Filozofsko pitanje za Petra

kugle se NE dodiruju i mislim na udaljenost 2R od sfera a ne od centara.

Bez obzira gdje se nalazi ? znaci tu u zagrebu navijem kuglu na V i kugla u Sibiru ce se ito nabit na V i sve kugle gdje god se nalazile ? to zelis reci? tj ocito tvrdis krivo

dakle kugle se ne dodiruju, jedna je na udaljenosti 2R(sfera do sfere, ne centar jer bi se onda dodirivale) jednu nabijemo na V od zemlje, da li ce se druga nabiti i na koji potencijal.

Ako kuglu nabijemo na V nije li u dielektriku oko nje , tj u zraku pad pocentijala po obrnutoj eksponncijali kao i u plocama kondenzatora ?

Reply to
grizli
Loading thread data ...

ali ova slika je potpuno pogre¹na

A Kpacitet kugle je 4piepsilonR kapacitet kugle je isti jer gdje god ona bila... a kao sto rekoh da je na udaljenosti 1000R od zemlje nemoze izmedju nje i zemlje biti ikakav znacajan kapacitet(kao na tvojoj slici taj je kapcitet znacajan) samim time apslutno nikako nije moguce da je izmedju kugle tako veli kapacitet.

tj onda po tebi koliki je kapacitet kugle ako se pokraj nje na 2R nalazi jos jedna ista kugla?

Reply to
grizli

zavojnicu.

Nije to ba¹ tako - u sluèaju zavojnice, akumulirana energija èe poku¹ati odr¾ati protok struje, a kako je strujni krug prekinut, napon æe poèeti rasti do trentutka dok negdje ne doðe do proboja (iskre) i energija se ne razgradi. Zato se stavljaju diode antiparalelno svicima releja, da ne skure tranzistor/FET koji upravlja relejem...

Reply to
while (1);

Nije u odnosu na ni¹ta, veæ u odnosu na beskonaèni Svemir. Btw. Pitanje: Jel' Svemir globalno gledan, elektrièki neutralan?

E = k * Q / r^2 pri èemu je: Q = C * U

Reply to
vaso

Nije eksponencijalni, veæ kvadratni zakon? Hmmm...Izgleda da si u pravu.....a ja sam lupio?

Reply to
vaso

zavojnicu.

odr¾ati

trentutka

stavljaju

relejem...

Ali upravo to je Pero rekao. :) Samo je prvenstveno obja¹njavao za idealnu zavojnicu i kond, a onda za realnu. Ti govori¹ o realnoj i pojavi iskre (visokog napona).

Kod kondenzatora energija je akumulirana u elektriènom polju, a kod zavojnice u magnetskom polju. Vrlo jednostavno.

Vasine postove neæu komentirati. :)

Reply to
-Rio-

Naboj se nije teleportirao, veæ je 'pro¹ao' kroz tvoj kond od 4700 uF.....Lo¹ primjer za ovu raspravu!

Reply to
vaso

Po obrnutom(inverznom) kvadratu?

Reply to
vaso

zavojnicu.

odr¾ati

trentutka

stavljaju

relejem...

Mislio je na redni spoj R i L s kratko-spojenim krajevima kombinacije ¹to je ustvari paralelni R-L spoj?..lol

Reply to
vaso

zavojnicu.

odr¾ati

trentutka

stavljaju

relejem...

A kako bi izgledalo to 'nestajanje' energije idealne zavojnice ( bez parazitnih kapaciteta, proboja kroz zrak itd)?

Hmm.... elektrièno polje je statièna, a magnetno polje dinamièka pojava?

Reply to
vaso

tj nebi li po tome napon na kugli udaljenoj 2R trebao (teoretski gledano) biti V/4 ? na 4R V/16

ako je tako koliki je onda kapacitet jedne kugle ako se pokraj nje nalazi druga kugla?

Reply to
grizli

idealna zavojnica ima beskonalno mali kapacitet i kad bi prekinuo struju rezonirala bi na beskonaèno visokoj frekvenciji , zar ne ?

Reply to
grizli

A ne, ovdje se ne moze primjeniti logika inverznih kvadrata, jer nema izotropnog zracenja. Kapacitet i napon su u linearnoj ovisnosti o razmaku. To se najbolje vidi na plocastom kondenzatoru, kapacitet pada upola udvostrucenjem razmaka, 10 puta udeseterostrucenjem razmaka, ili raste dvostruko smanjenjem razmaka upola. Raspodjela napona u navedenom slucaju linearno slijedi razmak.

To sto je u pitanju kugla, nista ne mjenja na principu.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Iznosi kapaciteta ovdje nisu bitni za teoretiziranje, bitno je samo to da je kapacitet kugle-zemlja puno puno puno manji od kapacitet kugla-kugla. Na skici je taj odnos samo 47, i vidis koji je rezultat. Da je odnos milijardu ili beskonacan, tada tamo gdje je znak priblizno treba stajat znak jednakosti.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Ima jedan teorem koji ka¾e da je uvijek M12=M21. Izvod mu nije lak...

Kapaciteti su im jednaki, jer postoji simetrija na zamjenu kugla. Pitanje koliki su kapaciteti nije lagano, jer su kugle velike i preblizu jedna drugoj. Trebalo bi naæi kako su se (probni) naboji (+Q na jednoj,

-Q na drugoj) raspodijelili po kuglama (treba ukljuèiti i preraspodjelu slobodnog/influenciranog naboja od 10E+24 elektrona i iona), naæi el. polje/silu (barem) na njihovoj spojnici, izraèunati rad W te sile na probni naboj q i odrediti kapacitet kao C=Q/(W/q). U svemu ovom nije uzeta u obzir jo¹ jedna kugla koja se inaèe uzima u obzir - Zemlja. Nju se modelira kuglom u beskonaènosti koja obuhvaæa cijeli svemir. :)

Sve ovisi s obzirom na ¹to mjeri¹ potencijal. Problem nije lagan buduæi da je dozvoljena preraspodjela naboja po povr¹ini metalnih kugla. Poèetna simetrija sama po sebi nije dovoljna.

Laku noæ! :)

Reply to
Philip Pirrip

s obzirom na zemlju , kako je vec gore receno kugle su daleko od zemlje... recimo 1000R

recimo ako imamo jednu kuglu prostoru iznad zemlje na recimo 10 metara , i nabijemo na V spram zemlje neæe li u liniji od kugle ka zemlji u zraku kao dielektriu biti promjena potencijala od V ka nula po obrnutom kvadratu.. (korjenu) tj pro potencijal pada brzo pa sve sporije i sporije. Da li se moze pretpostaviti da ce kugla koja se nalazi na udaljenosti 2R imati V/4 (aproksimativno ne apsolutne vrjednosti) a kugla koja je na 4R imat V/16 ? itd

Reply to
grizli

Sada si ga ti lupio: Izmeðu ploèa je homogeno polje, a oko kugle NIJE!

Reply to
vaso

NEMA naboja na drugoj kugli, znaèi, krivo!

Elektrièno polje na drugoj kugli je jednako po cijeloj povr¹ini, znaèi, NEMA preraspodjele naboja...Teorija ka¾e da unutar kugle nema elektriènog polja, znaèi, ni na povr¹ini.....

Reply to
vaso

(Meðusobni!) kapacitet DEFINIRA© tako da na jednu elektrodu stavi¹ +Q, a na drugu -Q. Kad gleda¹ usamljenu kuglu s obzirom na Zemlju, onda ti je Zemlja druga elektroda; kapacitet se tad zove kapacitet kugle prema Zemlji!

preraspodjele

povr¹ini.....

Oèito nikad nisi èuo za influenciju. Pribli¾i neèem metalnom nekakav naboj, elektroni æe se na metalu preraspodijeliti tako da zasjene vanjski utjecaj, odn. da unutar metala nema polja. Van metala (tik uz povr¹inu) polje ovisi o povr¹inskoj gustoæi naboja, i nije svugdje isto.

Reply to
Philip Pirrip

Polumjer zemlje je oko 6 000 000 metara; na mjestu gdje stoji¹ mo¾e¹ je slobodno zamijeniti ravnom ploèom. To ¹to si je nabio do potencijala V definira njen dalje nepromjenjivi naboj (Q=C_osamljene_kugle*V). Buduæi da zemlja ba¹ i nije tako dobar vodiè (kugla i maleni naboj induciran na zemlji se ba¹ i ne osjeæaju), u prvoj aproksimaciji se s udaljeno¹æu od Zemlje neæe s potencijalom ni¹ta dogaðati. Zemlja æe¹ uzeti za 0V, kugla æe biti na V. Ako bi uzeo da je Zemlja vodiè poput metala, tad bi naboj na kugli potaknuo preraspodjelu naboja na povr¹ini Zemlje, ¹to bi bilo ekvivalentno sustavu tog naboja na visini h i suprotnog naboja, -Q, na

-h, ispod zemlje. Polje na visini x iznad zemlje bi bilo E=kQ/(h-x)^2-kQ/(h+x)^2 (ako je radijus mali prema h) Potencijal kugle na visini h bi bio integral ovog polja od x=0 do x=(h-R)~h po x. ©to se dobije?

Reply to
Philip Pirrip

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.