Dwukońcówkowe źródło prądowe

Szukam elementu pojedynczego, który mógłbym umieścić na przewodzie, pełniącego funkcje źródła prądowego. Parametry niewyżyłowane: 3-10 mA przy napięciu 2-30 V. Żarówek nie chcę. Może jakiś tranzystor polowy? Albo cokolwiek innego.

Reply to
Bogdan G
Loading thread data ...

Bogdan G schrieb:

LM134 z rodziną.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Wygląda na bardzo dobre dla mnie. LM234 jest nawet w TME po jedyne 5 zł.

Reply to
Bogdan G

Waldemar Krzok napisał(a):

Albo LM317 (w mniejszej wersji TO92) jako źródło prądowe.

Reply to
Filip Ozimek

Bogdan G pisze:

a LM317? mniej elementów (tylko 1 rezystor)

pozdrawiam

Rogher

Reply to
Rogher

Też byłoby dobre gdybym wziął jakąś wersję low-drop. Ale układ zaproponowany przez Waldka ma wyspecyfikowaną pracę przy niższym prądzie, a maksymalny minimalny prąd obciążenia dla LM317 jest 10 mA, dla LM117 5 mA. Mimo, że nie ma to znaczenia muszę pilnować najgorszych parametrów podanych przez producenta, albo przynajmniej odnieść się do nich.

Reply to
Bogdan G

Użytkownik "Bogdan G" <usunto_b_gutknecht snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:f5nkb3$dl$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Jakoś nie widzę by to były dwukońcówkowe ..... Przy takim rozrzucie prądu to BF245 z bramką zwarta do źródła jest dwukońcówkowym żródłem prądu o podanych przez Ciebie parametrach. Piotr

Reply to
Piotr Pitucha

a LM234 to ile wymaga? tez 1 LM317 moze meic problemy jesli wymagana jest mala wartosc pradu..

sa tez dostepne specjalne diody o charakterze zrodla pradowego chyba nawet w TMEsa..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Greg(G.Kasprowicz) pisze:

z przyzwyczajenia stosuję 3: 2 rezystory i dioda.

Reply to
Rogher

Rogher schrieb:

no i dobrze robisz, bo stabilizujesz źródło temperaturowo. LM317 bardziej pływa no i to, że większy prąd potrzebuje to już napisano.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Właśnie pamietałem, że polowe tranzystory są dobrymi źródłami prądowymi. Na pewno wystarczającymi jeśli chodzi o rezystancję wyjsciową. Niestety trzeba by je selekcjonować. Żadna z grup nie mieści sie w moim przedziale. Grupa A jest od 2 mA, co jest za mało, grupa B do 15 mA co jest już za dużo. Poza tym to maksymalne napiecie 30 V nie zostawia mi już żadnego zapasu.

Reply to
Bogdan G

a nie mozesz uzyc lustra pradowego? uzywam takich tranziaczkow serii BCV61/63 dokladasz 1 rezystor i masz zrodlo pradowe o dobrej stabilnosci wszystko zalezy d oczego konkretnie tego potrzeba

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

nie mozesz.. doczytalem ze na przewodze chcesz umeiscic:) no ale moze komus sie przyda ta opcja..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

a może TL431 ? i cenowo jest atrakcyjny

Reply to
Tomotron

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.