Nowy polski procesor

On 2013-03-05 09:53, Waldemar Krzok wrote: [...]

W sam raz w przypadku H8 jest chyba *bardzo* duża - tam również każda instrukcja może działać na dowolnym rejestrze/rejestrach (oprócz kilku nielicznych instrukcji odwołujących się do CCR).

W H8 jest jedna instrukcja MOV (w wersjach .B, .W i .L) która w połączeniu z trybem adresowania natychmiastowego daje to co LoaDImmediate. Może w PDP-11 było podobnie?

Standardowy tryb adresowania w H8. Chociaż AFAIR tam nie da się modyfikować zawartości PC instrukcją klasy MOV.

Reply to
JDX
Loading thread data ...

Dnia 05-03-2013 o 09:53:51 Waldemar Krzok snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał(a):

<->

Chciałem zauważyć, że w przeciwieństwie do 8080 czy Z80, 6502 nie miał wielu instrukcji działających tylko na konkretnym rejestrze choć rzeczywiście takie były, ale z drugiej strony to ile tych rejestrów 6502 miał? ;) Za to wiele rzeczy można było zrobić wprost na pamięci a strona zerowa pamięci wręcz była traktowana jak dodatkowe rejestry procesora. Co by nie mówić filozofia totalnie odmienna od intelowskiej.

Reply to
WTK

Tutaj są wszystkie 56 instrukcje:

formatting link

Reply to
Jacek

H8 akurat nie znam. 6502 i 6800 trochę.

Właśnie PDP nie miała adresowania natychmiastowego. Dlatego to dziwne mov R0,(R7)+. R7 to Program Counter, a efekt to właśnie LDI.

W PDP mogłeś pomnożyć PC z SP i wartość wpisać do PC (albo SP). Obojętnie, czy to miało sens ;-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Miroslaw Kwasniak napisał:

Może bardziej technologii. Drzewiej liczyć potrafili akuratnie, ale ze zmajstrowaniem takiej profilowanej prowadnicy bywały kłopoty.

Powini też wrócić do polewania wroga smołą i posypywania pierzem. To było bardzo widowiskowe. Właściwie to z powodów humanitarnych gorącą smołę można zastąpić czymś bardziej niskotopliwym. Współczesna chemia organiczna ma tu wiele do zaoferowania.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Am 05.03.2013 11:54, schrieb Jarosław Sokołowski:

Wosk, koniecznie pszczeli, bo to bardziej ekologiczne jest. Parafina to produkt z ropy naftowej, a to jest be.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Taką kombinację stosował już niejaki Dedal ze swoim synem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 05.03.2013 11:21, JDX pisze:

W wielu prockach są sztuczne mnemoniki assemblera. Np. w AVR tak naprawdę nie istnieje rozkaz przesunięcia artmetycznego w lewo LSL, jest to w rzeczywistości dodanie rejestru do samego siebie. czyli LSL r0 to tak naprawdę ADD r0, r0. Rozkazy SBR i CBR to nic innego jak ORI i ANDI.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W domyślnym konfigu 3x tyle za 32 bity. W minimalnym przypadku 80% dla openRISC i +- tyle samo dla µBlaze. (Wg przelicznika 1k LUT ~ 10k gates)

Tylko z materiałów an stronie wychodzi, ze to full-feature µC. Specyfikacja wygląda jak jakiegoś taniego ARMa, tyle, ze z aż 8MB flash/ram, więc target to dość duże systemy.

Używanie w dużym projekcie 8051 naprawdę przypomina mi właśnie miotanie granatów za pomocą trebusza podczas gdy prościej zrobić z tekturowej rury granatnik bezodrzutowy. ;)

Reply to
Michoo

To ten w którym trzeba było oznaczać funkcje jako reentrant, bo inaczej zarówno argumenty jak i zmienne pakował jako statyczne?

A to z większością kompilatorów tak jest.

Reply to
Michoo

A wolałbyś żeby od razu użył programowej emulacji stosu dla argumentów?

W przypadku gcc czasem ciężko zauważyć.

Reply to
Zbych

Przecież dokleileś I/O. Zapewne z cała duperelowatością obsługi różnych typów, printowania floatów itp. Pisz ostrożnie a zobaczysz że nic złego się nie ssa samoczynnie. Kompilatory nie są aż takie złe.

Reply to
Sebastian Biały

W końcu są "różne".

A to zależy od wielu opcji czasu kompilacji.

Bardziej rozbudowana lub nie stripowana biblioteka.

Mniej rozbudowana (albo np wolniejsza) biblioteka. 30 kB to żaden rozmiar, więc w czym problem?

Stripowana biblioteka, brak nagłówka PE (pliki .exe zawierają w sobie m.i. plik com piszący, że "ten program jest pod windę", brak importowanych bibliotek, etc...

a writeln to skąd się niby wzięło?

A potem jak się trochę więcej napisało to nagle ten pierwszy tył o dodatkowe kilka kB kodu a ten drugi o kilkadziesiąt.

Po grzyba ktoś ma optymalizować kompilator pod kątem minimalnego programu, który nic nie robi?

Reply to
Michoo

W tym ze do zapewnienie dzialania zgodnie z wymaganiami wystarczy 1kB. Niektorzy po prostu lubia miec rzeczy "szyte na miare" a nie na wszystkie mozliwe okazje.

j.w.

Generalnie inzynieria programowania jest niewolnikiem ekomomi i pojecia "dobry" "optymalny" program sie zdewaluowaly. Teraz dobry program to ten na ktorym da sie jak najwieciej zarobic w jak najktorszym czasie przy spelnieniu wymagan specyfikacji. A kiedys dobry program to taki ktory zrobi to co jest w specyfikacji w jak najktorszym czasie i zajmnie jak najmniej miejsca. Ni huhu nie pasuje do wspolczenej wszechobecnej komercji gdzie TTM jest najwazniejszym parametrem.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Bo system taki jak windows powinien zostac napisany od nowa nie jako nakladka nakladki na nakladke.

Reply to
Bezznaczenia

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.