sterownik z ATMEGA8 c.d.

Loading thread data ...
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik rezus99 napisał:

Witam A w jakim celu są te rezystory 10k ??? Wejścia ULN-a można sterować bezpośrednio z wyjść ATmegi, a rezystory podciągające do +5V dadzą nieprzyjemny efekt w postaci załączniania wszystkich przekaźników w momencie resetowania procka (chyba, że tak ma być).

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Tych diod zenera przy DS-ach to już wogóle nie kumam. W jakim celu je zastosowałeś ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik rezus99 napisał:

W przypadku tranzystora npn te szeregowe rezystory są jak najbardziej potrzebne do ograniczenia prądu bazy (choć te 10k to troszkę dużo standardowo daję od 2,2k do 4,7k). We wnętrzu ULN-a juz są odpowiednie rezystory i dodatkowe są całkowicie zbędne. Oddzielny problem to te rezystory podciągające wyjścia ATmegi do +5V. Po resecie porty ATmegi ustawiane są jako wejściowe (stan wysokiej impedancji). Rezystory podciągające wysterują w tym momencie wejścia ULN-a i spowodują zadziałanie (klepnięcie) wszystkich przekaźników. Są sytuacje gdzie tak właśnie ma być, ale nie sądzę aby w tym układzie o to Ci chodziło.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik rezus99 napisał:

Te diody powinny być nie w szereg tylko anodą do masy i katodą do linii sygnałowej. Choć moim zdaniem zabezpieczą one układ przed uszkodzeniem wywołanym ewentualnymi przepieciami, ale na zakłócenia zbyt wiele nie pomogą. Taka dioda przytnie impulsy zakłocające powyżej +5,1V i poniżej

-0,7V, ale na wszystkie śmieci w tym przedziale napięć niewiele pomoże.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ja zamiast tranzystorow czy uln dalbym transoptory a tak przy okazji daj diody zabezpieczajace na przekaznikach

Reply to
Raven

przy okazji polecilbym ci(nie jest konieczne) wstawienie w obwod resetu dlawika ok 10uH atmega jest czula na skoki napiecia jak startuja/wylanczaja sie przekazniki

Reply to
Raven
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Ds1820 ma transmisje cyfrowa. Zaklocenia spowoduja totalna katastrofe i nie odczytasz nic. Do tego sluzy CRC,ktore DS dodaje do kazdej transmisji. Co do tych diod i filtra RC to klapa. Znaczy same diody ok, ale kondensator + rezystor o podanych pojemnosciach uniemozliwia praktycznie transmisje. DS wymaga krotkich impulsow logicznego zera do inicjowania transmisji, one trwaja mniej niz 15us. Jak chcesz sie zabezpieczyc to zastosuj oryginalny uklad Dallasa. Ktos ci juz podawal jego oznaczenie. Kolejna rzecz to niepotrzebnie kazdego DS1820 podlaczasz osobno. One maja unikalny ID, co umozliwia podlaczenie wszystkich na jednej szynie, nastepnie poleceniem MATCHROM wybierasz ten uklad ktory chcesz odczytac. Ogolnie poczytaj noty Dallasa o 1-wire, takze te o zakloceniach, prowadzeniach przewodow itd. To rozwiaze twoje problemy w kwestii 1-wire.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.