deadtime w przetwornicy mostkowej

Loading thread data ...

Nasze sie wylaczaly.

Mysmy nie oszczedzali na termistorach. Siedzialo 5 w strategicznych miejscach w spawarce ;-) (nawet temperature dlawika mierzylem).

Takich nie robilim.

Po co opornik? Aaa... mechanicznie? Nie potrzebujesz duzo, wiec powietrzna starczy. Ino bedzie siac.

Dla Ciebie sie nie nadaja!!! To cegi AC!!! A621 (chyba - bo napisales ze do 2kA). Mialem kiedys podobne w reku - w porownaniu do LEMa to na nich nic nie widac. No i tylko do 50kHz. Naprawde odzaluj 200-300PLN (czy ile on tam kosztuje) i kup LEMa. Jedyna wada, to on nie jest 'clamp', tylko trzeba mu kabel przewlec i dac +/-15V 'skads'. Ale do uruchamiania prototypu naprawde jak znalazl.

Reply to
Jerry1111

Smieci moga byc prawdziwe. Jaki rezystor na obciazeniu przekladnika?

Reply to
Jerry1111

To powiedz czy to smieci, czy prawda. 1R ciezko zaklocic ;-) Podeslij na priva fotke z oscylka (prad+napiecie).

Reply to
Jerry1111

Inaczej - tranzystory padaja, wiec na pradzie _musi_ byc widac ten prad. Chyba ze teoria z C_trafo jest do dupy, a raczej nie jest. Nie widac - bierz inna sonde.

Zakupy zrobilem, to juz druga polowa nie ma dla mnie zadnych zadan. Wlacze w koncu spice ;-)

Reply to
Jerry1111

Pobawilem sie troche i... 'a idz do diabla' ;-) Teraz sie ciesze ze spawarki mialy mostek po wtornej strone. Oscylacje napieciowe to 50V, ale szpilka 500A albo i wiecej jest. Wiec pozwol, ze sie powtorze - sonda.

Reply to
Jerry1111

Hehe... gdybym wygral w totka ;-)

Prad tak szybko dlawika nie nasyci - bo go dlawik jednak ograniczy, a w tym przepieciu energia nie jest nieskonczona. Pobawilem sie spicem i wychodzi ze najbardziej krytyczna jest pojemnosc dlawika (wsadzilem se szeregowo Twoje 2uH z trafem - trafo zasymulowane razem z 'pasozytami'). Tam potrafia ogromne szpilki pradowe byc. I teraz jak dostawie jeszcze w szereg dlawik bez zadnej pojemnosci, to sprawa robi sie normalna i przyzwoita (co nie jest trudne do przewidzenia).

A to tak - taka zabawa nie ma sensu.

Reply to
Jerry1111

Aaa... moze zabezpieczyc przed przebiciem izolacji na pierwotnym, ale nie przed pojemnosciami.

Nie Ty jeden. Tez sie teraz dowiedzialem. Chyba dlatego ze filozofia naszych spawarek to byl mostek na wtornej stronie. A Ty zrobiles porzadne trafo blacha nawijane.

Wiedza kosztuje. Ale powiem Ci ze wlasnie dlatego lubie rezonansowe przetwornice (aczkolwiek dopiero zaczynam 'przygode' - jest na razie jeden uklad). Tam takie rzeczy z definicji nie wystepuja, bo wszystkie pasozyty uzywasz, a nawet zwiekszasz dodajac 'tam i siam' jakis dlawik czy C.

Po tym watku lubie je jeszcze bardziej ;-)

Reply to
Jerry1111

W spice potrafilem tak dobrac wartosci, ze przy pradzie 100A mialem szpilki 5kA. Fakt - krotkie, ino moc idzie z 'i^2r'.

Podal, podal! W sumie to dobrze ze nie 3 m-ce temu, bo bym swoja przetwornice zrobil klasycznie. A tak stwierdzilem, ze mam chwile czasu, pelny mostek czasem strzela i sie czegos nowego nauczylem.

Ja bym dluuuugo (moze i nigdy - chyba zeby przyszlo po kilku piwach zmierzyc pojemnosc trafa, tylko po co?) nie wpadl na to.

Grunt ze dziala. Masz se prezent na Wielkanoc, czyli zajaczka namaluj na tym dlawiku ;-)

Reply to
Jerry1111

Raczej ci ktorzy to naprawde projektuja nie tak chetnie dziela sie wiedza jak nie spalic wiadra tranzystorow :-)

A moze nie oszczedzaja tak na izolacji :-)

J.

Reply to
J.F.

Czy dobrze rozumiem ze podejrzewacie/symulujecie:

-obciazenie indukcyjnoscia [55uH ?] z rownolegla pojemnoscia,

-wlaczamy np gorny tranzystor, wylaczamy, zaczyna przewodzic dolna dioda.

-prad dochodzi do zera, uklad przestaje byc tlumiony, samodzielnie oscyluje znow na wysokie napiecie dodatnie (1)

-jesli teraz wlaczymy dolny tranzystor to udar bedzie mial dobry.

ale czy lwh nie powinien zaobserwowac przy dlugiej przerwie ze w okolicach 4-6us po wylaczeniu napiecie osiaga wysoka wartosc ?

Swoja droga .. czy takie rzeczywiste mosfety potrafilyby 5kA przepuscic ?

J.

Reply to
J.F.

Hm, tez sobie zasymulowalem uproszczona konstrukcje - cos mi nie chce wyjsc wielkie prady.

Ale widze jeszcze jeden efekt, wlasciwie nalezalo sie spodziewac: w momencie przelaczenia sporego napiecia, najwyrazniej przez pojemnosc D-G wylaczony tranzystor potrafi sie otworzyc. Pewnie dalem za duzy opornik bramkowy .. ale czy te moduly maja wystarczajaco dobre drivery ?

Trzeba by chyba jednak dobra sonde i zmierzyc gdzie ten prad plynie ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.