Filozofsko pitanje za Petra

Kada C nabijemo s nekim nabojem, na njemu neko vrijeme ostaje akumulirana energija i nakon odvajanja izvora. Ako izvorom protjeramo neku struju kroz L, akumulirana energija æe 'nestati èim prekinemo strujni krug. ©to bi se dalo zakljuèiti iz tih razlika u svojstvima?

Reply to
vaso
Loading thread data ...

eto da i ja postavim jefno filozofsko pitanje: :D

Kako je moguce i da li je ikako moguce pozicionirati dvije zavojnice jednu spram druge i medjusobni odnos da M12 bude razliit od M21

i jos nesto Imamo kuglu od metala(kuglasti konderzator) u slobodnom prostoru . , radiju sa R

Sad te dvije kugle stavimo da je jedna od druge udaljena u srazmjeru promjera recimo 2R , koliki je tada kapacitet jedna a koliki kapacitet druge kugle?

Zamislimo te dvije kugle u prostoru , jedna se nalazi na udaljenosti 2R od druge, svaka je promjera R. Obje kugle su bez naboja. Sad lijevu kuglu nabijamo do potencijala V. Ako je desna kugla bila na "nultom" potencijalu do kojeg æe se napona nabiti?

Reply to
grizli

Zavisi na sto ciljas. Energija, to jest napon na kondenzatoru ostat ce beskonacno vrijeme ako prekines strujni krug izvora. Isto to vrijedi za zavojnicu, akumulirana energija, to jest struja zavojnice se ostati beskonacno ako prekines strujni krug izvora.

Pazi, ti si ovdje kod zavojnice postavio krivu postavku i poistovjetio strujni izvor sa naponskim. U tvojem slucaju ce zavojnica trenutno oskobodit energiju. Kad prekines punjenje zavojnice strujom, podrazumjeva se da zavojnica ostane u zatvorenom strujnom krugu, znaci sklopka kod punjenja nije u seriji sa izvorom struje, nego je u paraleli sa zavojnicom. Prebacivanjem sklopke, struja vise ne puni zavojnicu, vec tece kroz sklopku, a postignuta struja zavojnice ostaje beskonacno u zavojnici i tece kroz sklopku, i u opoziciji je sa strujom izvora.

Upravo to si napravio sa kondenzatorom, samo kod konda napon ostaje na sklopki, a napon konda se protivi naponu izvora, znaci napon na sklopki je u opoziciji ta dva napona isto kao struja u slucaju zavojnice.

Ti si ovdje zavojnicu postavio identicno kondenzatoru, sto ne mozes, jer tako ne mozes napunit zavojnicu odnosno ekvivalent sa kondom bi bio kao da po zavrsetku punjenja konda sklopkom napravis kratki spoj na kondu. Ono sto je kratki spoj na kondu je otvoren krug zavojnice, pa moras sve obrnuto postavit kod zamjene napona u struju, odnosno zamjenom naponskog izvora strujnim.

Naravno, podrazumjeva se idealna zavojnica bez omskog otpora i kond bez otpora gubitaka i struje curenja. Kod realnog C i L , otpor paralelno kondu ce uzrokovat STRUJU i ispraznit ce kond, a otpor u seriji sa zavojnicom uzrokovat ce NAPON na otporu i ispraznit ce zavojnicu. C prazni struja a L prazni napon. Snaga je V*I, posto je kod konda energija akumulirana u V, a kod zavojnice u I, bez I kod konda i V kod zavojnice nema snage i oslobadjanja energije, odnosno energija se oslobodi postojanjem otpora jer kroz njega potece struja kod C ili se na njemu pojavi napon kod L.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Stavi¹ ih u 'T-formaciju'?

Ostaæe na nultom potencijalu....

Reply to
vaso

Nije moguce. Koliko prva zavojnica djeluje magnetskim poljem na drugu, toliko i druga djeluje na prvu.

Postojanje kapaciteta se smatra izmedju dvije tocke, koje su to dvije tocke? Zemlju ne racunamo, rekao si u slobodnom prostoru, znaci kapacitet izmedju izmedju dvije tocke, svaka tocka na jednoj kugli. Na 2R ce kapacitet biti 2 puta manji.

U odnosu na koju tocku nabijamo kugle? Ako napon stavimo na krajeve tih kugli, onda je pitanje bez smisla, nabit ce se na napon punjenja, odnosno po eksponencijalnom zakonu punjenja C preko R.

Ovdje si vjerojatno mislio u odnosu na Zemlju. Samo tada imas drugaciju raspodjelu kapaciteta, imas kapacitet lijeve kugle prema Zemlji, desne kugle prema zemlji i kapacitet izmedju kugli. Naponski odnosi kod nabijanja jedne kugle u odnosu na zemlju tada ovise o medjusobnim kapacitetima, i mozes primjenit isti zakon kao da imas otpore u seriji. Recimo, imas u seriji 3 konda i nek su sva tri jednakog kapaciteta. Ako na njihovu seriju narines napon, na svakom kondu ce biti 1/3 napona. Ako osim naponskog izvora stavis kratki spoj, a izvor stavis na jedan kond, na tom jednom je napon izvora, na ona druga dva po polovina napona izvora.

Ako jedan kond nabijes na neki napon, skines ga sa izvora, i na njega spojis drugi prazan kond, napon na njemu ce pasti po pravilu da naboj mora ostati isti kad se zbroje oba konda, konkretno, ako prikljucis kond jednakog kapaciteta napon ce pasti upola. Ako prikljucis 3 puta veci kapacitet, napon ce pasti na 1/4 jer 3+1 su 4 kapaciteta, puta 4 puta manji napon = isti naboj.

Ako paralelno spajas dva, ili vise kondova, gdje je jedan nabijen na jedan napon, drugi na drugi napon, pa cak i negativni, napon po spajanju izracunas po relaciji naboj Q=V*C i preslazes relaciju, V=Q/C Izracunas Q svakog konda, zbrojis Q-ove, i napon V=Q/C gdje je C zbrojeni kapacitet dva ili x kondova.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

malo detaljnije pojasni svoj odgovor

Reply to
grizli

To samo ako su 'simetrièno' postavljene?

hmm...Kako onda definiramo kapacitet Zemlje? Druga toèka je beskonaènost?

Ovo si totalno proma¹io, ne spominje se nabijanje izvorom, spajanje izvora, kugli i bla,bla....

Reply to
vaso

Sto ako su recimo dvije zavojnice jedna pokraj druge(tj os jedne je pomaknuta u odnosu na drugu za recimo R) (zracne) i ne dijele isti centar?

Da naravno da sam mislio na zemlji ali u slucaju kad je zemlja dovoljno daleko recimo 1000R

pustimo sad otpore .. .. :D

Dakle obje kugle su na velikoj udaljenosti od Zemlje(tako da je obje su na istom potencijalu kao zemlja. obje su istog promjera i medjusobno su udaljene za 2R(obod ka obodu centri su na 4R) jednu nabijemo na V na kojem ce potencijalu biti druga kugla?

Reply to
grizli

Magnetski utjecaj je isti, one se ne gledaju opticki. Isto kao i kod Newtona, ako prvo tjelo djeluje na drugo nekom silom, onda i drugo na prvo djeluje istom silom, tu masa , opticki volumen i vektori ne igraju ulogu.

To ne znam. Nikad nisam provjeravao taj hipotetski kapacitet, morat cu izracunat sto bi trebala biti druga tocka.

Opisao sam i kad je jedan kond nabijen. Nabijanje serije izvorom je trebalo posluziti da se vide odnosi.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Za nabijanje kondenzatora potreban je neki protok naboja, a kako drugu/desnu nisi nabijao, ne mo¾e ni doæi na neki potencijal ( osim po Duhu Svetom?..lol)

Reply to
vaso

Magnetsko polje zavojnice ima drugu strukturu od gravitacije....

Za¹to hipotetski? Zamisli hrpu nabijenih èestica koje stignu sa Sunca na Zemlju? Ako se zadr¾e u atmosferi, Zemlja dobiva neki potencijal.....

Svejedno, proma¹aj! NEMA izmjene/toka naboja izmeðu dvije kugle...

Reply to
vaso

Koliko prva djeluje na drugu, druga ce djelovat na prvu. Ne postoji razmjestaj koji bi ucinio razliku u meðusobnom djelovanju.

Potencijal, odnosno naponsku razliku mozes gledati samo izmedju dvije tocke. Tako potencijal moras i nabijati.

Tako ako nabijas da ti je jedan pol jedna kugla, drugi pol druga kugla, nabit ce se na napon V. Ako kugle priblizis jednu drugoj na 1R napon izmedju njih ce pasti na V/2.

Ako jednu kuglu nabijes na V u odnosu na zemlju, i druga kugla ce se nabit na V u odnosu na zemlju, i 0V u odnosu na prvu kuglu za zanemarivo nizi iznos ovisan o razmaku kugli od zemlje u odnosu na medjusobni razmak kugli.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Gravitacijska sila je samo jedan izvor sile, za postojanje sile u opce nije nuzna gravitacija.

U odnosu na sto? Dobiva atmosfera u odnosu na zemlju, naravno i zemlja u odnosu na bilo koje drugo tijelo u svemiru, a hipotetski zato jer se uz zemljin kapacitet ne definira ta druga tocka.

Naponska razlika izmedju vije kugle u navedenom slucaju je nula, ali ne zato sto nema te izmjene naboja nego zato sto je doslo do izjednacenja napona dvije kugle, a time je iz izvora koji je nabijao prvu kuglu potekla stuja, i to dvostruka u odnosu da je samo jedna kugla. Naboja, a ni napona na kondu nema bez struje. Ekvivalent tih kugli bi recimo bio: Kapacitet 100 pF izmedju dvije kugle, 1 pF izmedju kugli i zemlje.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Opet proma¹aj! Magnetsko polje uopæe ne djeluje nekom silom na drugu zavojnicu ako kroz drugu NE TEÈE struja....

Ista stvar je i s kuglama u zadatku....

Opet krivo: POSTOJI naponska razlika i elektrièno polje izmeðu ove dvije spomenute kugle...

Reply to
vaso

Opet krivo: Kako druga kugla NIJE nabijena, nema ni promjene potencijala/ napona meðu kuglama. Tvoja teorija se odnosi na dvije ploèe kondenzatora, jedna nabijena pozitivno, druga negativno....

Na koju to foru? Naboj si teleportirao?...lol

Reply to
vaso

E sad sam pukao od smjeha, pa pod silom nisam mislio na silu zavojnice.

Ali, ako kroz drugu zavojnicu ne tece struja, onda ona nema ni utjecaja na prvu zavojnicu.

Druga zavojnica ne mora imati svoj strujni, da bi njome tekla struja, treba samo omogucit tok struji i do utjecaja tada dolazi. Primjer ti je oican trafo, zavojnica primara ne vidi zavojnicu sekundara dok god zavojnici sekundara ne omogucis tok struje.

E onda ja tu ne bi racunao, u postojanje naboja ili ti ga napona, u odnosu na nista ja smatram hipotetskom besmislicom.

A onda je izracunaj kolika je.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Ja kugle gledam kao kapacitete, a drugacije gledanje je hipotetsko.

Naravno, sto ima cudno u "teleportiranju" naboja? Nabij kond od 100 mikrofarada na 12V, njegov negativni kraj smatraj zemljom, a pozitivan kuglom. Sada na pozitivan kraj stavi jednu stranu konda od 4700 mikrofarada, drugi kraj nek stoji u zraku, tih 4700 mikrofarada nam je kapacitet izmedju kugli. Onaj kraj u zraku je druga kugla, a onaj spojen na

  • pol prvog prva kugla i koliki napon je na drugoj kugli, to jest polu konda u zraku?
12V (tocno je 12-(12/47) V ) je na njemu u odnosu na zemlju to jest minus pol konda od 100 mikrofarada, a napon izmedju polova na kondu ood 4700 mikrofarada je nula volta. (nije bas nula nego je 12/47, ali zanemarimo to da ne prosirujem) Eto, naboj se je "teleportirao"
Reply to
Petar Bjelèiæ

Evo nacrtao sam ti to, i stavio vrijednosti koje mozes izmjerit, pa onda reci el se naboj "teleportirao" ili nije.

formatting link

Kapaciteti kugla mogu imat taj kapacitet, samo kugle bi morale biti ogromne, i Bogovi Olimpa bi morali osigurat uzemljenje, ali ako hoces sa realnim kuglama, razumne velicine, vrijedi i onda, samo bi ti tada Bogovi trebali osigurat voltmetar koji ima beskonacan otpor i nulti kapacitet, da ne isprazne kapacitete, pa opet mozes mjerit. Zato su tu kondovi velikog kapaciteta i realni voltmetar, pa nam Bogovi Olimpa ne trebaju za izvoðenje pokusa. Digitalni voltmetar nece izpraznit kond od 100 mikra za par sekundi koliko ti trea za mjerenje.

--
Bolje da me mrze zbog onoga ¹to jesam,
nego da me vole zbog onoga ¹to nisam.
http://sotona.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

ako je kuglasti konderzator nabijen i nalazi se na 10 metara od zemlje.. nije u liniji koja ide okomito od njega na zemlji u dielektriku(zraku) po eksponencionalnom zakonu raspodjela naboja(tj potencijala) od V do 0 ? pa bi po tome svaki predmet izmedju trebao u skaldu s time imati napon? ili sam u krivu ?

Reply to
grizli

gore sam odgovorio za kuglu.... pa vidi ..

Reply to
grizli

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.