akcelerometry

Loading thread data ...

chodzi o to, że akcelerometry nie reagują nieskończenie szybko na zmianę przyspieszenia, więc np. przy wibracjach powyżej pewnej częstotliwości reagują coraz gorzej. Bandwidth to szerokość pasma, a dokładniej to najczęściej górna częstotliwość pracy (mechaniczna), częstotliwość, przy której sygnał z akcelerometru przestaje mieć sensowny związek z rzeczywistością. Może to być częstotliwość, przy której akcelerometr pokazuje dokładnie 2x za mało (-3dB), albo przy której np. błąd przekracza 10%, to powinno być podane w dokumentacji.

przyspieszenie nie musi być stałe... Jak zamontujesz to na huśtawce, a ta będzie się bujać raz na 5s, to masz częstotliwość 0.2Hz... Jak zapakujesz do samochodu i pojedziesz po wertepach, to trochę więcej :)

Reply to
Marek Lewandowski

Marek Lewandowski schrieb:

dodatkowo masz jeszcze parę rezonansów po drodze. No i są mierniki przyspieszenia, które mają filtr pasmowo-przepustowy i mierzą właściwie szarpnięcie, a nie przyspieszenie. Mają na ogół pasmo od 1 (0.1) Hz do paru kHz. Używane jest toto właśnie do pomiaru wibracji, gdzie przyspieszenie ziemskie jest olewane.

Waldek

Reply to
Waldemar
Reply to
invalid unparseable

Kacper schrieb:

pisz następnym razem pod postem.

Tak, tylko jest jeszcze jeden problemik, te sensory mają lekki dryft offsetu. Ewentualnie musisz to skompensować, ale najłatwiej po odczytaniu. Ewentualnie dodaj filtr na wyjściu do częstotliwości ciebie interesujących. Na ogół wystarcza prosty filtr RC. Na przykład my używamy filtrów 10Hz, bo wyższe częstotliwości nas nie interesują. Jak masz wibrację to możesz się załapać na aliasing, gdy twój przetwornik jest za wolny więc lepiej dać filtr na święty spokój.

Uśredniać możesz, na przykład moving median jest dobry, ale na ogół możesz brać jak leci.

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.