabralem do roboty :P masz tam duzo zdjec, przykladow, pomyslow i bedziesz wiedzial co i jak

Reply to
Kamtzu

Klasyczny uklad wzmacniacza zasilanego symetrycznie - po prostu za tak narysowany schemat ideowy dwoja dla tego pana ktory prowadzi te strone. W razie watpliwosci wspieraj sie datasheetem do ukladu - GC jest wylacznie klonem aplikacji fabrycznej obudowa typowym dla audiofilow mambojumbo.

Po drugie tolerancja rezystorow jest wtorna w tym projekcie - po prostu rezystory precyzyjne sa lepszej jakosci niz zwykle i zdecydowanie firmy audiofilskie uzywaja rezystorow metalizowanych a nie weglowych wiec twierdzenie o przezroczystosci rezystorow weglowych jest dyskusyjne... (poza tym o ile wiem nie ma na rynku precyzyjnych weglowych), podobnie z tymi szybkimi diodami w mostku prostowniczym...

w audio sa zawsze dwie szkoly rozwiazywania problemow - falenicka i otwocka...

to bedzie dzialac

I na koniec w obecnych czasach nie ma co uciekac od ukladow scalonych -

20 -30 lat temu pewnie oferowaly kiepskie parametry i nie przystawaly do sprzetu z zacieciem audiofilskim, w dzisiejszych czasach oferuja na tyle przyzwoite parametry ze naprawde ciezko jest te parametry osiagnac przy pomocy amatorskich konstrukcji na rzekomo lepszych elementach dyskretnych... Praktyka pokazuje ze najlepsze efekty uzyskuje sie ukladach prostych i czytelnych a najwiekszy problem to wykonanie PCB (poprawny routing) i montaz na tyle poprawny by nie pogorszyc parametrow zaprojektowanego ukladu.
Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.