Bezpieczniki przedlicznikowe.

Cześć Właśnie dowiedziałem się od jednego fachury że obecne przepisy nie dopuszczają stosowania jako bezpieczników przedlicznikowych na przyłączu tzw. automatów. Podobno wymagane są bezpieczniki topikowe w oddzielnej skrzynce. Prawda to?

Reply to
Jacek Maciejewski
Loading thread data ...

Jacek Maciejewski napisał(a):

AFAIK tak - przynajmniej tak mam narzucone w tworzonym właśnie projekcie(studenckim rzecz jasna) instalacji w budynku mieszkalnym. Zreszta typ zabezpieczenia przedlicznikowego określa zakład energetyczny w umowie o przyłączenie. Głównym powodem zamiany bezpieczników topikowych na wyłączniki nadprądowe była chęć wyeliminowania zjawiska "watowania" bezpieczników - dla przeciętnego użytkownika energii elektrycznej im prościej ponownie załączyć zasilanie tym lepiej(bezpieczniej).

Reply to
badworm

Witaj badworm,

W Twoim liście datowanym 16 czerwca 2005 (21:06:53) można przeczytać:

napisałes zupełnie cos innego niz w głownym watku, tak , jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem zgodnym z normami są bezpieczniki topikowe jako główne zabezpieczenie, dodatkowo są one zaplombowane, głównie chodzi o to iż w pewnych niekorzystnych uwarunkowaniach (np temperatury)wyłącznik nadprądowy automatyczny moze nie zdać egazminu, natomiast topik jest jak wiadomo urządzeniem bardzo prostym i 100% niezawodnym. -- Pozdrowienia, piotrek sp5fci

Reply to
piotrek sp5fci

SP9LWH napisał(a):

Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy - selektywność. Bardzo trudno jest ją uzyskać dla dwóch wyłączników połączonych szeregowo przy niewielkiej róznicy ich prądów znamionowych. Dla układu bezpiecznik(większy prąd)-wyłącznik(mniejszy prąd) jest to już o wiele łatwiejsze.

Reply to
badworm

Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Prawda. Co więcej jeśli się spalą, to będziesz płacił. Dlatego że ich spalenie świadczy o poborze prądu dużo większym niż przydział, za który płacisz i na który masz zgodę. Do tej skrzynki nie masz dostępu - jest zaplombowana. To się nie powinno nigdy zdarzyć, bo tuż za licznikiem masz bezpiecznik główny, np C20 a potem jeszcze w budynku główne topikowe i automaty dla podsieci. No,chyba że nie masz... ;)

Reply to
A.Grodecki

I to wesołe motto pozwolę sobie zacytować, dziękując wszystkim za odpowiedzi.

Reply to
Jacek Maciejewski

Sądzę że jednolitych przepisów nie ma, oczywiście są normy ale też nie są obligatoryjne. Natomiast, poszczególne Zakłady Energetyczne mogą mieć swoje własne zwyczaje i w razie róznicy zdań nie podskoczysz, nie ma dyskusji, nie bo nie i już. Rzecz nie do przewalczenia. A co do selektywności, to trza wziąść pod uwagę że topiki są w zaplombowanej skrzynce i jak się spalą to kicha, natomiast automaty przedlicznikowe nie mają manetek plombowanych (plombowane są jedynie podłaczenia) i zawsze można sobie je włączyć po awarii.

No właśnie. Wiem że są instalacje w których są automaty przedlicznikowe.

Reply to
Jacek Maciejewski

William napisał(a):

Oj, nie do końca - na laborce z Aparatów badaliśmy w stanie przeciążenia wkładki typu BIWTZ-80, które leżakowały dosyć długi czas i wedle prowadzącego co niektóra nie wyłączała prawidłowo co wynikało m.in. z zawilgocenia.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.