dronów i podobnych

Duże, ciężkie (min. 30g), drogie. Dla drona klasy ~250g nie ma MZ za dużego sensu.

Reply to
Marcin Debowski
Loading thread data ...

Mam, smart socket z pilotem na 433MHz.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 11.01.2024 o 08:31, ptoki (ptoki) pisze:

Potrzebny dron "pomoc drogowa", znaczy "pomoc dronowa" (holownik) ;)

Reply to
SW3

Pytac nie zaszkodzie bo inni więdzą czesto więcej. Tak jak np. w sąsiednim wątku widzę dyskusję o termowizji i jak bardzo to wszystko potaniało w ciągu ostatnich 2-3 lat. Lekki szok. Może do takich katalogowych zastosowań czy też niskożernych tagów też się za jakiś czas coś pojawi.

Apropos tego katalogowania, już nie pamiętam czy się w tamtej dyskusji pomysł pojawił, ale wydaje się juz obecnie całkiem realne po prostu nadrukować na grzbietach kody kreskowe czy QR i łazić z telefonem. Pewnie są jakieś biblioteki do rozpoznawania takich kodów, tylko czy są takie, że sczytają np. kilkadziesiąt na raz. Można to zresztą zrobić na kilka sposobów z analizą poza telefonem.

Nie znam ardurino. Znam RPi pico i mikropytona. I to ardurino robiłoby tu za co, czytnik do rfid czy tej pastylki nadającej 433MHz z kwantyfikacją mocy sygnału?

Można wymyślać pierdylion sytuacji gdzie nic nie pomoze, ale do tego będzie kilka pierdylionów takich gdzie pomoże. Fakt podstawowy jest taki, że jak nie będzie planu B to nie juz pozamiatane, więc jeśli mógłby być możliwie tanim kosztem to zawsze lepiej miec niz nie mieć.

Coś po tej lini?:

formatting link
I ten generatorek to byłby do trensmitera zamiast ardurino?

Reply to
Marcin Debowski

Ok, czyli tego samego typu co wcześniej znalazłem. Popatrzę w tym kierunku czy coś z RP2040 nie chodzi, bo ardurino nie mam żadnego, a róznych sbc na bazie RP2040 całe pudełko.

Reply to
Marcin Debowski

Na bazie termowizji, to nie bardzo to widzę. Są matryce w miare tanie, o rozdzielczosci kilkanascie czy kilkadziesiąt pikseli. IMO - mało użyteczne, zeby nie powiedziec bezużyteczne.

W Decathlonie są kasy automatyczne. Wrzucasz towary do pojemnika, i są skanowane ... RFID oczywiscie.

To ile taka etykietka kosztuje, jesli kupuję np rękawiczki za 20 zl?

P.S. W supermarkecie widzę zabezpiecznia kradziezowe, w postaci nalepki, ale kasa samobsługowa ... kiedy oni to przestawiają i jak? Magnes w wadze, cewka w wadze?

Są, w Androidzie chyba nawet systemowe.

Z tym IMO gorzej :-)

IMO - Rfid sie nie nadaje, bo to bardzo krótkozasięgowe. Metr moze w dobrych układach.

zamiast to niekoniecznie - to jest nadajnik, dodasz 555, to juz będzie użyteczny :-)

Ale nad odbiornikiem/namiernikiem, to by chyba trzeba popracować.

J.

Reply to
J.F

W dniu 12.01.2024 o 23:25, a a pisze:

W czerwcu 2023 byłem w Warszawie w Decathlonie i dokładnie poprzez wrzucenie do kosza odbyło się skanowanie. Około 12 szt po kolei wrzuciła kasjerka do kosza i wszystko się skasowało. Na wyjściu nic nie zapiszczało tak jakby każdy TAG był indywidualny i po skasowaniu już nie rozpoznawany.

Ciekawi mnie na jakiej f to działa. Później spróbuje zeskanować RFID czy czy trafie.

Reply to
Rutkowski, Jacek

Wypatrzyłem przy okazji moduł D1 mini z ESP8266. Całość ma 3.5x2.5cm, waży pewnie parę gram. Rozumiem, że programuje się to pod IDE Ardurino. To też wydawłoby się rozsądną opcją bo jako skaner mogłby robić zwykły smartfon. Problemem jest zasilanie i dość znaczny pobór prądu. Typowy to

70mA. 3.3V i 5V to bateryjnie też jest problem. Trzeba by pewnie jakiś DC-DC, a to dodatkowy moduł, nawet jeśli malutki. No chyba, że to 5V to jak w Pi Pico, że ma DC-DC już na SBC.

Dzięki, popatrzę.

Reply to
Marcin Debowski

Najprostszy Rc finder?

formatting link
W dzień piska w nocy błyska pędem, ma własne zasilanie.

Reply to
Marek

Ja też. To dygresja była. Choć dron po locie jest akurat gorącawy, ale ostygnie w ciągu pół godziny maks.

120x90 dla przystawki do smartfona w cenie ca 500zł nie brzmi źle. Mam gdzieś Flukę 64x64, która swojego czasu kosztowała pod 2k5zl, choć tu się płaci też za FLukę. 64x64 już spoko.

Pewnie taki dużym hurtem taniej.

Reply to
Marcin Debowski

Jeszcze mniejsze (gabarytem) są ESP32-C3.

formatting link

Reply to
heby

Nie masz gniazda USB?

Jak mówiłem, zastanów się czy bez kierunkowości odnajdziesz takie urządzenie. Wszystko wokół tłumi fale radiowe, anteny też mają jakieś charakterystyki kierunkowe. Np rzuć sobie smartfona z uaktywnionym hotspotem i choć wokół niego.

Ja w ogóle nie do końca rozumiem problem. Jeśli dron jak mu braknie prądu jeszcze jakiś czas leci to czemu nie nadaje? Bez prądu leci? Może np. należy zrobić układ, który dostarczy prąd z dodatkowej baterii by dron mógł ponadawać.

Reply to
io

W dronie? Mam, ale to nie jest najlepszy pomysł aby tam się pałętały kable w czasie lotu.

Lecisz sobie dronem i nagle urywa się łączność. Masz więc pozycję z GPSa z poprawką na parę-naście metrów wynikające z prędkości i wysokości drona w momencie utraty łączności.* Na którym drzewie w lesie z 50 w promieniu 20m znajduje się dron?

*) przyjmując, że spada a nie leci dalej.
Reply to
Marcin Debowski

Dlatego stosuje się buzzery,.które można aktywować wolnym kanałem lub aktywują się same po utracie głównego zasilania.

Reply to
Marek

No wiem, dawałem nawet wczesniej linki do różnych tego typu rozwiązań. Wada takiego podejścia jest taka, że ktos może się zainteresować zanim tam dotrzesz.

Reply to
Marcin Debowski

W D1 mini. Raczej nie ma problemu by go zasilić tym gniazdem z baterii.

No to właśnie, podłączam zasilanie i znowu mam łączność. Nie można tak?

Reply to
io

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.