Jak bezbolesnie i prosto rozmontowac obudowe DIP

Jak w temacie, zna ktos z Was prosty, domowy sposob na bezbolesne (dla mnie i w miare dla ukladu) rozmontowanie DIP'a w celu wyjecia scalaka? Dobrze by bylo gdyby chociaz tak z 3/4 ukladu przezylo operacje - zwlok tych potrzebuje coby potomnym na poziomie gimnazjum/liceum pokazac choc troche stopien fizycznego skomplikowania glupiej ATMegi itp. pod mikroskopem. A moze jakas inna obudowa uC jest latwiej "rozbieralna"?

PS. Wiem, ze zawsze zostaja EPROMY okienkowe i metoda "stlucz szybke" ;)

Reply to
Butek
Loading thread data ...

Użytkownik Butek napisał:

A poco tłuc szybkę. Przez to szkiełko dobrze widać nawet pod mikroskopem. Idealne do tego były ruskie EPROMy bo miały płaską szybę. Jeśli coś bardziej skomplikowanego to jakiś i8749 lub coś w tym stylu. Otwarcie tradycyjnej obudowy bez uszkadzania struktury nie jest już takie proste, ale nie niemożliwe. W końcu jakoś odpalają lockbity w zabezpieczonych AVR-ach i PIC-ach :-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Witam,

Jesli Cie interesuje, moge "wytrawic" okienko na strukture w obudowe np. ATMEGI8 w DILu albo TQFP. Dla potomnych i celow edukacyjnych wysle poczta - daj zanc na e-maila gdzie. Jesli znajdziesz jakis uklad w CERDIPie, to jego wieczko latwo sie oddziela. Tylko klopot uklad w takiej obudowie w handlu znalezc - bo do prototypow sie ich jeszcze uzywa :) Bo docelowo to wszystko teraz TQFP, LFCSP i inne WLCSP& BGA podobne... EPROMy sa nudne, sama drobna cyfrowka w srodku A fuse-bity mozna ponownie polaczyc na przyklad na takiej maszynce:

formatting link
Marcin

Reply to
Marcin

Butek pisze:

Musialbys wyprazyc palnikiem i wtedy bardzo latwo pekaja, niestety nie wiem jak zmienia sie struktura krzemu pod wplywem temperatury.

Reply to
games

Użytkownik Butek napisał:

Łatwo rozbieralne to są obudowy ceramiczno - metalowe ale tych się w produkcji seryjnej raczej unika - drogie są. Natomiast normalną obudowę plastikową rozpuszcza się gotując ją w kwasie mrówkowym. Długo gotując. Wcześniej warto zeszlifować ile się tylko tego plastiku da - możesz śmiało przyjąć (jeśli bonding cię nie interesuje) że chip osadzony jest na powierzchni ażuru - z jednej lub drugiej strony i że nie jest grubszy niż 0.5mm. Tak więc na początek szlif mechaniczny plastiku z pozostawieniem warstwy 0.5 mm po każdej ze stron aźuru (nóżek), potem mozolne gotowanie w kwasie mrówkowym.

Osobna sprawa że dużo sobie nie pooglądacie - im bardziej skomplikowany układ tym więcej warstw metalizacji, powyżej czterech metali trudno w ogóle powierzchnię krzemu zobaczyć (widać tylko tam gdzie naprawdę niewiele jest do zobaczenia - ot, pusty krzem). Więcej to widać po strawieniu kolejnych warstw.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Butek napisał:

A w ogóle to najprościej jest pooglądać jakiś nieduży przetwornik obrazu

- wszystko przez okienko widać.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Marcin napisał:

Serio trawisz epoksyd? Warto w razie czego wiedzieć (bo póki co od technologów robiących takie trawienie odcięty jestem a ciut wprawy jednak wymaga żeby nie wytrawić za dużo). A z tym łączeniem fusów to może od razu podaj mu cenę orientacyjną - co się chłopak po próżnicy ma napalać?

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Myszke optyczna ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

Bardzo zacny przetwornik 640x480 monochromatyczny zazwyczaj w myszce siedzi - i jak pamiętam okienko miał dosyć szerokie.

No chyba żeby się nadziać na starą myszkę optyczną wymagającą kratkowanych podkładek - tam to oświetlacz i parę fotodiod tylko było (a jak się podkładka przekręciła to kursor po przekątnej ganiał...)

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

IMO 16x16, moze 64x64, ale do tego odpowiedni procesor, stopien skomplikowania powinien byc podobny.

A swoja droga - nie mozna juz znalezc gotowych zdjec ? Dawniej troche tego po pdf bywalo..

J.

Reply to
J.F.

Pan Dariusz K. Ładziak (swymi rencami) napisał:

Aż tak? Dlaczego prostokątny? Ja się dotąd spotykałem z kwadratowymi, o rozmiarach kilkunastu pikseli w rządku. Taki na przykład, dość nowy

formatting link
ma 20x20px.

Gdzie można dostać taką zacną myszkę? Gdyby ją zaprząc do programu takiego jak tu:

formatting link
, to by można było oglądać pod jej stopami co bardziej tłuste bakterie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Stezonym kwasem azotowym. Usunie obudowe, a chip nieuszkodzony zostanie.

Reply to
T.M.F.

Użytkownik T.M.F. napisał:

I jestem ciekaw ile ci z metalizacji górnej warstwy zostanie, zwłaszcza w okolicach padów... Wystarczy podtrawień w trakcie strawiania kolejnych warstw (a uwierz, przy padach i fusach podtrawienia potrafią być potężne, w innych miejscach też krwi napsuć lubią człowiekowi...)

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik J.F. napisał:

A niech tam - pomęczcie serwery mojego byłego pracodawcy, coś zawsze da się tam pooglądać -

formatting link

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

On Tue, 27 Oct 2009 18:57:51 +0100, T.M.F. napisał:

Tak OT. Gdzie można kupić stężony kwas azotowy 97% tzw "dymiący" ?

Reply to
Verox

A co sie ma podtrawic? Zlota HNO3 nie trawi, aluminium takze. Nozki zezre, ale to nie problem.

Reply to
T.M.F.

Użytkownik T.M.F. napisał:

Miedź, kochaneńki, miedź... Póki nie rozbierzesz to nie wiesz jaka jest metalizacja a na układy z metalizacja miedziana obecnie łatwo się nadziać. Takoż wszelkie warstwy metalizacji pośrednich, wszelkie via - często z wolframu albo molibdenu są robione a to już jest narażone na reakcję z azotowym. Zresztą z tym niezjadaniem aluminium to też nie tak - Al w masie w azotowym się powinno spasywować i nie reagować ale warstwa cienka ma szansę utlenić się na wylot zanim dostateczną grubość tlenku wytworzy - sprawdź jakie w elektrochemii wytwarza się warstwy przy alodynowaniu a jaką grubość ma naparowany/napylony próżniowo metal na krzemie.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik Verox napisał:

Coś ci się z procentami pomyliło. 96% ( a nie 97) to ma kwas siarkowy stężony (a 96 dlatego żeby to było stężenie 10 mol). Azotowy stężony ma około 63% (znów dziesięciomolowy) zaś solny około 37% (takoż dziesięciomolowy, kurcze, spisek jakiś?)

A kupić trudno - trzeba stosowne papiery przedstawić (Sanepid, ochrona środowiska, PIP itp), w większych ilościach to już koniecznie mieć zgłoszoną działalność gospodarczą - a jak jednocześnie chciałbyś oleum kupić to zainteresowanie władz masz zapewnione. Będą chcieli wiedzieć ktoś ty i co z tym zrobisz - złoto chcesz odzyskiwać czy bombę robić.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.