Sprawność przetwornicy...

Hello All,

Dostałem linka do schematu przetwornicy dla 1W LEDa Luxeon:

formatting link
W dokumencie jest śliczny przebieg wielkiej sprawności przetwornicy, który wzbudził moją duużą nieufność - jak to może być, że przetwornica z kontrolą prądu ma sprawność nawet 92% I doszedłem do prostego wniosku - liczą sprawność wliczając do mocy użytecznej ponad 200 mW (14% mocy wyjściowej!) tracone na rezystorze kontrolującym prąd przetwornicy. Zabawne :-)

To ja już teraz wiem, jak liczyć sprawność moich przetwornic - ot, pominę stratę na prostowniku i rezystorze ograniczającym prąd bazy i wyjdę spokojnie na 90% zamiast 68% ;->

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

A może uwzględniaj tylko straty na ścieżkach pomiędzy przetwornicą a obciążeniem , wyjdzie 99.9999% - wspaniały projekt :)

pzdr zbyszek

Reply to
Zbyszek

formatting link

W ogole ten schemat to tragedia - oczywiscie mozna go przerobic tak, zeby na rezystorze kontroli pradu bylo 100mV, ale do tego juz by byly potrzebne nastepne elementy (co najmniej jakis wzmacniacz albo _sensowny_ uklad przesuwania poziomu). No ale te elementy tez cos bralyby dla siebie... A sama przetwornica moze faktycznie miec 92%, bo prostuje mosfetami.

BTW. Jesli cieplo wytwarzane przez przetwornice uznac za moc uzyteczna (np. w zwiazku ze zblizajaca sie zima :D) sprawnosc wyniesie 100% :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

[...]

Aż tak źle nie jest - Dobrze wybrnęli z przesunięciem poziomu, choć ja to robię trochę inaczej - dzielnik napięcia równolegle z LEDem i 250 mV spadku na rezystorze szeregowym.

Niestety.

Temu akurat nie zaprzeczam.

;-D

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jedna dioda wiecej ?

98%. Cewka troche emituje .. w postaci uzytecznego sygnalu do namierzania pod lawina :-)

J.

Reply to
J.F.

Za dużo. Zamiast diody rezystor 820 om a do pomiaru prądu rezystor

0.68 om zamiast 1.8 om. I już odzyskane kilka % sprawnosci :-) [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale jakosc stabilizacji :-( Chcesz wykryc jak najmniejsza zmiane i dokladasz dzielnik :-(

P.S. A moze fototranzystor i niech stabilizuje swiatlo ?

J.

Reply to
J.F.

Bez przesady - to nie armata, z tego się nie strzela. Nawet jak błąd przy dużych zmianach temperatury osiągnie 10%, to diodzie to nie zaszkodzi a 'na oko' takiej zmiany prądu nie zobaczysz.

I mikrokontroler jeszcze do tego ;-P

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

A jakby zastosować dobre rezystory? Urządzenie musi pracować w temp.

-40/+40 stopni C Drugie pytanie; dwie diody to za duzo a jakby użyć jedną zwykłą a drugą shottky'ego to dało by ok. 1V spadku, dobrze myslę?

Reply to
Bo(o)t manager

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.