Jak się dziś odbiera radio

Czołem.

W mojej kablówce właśnie wyłączono UKF, a był używany. Co teraz:

1) mam niby w TV kanały radiowe, ale czy to całkiem zdrowe dla TV - cały czas świeci się plansza "kanał radiowy", do tego pobór mocy ok. 100 W - trochę dużo;

2) jest radio w sieci, ale wymaga to odpalenia np. laptopa, trochę uciążliwe + znowu kilkadziesiąt W;

3) własna antena UKF - jak to dzisiaj wygląda w 250 tys. mieście, jest coś do odebrania ? Niby miejsce na balkonie ma antenę jest, ale widoczności dookoła brak. radiomap.eu dla mojego miasta podaje 37 stacji.

4) jakieś inne sugestie ?

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu 2022-03-01 o 17:23, PeJot pisze:

Że coś takiego w ogóle istnieje to się niedawno dowiedziałem.

Odbiór radia nigdy nie był dla mnie na tyle ważny, aby w ogóle pomyśleć o stawianiu do tego anteny.

W domu (parter w mieście) używaliśmy przenośnego radiomagnetofonu z anteną teleskopową. Jedynie trochę wrażliwe na przemieszczanie się po pokoju, ale dawało się znaleźć pozycję anteny że wrażliwość był mniejsza. Jakiś czas temu kupiłem amplituner kina domowego i ma też UKF. Drucik anteny powinno się jakoś podwiesić, ale nie chciało mi się. Rzuciłem go luzem z tyłu za amplitunerem i jakoś działa.

Z czasu jak wybierałem amplituner chodzi mi po głowie, że one też potrafią odbierać programy z netu. Ale ja chyba wybrałem taki bez tej możliwości. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 01.03.2022 o 17:23, PeJot pisze:

niektóre jest tylko w sieci

jakiś stary smartfon i głośniki - aktywne lub pasywne na kabelku albo przez bluetooth, co kto woli, ma, i potrzebuje

osobiście używam zabytkowego smartfona z androidem i głośnika bluetooth dokładnie w ten sposób od niemal 2 lat - jak wybierze się głośnik z dobrym dźwiękiem i firmową ładowarkę to problemów brak a ciągnie tylko (albo aż - jak na to co robi) parę watów

Reply to
m4rkiz

W dniu 2022-03-01 o 17:52, Piotr Gałka pisze:

Antena *zewnętrzna* jest jedną z opcji, z zerowym poborem energii i chyba powinna dać efekty w postaci stabilnego sygnału. Do tego plug&play, ale wolałbym plug&play&forget.

Tak zwany "Kawał Drutu Wyrzucony Za Okno". Ale jakoś mi to przypomina nomen omen druciarstwo :)

Mój *stary* amplituner nie ma radia internetowego, a wymiana na nowszy model z taką opcją tylko po to aby radia posłuchać, trochę za droga.

Chociaż.......może to właśnie jest szansa by domowa księgowa przymknęła oko na *nowy* sprzęt :)

Reply to
PeJot

Dnia Tue, 1 Mar 2022 17:23:00 +0100, PeJot napisał(a):

Podpowiedź do googla: ESP32 + internet radio (jeśli nie boisz się "robótek ręcznych".

Reply to
Kubuś Puchatek

Od lat mam kłopot z czytelnym odbiorem wielu kanałów FM, jeśli pomieszczenie nie ma widoku na Raszyn (lub PKiN). Dotyczy każdego posiadanego radia (z teleskopem czy drucikiem). OIDP dobra antena wewnętrzna pomagała (akurat do Radmora taką miałem, bo wejście symetryczne jak wtyk anteny). Podejrzewam, że antena aktywna pomoże jeszcze lepiej.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Radio internetowe, kupisz od 200pln. Mam od kilku lat - nie zamieniłbym na nic innego. Dodatkowi dostajesz dostęp do setek stacji, których nie ma na FMie.

Reply to
Cezar

W dniu 2022-03-01 o 19:44, Cezar pisze:

To wiem, bo używam RadioSure na PC, ale tu nie zawsze konkretne stacje są dostępne.

Reply to
PeJot

wtorek, 1 marca 2022 o 10:23:05 UTC-6 PeJot napisał(a):

Mozna kupic jakies radyjka internetowe albo zrobic sobie takowe na jakiejs luzno lezacej malinie albo starym telefonie. Apek do tego jest od groma wiec wiecej klopotu z wybieraniem niz samym skladaniem.

Kupic zwykle radio. Zazwyczaj z tych 37 polowa moze miec slaby sygnal szczegolnie w domu na jakims druciku przy tych wszytskich zasilaczach impulsowych.

Ale da sie zazwyczaj cos dopasowac. Moje ulubione to bylo "technica" kupiona w tesco dosyc dawno temu. Kosztowalo jakies psie pieniadze ale dzialalo calkiem dobrze i mialo sdkarte i usb na mp3-ki...

Reply to
ptoki

Aktualnie Radio Sure odmawia mi połączenia np. z Chilli Zet.

Reply to
PeJot

W dniu 2022-03-01 o 18:45, ąćęłńóśźż pisze:

A jakaś antena *samochodowa* ze wzmacniaczem, zamiast typowej anteny na zewnątrz ? Mniejsze toto, łatwiej zamontować na balkonie, chyba bardziej odporna na srające ptaszyska.

Reply to
PeJot

W dniu 2022-03-01 o 17:23, PeJot pisze:

Sprawdź ile stacji złapie radio na kawałku druta.

Trzeba dokupić lub zrobić odpowiedni "odbiornik" koszt mniej więcej od 400zł w górę lub użyć komputera. Wada to brak lokalnych komunikatów. Chyba że masz szczęście mieszkać w "default city".

Mam koło trzydziestu na dwu metrowym kabelku powieszonym na ścianie za odbiornikiem.

Pozdrawiam

Reply to
RadoslawF

U mnie stary smartfon (Huawei Y360) z zainstalowaną Operą Mini i kabelek do radia do AUX (radio bardzo marnie działa w normalnym trybie). Domyślną stroną jest onlineradiobox.

Reply to
Grzexs

U mnie - amazon alexa, głównie echo flex ($25 - w zasadzie sama wtyczka + mały głośniczek, spięte po BT ze wzmacniaczem). To w USA - nie wiem czy to jest dostępne w PL. Jest to jednocześnie najtańszy system multi-room. Jeśli nie to, to poszedłbym w radio internetowe (jakiś logitech?) ew. zwykłe radio FM powinno działać, tylko czy jesteś gotowy na jakość przekazu? W kółko wkurwiające reklamy i te same piosenki? Z polskich stacji strawne jest dla mnie tylko 357, które i tak jest tylko w necie.

Reply to
Piotr C

On 01.03.2022 18:15, PeJot wrote: [...]

Tak na mój gust to w 250 tyś. mieście powinieneś bez problemu odbierać stacje na UKF-ie na kawałku drutu bez wystawiania go za okno. Przynajmniej te majnstrimowe – RMF, Zetka, Rydzyk :-) – one pompują w eter sporo kilowatów.

Hint: Kiedyś odbierałem UKF na antenie teleskopowej od telewizora – taka od razu z kablem i wtykiem, z ramionami w kształcie V, była w wyposażeniu standardowym starego kineskopowego telewizora. Stała sobie schowana za szafką ze sprzętem AV.

Reply to
JDX

Użytkownik "PeJot" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:svlh96$5vg$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org...

A nie ma jakiegos DAB ?

sporo dekoderow chyba potrafi odebrac i samo audio.

A w TV nie ma jakiegos tryby "tylko fonia" ?

sa jakies radia internetowe.

We wroclawiu odbieram ok 20 stacji ... na teleskopowej antenie radyjek.

W telefonie nie masz FM? To moze przez przegladarke ... czy inna apkę.

J.

Reply to
J.F.

Mam dwa lewizory i w obu jest możliwość wygaszenia ekranu. Z tym, że w jednym jest taki guzik na pilocie, a w drugi trzeba wejść w menu „Eco” (!) i dopiero tam jest.

Reply to
Grzexs

W dniu 2022-03-02 o 18:00, Grzexs pisze:

No i znalazłem tryb *radio*, który powoduje wygaszenie ekranu, domyślnie nieaktywny. Pytanie o moc pobieraną w tym trybie nadal otwarte. Dzięki za trop.

>
Reply to
PeJot

W środę, 2.03.2022 o 18:36, PeJot napisał:

Miernik mocy - zwany watomierzem - zamknie je.

Reply to
Collie

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.