Co myślicie o DC

Kiedyś dawno ludziom wyszło, że AC lepsze bo się daje transformować.

Nie znam się na energetyce wcale, ale czytając:

formatting link
mi przyszło do głowy, czy w obecnych czasach nie lepsze byłoby przesyłanie energii DC. Co więcej może nie od rzeczy byłoby dopuszczenie znacznie większych wahań napięcia w linii niż są obecnie bo każdy punkt odbioru nie miałby transformatora o konkretnym przełożeniu tylko przetwornicę akceptującą spory przedział napięcia na wejściu.

Nie wiem jak się robi przetwornice z wielu kV, ale chyba jakoś się robi.

Wydaje mi się, że przesyłanie AC wiążę się z jakimiś stratami na ciągłe przeładowywanie pojemności linii, czego przy DC by nie było. Tak samo emisji pola EM dla AC nie da się uniknąć. P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

W dniu 24.05.2021 o 15:55, Piotr Gałka pisze:

Z tego powodu przed wepchnięciem powera w kabel podmorski robi się HV DC i z drugiej strony kabla konwertuje się ponownie do AC

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Na duze odległości juz wykorzystuje się UHVDC. Tutaj masz 3300km linie o napięciu 1.1MV

formatting link
Warto tez to obejrzec z EEVBlog2

formatting link
c.

Reply to
Cezar

W dniu 2021-05-24 o 16:05, Grzegorz Kurczyk pisze:

To wiem. Ale się zastanawiam, czy dostarczonego do domów AC230 nie powinno się zamienić na jakieś podobne DC. Czy to by nie ułatwiło podłączania prosumentów, których ma być coraz więcej. Wszystkie stacje transformatorowe trzeba by zamienić na stacje przetwornic, ale może to obecnie już byłoby realizowalne i opłacalne. W domowych sprzętach to chyba tylko silniki wykorzystują to, że prąd jest AC (i to nie wszystkie), a cała reszta rozpoczyna zabawę z energią od zamiany AC na DC. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Pan Piotr Gałka napisał:

Na tym (lokalnym) odcinku nie widać przewagi DC nad AC. Za to prąd zmienny jest jednak bezpieczniejszy -- odwrotnie, niż usiłował wmówić ludziom Edison.

Te stacje stoją w sprzeczności z 'prosumenctwem' -- działają w jednym kierunku.

W domu to co innego. Gdybym teraz budował dom, to bym pewnie zrobił instalację oświetleniową na 12V. Elektronika domowa niewielkiej mocy też by mogła być tak pędzona. Idea znana z central telefonicznych, tam wszystko zasilane jest z ujemnego napięcia 48V. Ale dlau rządzeń dużej mocy, jak pralka czy kuchenka, nie da się lepiej niż AC 230V.

Reply to
invalid unparseable

w nowszych pralkach - tych "inwerterowych" są już silniki BLDC więc to jest generowane z DC. Oczywiście trzeba by rozwiązać problem grzałki ale teoretycznie można pralkę podpiąć pod ciepłą wodę co by było nawet troche bardziej energooszczędne...

c.

Reply to
Cezar

Pan Cezar napisał:

Wiem, że są, i to zasilane z dość niskiego napięcia. Uzwojenia silników BLDC mogą mieć kilka zwojów grubaśnego drutu. Słabo widzę domową sieć zasilającą dla takich silników. Lokalne przekształcenie (w pralce) napięcia 230V AC na cokolwiek innego jest dobrze opanowane.

A ta ciepła woda, to skąd? Nie chodzi mi o to, że z kranu. W wielu domach pochodzi z grzania grzałką umieszczoną w jakimś bulbonerze.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2021-05-24 o 17:48, Jarosław Sokołowski pisze:

Nie skojarzyłem, że to co w jednej połówce zmienny w organizmie napsuje to w drugiej naprawi :)

No tak. Działające w dwie strony pewnie by się dało zrobić, ale transformator ma to bez łaski 'w pakiecie'.

Straty jednak byłyby spore. Może lepiej PoE pociągnąć. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Mon, 24 May 2021 15:55:58 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Robi się to przy trasach podmorskich oszczędzając na miedzi i wadze kabla. Przy trasach lądowych należałoby używać dwóch przewodów by uniknąć prądów ziemnych, kłopotliwych na lądzie. I poza tym, przetwornice na setki MW są dużo droższe niż adekwatne trafa no i mają mniejszą sprawność. Komutacja (np. odłączenie zwarcia) też jest sporo trudniejsze niż dla prądu zmiennego. No i co z infastrukturą - wymiana wszystkiego byłaby strasznie kosztowna.

Reply to
Jacek Maciejewski

No tak - trzeba by grzać pompą ciepła na przykład co już się spokojnie da zrealizować z 12V. A tak w ogole tą są też suszarki do prania z pompą ciepła więc może pralki też mogą iść w tym kierunku...

c.

Reply to
Cezar

Pan Piotr Gałka napisał:

W przypadku fotowoltakiki napięcie zestawu paneli po pierwsze jest bardzo wysokie (do 1kV) -- trudno uznać je za dobry standard domowej sieci. A po drugie jest inne dla każdej instalacji, w dodatku zmienia się w czasie. Obecnie stosowane inwertery całkiem dobrze radzą sobie z dopasowaniem się do sieci AC.

I tak mam znaczną część na 12V. Kiedyś były halogeny 12V, a teraz LED. Tyle że obniżenie napięcia jest lokalne, a mogłoby być centralne dla całego domu. Nie musi to oznaczać dużych strat -- wysarczą druty o przekroju tego rzędu, jak niegdyś dla *żarówek* 230V.

Typowa lampa LED na 12V to coś w rodzaju PoE. Świeci tak samo dobrze przy zasilaniu 3,5V, jak i 30V.

Reply to
invalid unparseable

Pan Cezar napisał:

Pralki i suszarki mogą, ale to nie ten problem, który teraz rozważamy. Chodzi o sieć zasilającą "niskiego napięcia". W jaki sposób podgrzać prądem wodę do kąpieli w tym bulbonerze? Teraz jest grzałka rzędu 2 kW, czyli prąd prawie 10 A. Jakby była na 12 V, to by było 400 A. Niech nawet zamiast niej będzie pompa z COP równym "kilka" -- to dalej jest

100 A. Odpowiednikiem zabezpieczeń 25 A domowej instalacji trójfazowej będzie 1,4 kA przy 12 V. Można policzyć jaki to gruby drut będzie potrzebny.
Reply to
invalid unparseable

ale przecież zasilanie DC może być ze znacznie większym napięciem niż

12V. 200? 300? 400?
Reply to
sirapacz

sirapacz napisał:

No, może być. Ale jescze raz: nie o tym teraz mówimy. Jakie ma być "niskie napięcie" czyli to, które jest w sieci zasilającej domy?

200? 300? 400? Jest 230 V, ale AC, nie DC. Tego zmianiac nie należy

-- zostało wyjaśnione dlaczego. DC można mieć lokalnie w domu, ale nie setki woltów, lecz 12-24 lub coś koło tego.

Reply to
invalid unparseable

Zajebiście. może zamiast elektrowni jądrowej, postawimy panele na Saharze i pociągniemy sobie kabelek. W lini prostej to 2.5tyś km!

ToMasz

Reply to
ToMasz

Dnia Mon, 24 May 2021 19:38:59 +0200, ToMasz napisał(a):

I tak będzie. No, może nie aż do Sahary ale południe Europy będzie w najbliższej przyszłości powiązane z północą dalekosiężnymi liniami. A to z tego powodu że na południu jest sporo więcej słońca a na północy sporo więcej wiatru. Resztę każdy se dośpiewa :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2021-05-24 o 19:46, Jacek Maciejewski pisze:

A może objąć Ziemię kablem naokoło wzdłuż jakiegoś równoleżnika. Nie byłoby problemu, że panele w nocy nie działają bo zawsze gdzieś wzdłuż kabla byłby dzień. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Pan Piotr Gałka napisał:

Koncepcja słuszna, acz trudna w realizacji. Ze względu na obecność oceanów, a długodystansowe kable podwodne są jeszcze sporym problemem. Mamy tu casus Islandii. Zbyt daleko od stałego lądu, by taki przesył był wykonalny. Wyspa dusi się od nadmiaru energii elektrycznej -- na twarz przypada tam pomad 50 MWh rocznie, kilkanaście razy więcej niż na przykład w Polsce. Mogliby produkować dużo więcej, ale ileż można tego aluminium rafinować.

Reply to
invalid unparseable

Piotr Gałka wrote on 24.05.2021 15:55:

Tylko, w którym miejscu? Chcesz zacząć już w elektrowni czy gdzieś bliżej odbiorcy?

Na pierwszy rzut oka energetycznego laika:

  1. Trójfazówka dzięki trzeciemu przewodowi przesyła 3x większą moc niż system 2 drutowy/1 fazowy. Zwiększenie kosztu linii o połowę podnosi efektywność 3x. W DC dołożenie jednego drutu sprawy nie załatwia a dwa dodatkowe druty podwajają koszt linii. Więc raczej musisz iść w wyższe napięcia, droższe/wyższe słupy, izolatory itd.

  1. Wszelkiej maści transformatory po drodze musisz zamienić na przetwornice. Czy przetwornica np. ze średniego napięcia (15...30kVDC) na niskie (230VDC), będzie sprawniejsza, tańsza, mniej zawodna od transformatora pływającego w oleju na słupie?

  2. Łuk DC w porównaniu z tym samym napięciem AC jest trudniej zgasić, więc trzeba przeprojektować bezpieczniki, gniazdka, wtyczki

formatting link

Wydaje mi się, że przetwornica DC/DC 500kW wisząca na pobliskim słupie ŚN to nie będzie synonim niskiej emisji.

Reply to
Zbych

W dniu 24.05.2021 o 20:12, Piotr Gałka pisze:

To już lepiej na orbicie panele. Najlepiej nad biegunami, żeby nie zasłaniały niczego (tak jak w globusie) :D Przekazywanie energii, można wtedy bez kabla a na ziemi przetworniki. Inwertery na orbicie mają zajebiste chłodzenie :D Na biegunach i tak się nic nie dzieje ciekawego więc mały problem, co prawda musi być to AC ale potem można sobie wyprostować :D

Reply to
LordBluzg®

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.